MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

90–lecie archiwisty Czesława Margasa i wystawa

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 6 października 2015, 8:34
Aktualizacja: Środa, 7 października 2015, 8:02
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Krzysztof Tęcza
Do siedziby jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu przybyło tak wielu gości, że trzeba było dostawiać krzesła. Powodem – uroczystość w związku z uhonorowaniem wybitnego archiwisty Czesława Margasa, długoletniego kierownika i dyrektora jeleniogórskiej placówki.

Czesław Margas w dniu swoich 90-tych urodzin otrzymał zredagowaną przez prof. Jana Ryszarda Sielezina księgą jubileuszową „W kręgu historii i archiwistyki”, zawierającą ofiarowane mu prace. Było wiele przemówień i wspomnień oraz życzeń od przedstawicieli instytucji i osób prywatnych. Jubilat otrzymał list z życzeniami od Prezydenta Jeleniej Góry. Najmilsze jednak były słowa od współpracowników oraz osób, które dzięki jego pomocy mogły ukończyć pisane przez nich prace. Podsumowaniem spotkania z Jubilatem było odśpiewanie na stojąco „Plurimos annos”.

Druga część spotkania w archiwum była związana z ukończeniem prac nad polsko-czeską wystawą „Schroniska turystyczne Karkonoszy i Gór Izerskich w Polsce oraz w Czechach”. Wystawa ta została przygotowana wspólnie przez Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze oraz Archiwum Państwowe w Litomeřicach z Oddziałami w Semily, Libercu i Jabloncu nad Nissou, a także Archiwum Państwowym w Trutnovie Oddział w Zamrsku.

A ponieważ wystawa jest wspólnym dziełem archiwistów polskich i czeskich, jej otwarcia dokonali dr Janusz Gołaszewski dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu oraz dr Marek Poloncarz dyrektor Archiwum Państwowego w Lutomeřicach. Opowiedzieli oni o trudach jakie musieli pokonać i o końcowych efektach wspólnej pracy, które do końca tego roku będzie można oglądać w jeleniogórskim archiwum.

Na wystawę składają się 34 tablice, prezentujące poszczególne obiekty, a jej uzupełnieniem są stare kartki pocztowe, plany schronisk, rachunki, publikacje i inne nieraz zaskakujące dokumenty np. menu z poszczególnych schronisk. Aby ułatwić zwiedzanie wydano stosowny katalog, który zawiera wszystkie prezentowane obiekty.

Katalog i wystawa, zostały sfinansowane przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych, Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry oraz „Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK” Spółkę z o.o. w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Poświst na "góralu"

Wybory parlamentarne (aktualizacja)

Wyniki głosowania w jeleniogórskim BO  

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~tak 6-10-2015 16:14
Wybitna postać, wspaniała historia. Człowiek, który wychował całe pokolenia pasjonatów historii w JG.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Wybory: Zwycięstwo PiS

Koncert Papieski  

Akt oskarżenia dla sprawców tragedii

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
703
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%