MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

997 - Kronika Policyjna

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 4 listopada 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 10 lutego 2006, 23:37
Autor: agata
Złodziej prądu zatrzymany

Funkcjonariusze Sekcji Kryminalnej z Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze w wyniku działań operacyjnych wspólnie z pracownikami EnergiaPro ustalili, że 69-letni mieszkaniec Komarna nielegalnie pobierał energię elektryczną. Wstępnie oszacowano straty - wynoszą one nie mniej niż 2336,54 zł. Sprawca kradzieży zablokował licznik, przez co nie wskazywał on zużycia energii. Mężczyźnie za kradzież prądu grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komisariat I Policji w Jeleniej Górze.

Zjawisko kradzieży prądu, czy gazu nasiliło się w ostatnich latach. Złodziejami prądu są odbiorcy indywidualni, ale bywają także i firmy.

Kradzieży prądu dokonuje się najczęściej za pomocą magnesów neodymowych. Neodym - to magnes, którego ogromna siła przyciągania zakłóca pracę urządzeń pomiarowych - najczęściej spowalnia obroty tarczy wirnika licznika elektrycznego. Na tym nie kończy się jego niezwykła siła, gdyż po ustąpieniu działania pola magnetycznego magnesu, liczniki nadal wskazują błędnie zużycie energii na niekorzyść odbiorcy. Nielegalne używanie takiego magnesu (o czym z reguły nie wiedzą nieuczciwi konstruktorzy takich "udogodnień") rozregulowuje licznik. Zepsuty licznik nie hamuje, pomimo przerwania poboru prądu, bądź też nadmiernie się rozpędza, zliczając większe ilości energii, niż faktycznie pobrane. A o tym złodziej dowiaduje się już z nadmiernie wysokich rachunków.

Niektóre koncerny elektryczne uruchamiają specjalny numer antykradzieżowy, pod którym można zgłaszać kradzieże. Telefon ten, jak i tradycyjne kontrole mają przede wszystkim uchronić nas przed nieszczęściem, które może się wydarzyć w wyniku majstrowania przy liniach elektrycznych. Każdy bowiem nielegalny pobór prądu, wiąże się z pewnym uszkodzeniem instalacji w budynku, co w konsekwencji może doprowadzić do pożaru.

Instalowane są też nowe liczniki odporne na działanie pól magnetycznych.

Co śmieszne, prąd kradną nie tylko ci biedni, ale także ci, którzy nie mogą narzekać na brak środków finansowych.

Likwidacja przypadków nielegalnego poboru prądu, czy to za pomocą magnesów, czy innych środków, ochroni nas - rzetelnych odbiorców, pobierających energię w sposób legalny i płacący za nią co miesiąc słone rachunki, przed ponoszeniem kosztów powstających w wyniku strat związanych z nielegalnym poborem energii elektrycznej przez oszustów.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Próba włamania do kościoła

Trwa "Davos" w Karpaczu

XXI Biennale Fotografii Górskiej rozpoczęte

Uratowali desperata

Zygzakiem po ulicy

Kolizja przy MPGK

Wandale kontra naukowcy

Zatrzymanie złodziei uli

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
592
Tak
26%
Nie
71%
Nie wiem
4%