MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

72 lata temu na Polskę napadł Związek Sowiecki. Nie można zapomnieć!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 17 września 2011, 12:20
Aktualizacja: Niedziela, 18 września 2011, 7:56
Autor: RED
Fot. RED
Tablice poświęcone pamięci Sybiraków, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie pod Smoleńskiem odsłonięto dziś w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Okazją była 72. rocznica napaści zbrojnej wojsk Armii Czerwonej na znękaną wojną z III Rzeszą Rzeczpospolitą Polską.

17 września obchodzony jest także jako Dzień Sybiraka. Z tego podwójnego powodu dziś w Kościele Łaski odbyła się uroczystość rocznicowa z udziałem Sybiraków jeleniogórskich, przedstawicieli parlamentu i władz miasta, oraz pocztów sztandarowych szkół.

– Żyje jeszcze wielu świadków tamtych wydarzeń – powiedział na wstępie ksiądz prałat płk Andrzej Bokiej, proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Zebranych powitała wiceprezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Bożena Dudzińska. W kilku słowach przybliżyła okoliczności dziejowe zesłań Polaków na Sybir, w okresie II Wojny Światowej ściśle powiązane z napaścią wojsk Armii Czerwonej na nasz kraj 17 września 1939 roku. Przypomniała, że Golgota Wschodu dla naszych rodaków rozpoczęła się od zbrodni w Katyniu. Nawiązała także do ubiegłorocznej 70. rocznicy tamtych wydarzeń i do katastrofy rządowego tupolewa, którym do Katynia zmierzała delegacja z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na czele.

– Nie dane było Im dotrzeć na miejsce. Wśród ofiar byli także Sybiracy. Prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski oraz Edward Duchnowski, sekretarz generalny Związku Sybiraków. Poświęcone Ich pamięci tablice zostały wmurowane w tej świątyni – powiedziała Bożena Dudzińska. Aktu poświęcenia dokonał ksiądz prałat płk Andrzej Bokiej. Tablice odsłoniły córka śp. Edwarda Duchnowskiego oraz zastępczyni prezydenta miasta Zofia Czernow.

– Był wzorcem patriotyzmu i postawy godnej naśladowania. Nie mieszkał wprawdzie w naszym mieście, ale z racji swojej postawy otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Jeleniej Góry – wspomniała postać śp. Ryszarda Kaczorowskiego Zofia Czernow. – Pragnę wyrazić Państwu wdzięczność za ufundowanie tej tablicy poświęconej memu ukochanemu Ojcu – podkreśliła córka śp. Edwarda Duchnowskiego.

Postać sekretarza Związku Sybiraków przybliżyła Bożena Dudzińska. Opowiedziała o E. Duchnowskim jako człowieku przyjaznym osobom represjonowanym w latach PRL. Pracował w Spółdzielni Varsovia w Warszawie i przygarniał do pracy tych, którzy z różnych politycznych powodów nie mogli znaleźć zatrudnienia. Po 1989 roku działał na rzecz środowiska Sybiraków walcząc, między innymi, o przyznanie im specjalnych odszkodowań i nadanie praw kombatanckich. – Nie zdążył tego doprowadzić do końca – podkreśliła B. Dudzińska.

Przed tablicami głos zabrała także posłanka Marzena Machałek z Prawa i Sprawiedliwości. Przypomniała, że sama bardzo głęboko przeżywa gehennę ludzi zesłanych, bo to wydarzenie dotknęło także jej przodków. Ciepło wyraziła się o śp. Edwardzie Duchnowskim przypominając, że po katastrofie w Smoleńsku była obecna podczas oddawania hołdu ciału sekretarza Związku Sybiraków na warszawskim lotnisku. Obecni na uroczystości złożyli później wieńce i kwiaty jako symbol pamięci o ofiarach zsyłek na Sybir, poległych po inwazji Armii Czerwonej na Polskę, a także tych, którzy zginęli w katastrofie rządowego tupolewa pod Smoleńskiem.

Uroczystość uświetnił także Zenon Siegieńczuk, organista Kościoła Łaski. Użył on bowiem specjalnego rejestru organów tzw. glockenspiele, używanego tylko przy wzniosłych okazjach. Mszę Świętą zakończyło odśpiewanie pieśni „Boże coś Polskę”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Synoptycy: spodziewane ulewy

Niebezpiecznie na Krośnieńskiej

Policjanci też pomagali

Komentarze (46) Dodaj komentarz

~Aaron Pałkin 17-09-2011 12:48
Brawo Jelonka, wszytskie główne portale informacyjne milczą na ten temat, wstyd i hańba dla nich. Chyba centrala na dała prikazu. Jeszcze raz brawo Jelonka !
~ 17-09-2011 13:56
mi bardziej zal tych ludzi z aniluxu ktorych wykonczyla p. Czernow niz tych co lecieli samolotem
~ufo 17-09-2011 14:37
Naprawdę?
~j-in 17-09-2011 14:51
A czy to prawda że Hitler na nas nie napadł ? nie pamiętam by jelonka pisała coś na ten temat, dziwne
~pensylwania 17-09-2011 15:40
Moja śp babunia mówiła, że Rusek był sto razy gorszy od Niemca. Nie chciała nic więcej mówić, powiedziała, że pomimo, że jest żaliwie wierząca to pewnych rzeczy sie nie zapomina i nie wybacza.
~??? 17-09-2011 16:37
Nie bardzo łapię.Z okazji rocznicy sowieckiego najazdu na Polskę sprzed 72 lat uczczono ofiary wypadku samolotu sprzed półtora roku.W kwietniu zostaną uczczeni polegli w walkach z Sowietami w 39 rozumiem.Wśród zaproszonych gości zabrakło wdowy po najwyżej w hierarchii politycznej ulokowanej "jeleniogórskiej" ofiary katastrofy (śp.p.Szmajdziński) , zjawiła się natomiast przedstawicielka jednej,radykalnie prawicowej,choć określenie "faszyzującej" byłoby bardziej na miejscu - partii opozycyjnej.Ksiądz pułkownik nie powinien pozwalać na takie szopy w kościele,w którym ma się nauczać tolerancji
~ 17-09-2011 17:01
1-go września napadli na nas niemiaszki,17-go września kałmuki ruskie do 89 roku komuchy SB-ckie gnoili nas potem p.Wałesa ośmieszal nas przed całym światem ,potem koalicja PIS z Samoobroną i LPR-em próbowali zastraszać i gnoić ludzi a teraz to wszystki wina Tuska , poj.....ny kraj i tyle
~Dorian 17-09-2011 17:02
PO celebruje tą rocznicę wystawiając nam trockistę - Józefa Piniora na senatora z Jeleniej Góry! Hańba!
~emerytka 17-09-2011 18:10
Przykro mi bardzo,że nie wiedziałam o takiej wspaniałej uroczystości i nie mogłam wziąć w niej udziału.Szkoda,że w kościołach nie ma informacji o ważnych wydarzeniach w sąsiednich parafiach.Nie tylko parafianie Kościoła pw.Krzyża Świętego chcieliby uczcić rocznicę napaści sowietów a także pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskie.Kiedyś dawniej był taki zwyczaj,że ogłaszano odpusty i różne wydarzenia w sąsiednich parafiach,a teraz nie robi się tego,ze szkodą dla ludzi,którzy chętnie wzięliby w nich udział.
~Kiedyś 17-09-2011 18:17
Kiedyś dawniej to Polszka nie widniała na mapach! Cieszmy sie że jom odzyskali, czytam se i ze śmiechu łzy mie leco, to musi być jakaś doprawdy zabawna kraina!
~emerytka 17-09-2011 18:26
informacja byla ale tylko dla dziennikarzy i politykow.
~embees 17-09-2011 18:38
A czy to nie czasem "bohaterskie wojsko polskie" w 1938 r napadło razem z hitlerowcami na suwerenny sąsiedni kraj ? Ot cała katolicka mo...lność Kalego, a pełen "miłości" stary testament mówi: oko za oko,ząb za ząb"
~Atfuj 17-09-2011 19:20
I oczywisty jest lans przy tej okazji kandydatek do sejmu!
~ 17-09-2011 19:46
napaść hitlerowska do tragedii smoleńskiej ma się jak piernik do wiatraka , idżmy na wybory coby PIS zaliczył padaczke bo jak dorwą się do koryta to pół polski pójdzie siedzieć za ten smoleńsk - wierzcie mi tak nam dadzą popalić że kopytami się nakryjemy
~x 17-09-2011 19:52
zwiazek radziecki! od tamtej pory sojusznik PZPRu i poplecznikow obecnie walczacych o wladze. podnosza glowy z duma. pMILLER usiluje znow wrocic na salony, to bezwstydne, mloda kadra tej parti zapatrzona w CUDOWNA przemiane lgnie jak do miodu. moze i panowie masakr robotniczych stana w szranki walki obok p napieralskiego itp. mozna bo juz potrafia sie przezegnac bez restrykcji aparatczykow i UB, ale idea jest dalej swietlana. co z radzieckim ludobojstwem? czy zawalcza o uznanie winy sojusznikow? .... cisza.
Piipi Jelonkowa 17-09-2011 21:00
~Dzień Sybiraka ? .. jest ktoś ..kto pamięta o grobach tych,którzy nie wrócili do Ojczyzny ! ..to Wolontariusze fundacj Freya: - Agnieszka,Adam,Małgośia,Marek .. to właśnie ONI przelecieli aż 5000 kilometrów,by odnaleść ślady Polaków na Syberii !
~xyz 17-09-2011 21:35
"...Tablice poświęcone pamięci Sybiraków, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie pod Smoleńskiem..."To ofiary katastrofy zostali Sybirakami?
~pamięć 17-09-2011 21:38
Pamiętajmy o tych którzy bohatersko żyli i oddali życie za to byśmy teraz w domowym zakątku w języku polskim rozmawiali z bliskimi i piwko pili bez obawy że moskal kolbami załomoce i zabije... Ci co są innego zdania to na wschód stalina opłakiwać i zdychać z głodu.
rymcycymcy 17-09-2011 21:45
PiS powinien się zebrać do kupy, razem ze swoimi przystawkami ...i ruszyć na odsiecz :)) ...chwila śmiechu i po bólu ! :)
~ 17-09-2011 21:46
Dziwna sytuacja na zdjęciu 19. Dlaczego ten człowiek nie pozwala tej pani podejść z kwiatami?
~ 17-09-2011 21:59
cymcyrymcy, tam był nie tylko PIS w kościele, PO też tam było, nie widzisz tego? W pierwszej ławce na baczność kandydatka PO do sejmu tam stoi. Chwila śmiechu i po bólu. Wszyscy mają jakieś przystawki, każda partia, w zależności od okoliczności jak chorągiewki na wietrze. Także niektórzy kandydaci na senatorów, zwłaszcza jeden szczególnie, ciekawe czyja to przystawka... Chwila śmiechu i po bólu. Może przegra. Oby. Chwila śmiechu i po bólu.
~parafianin 17-09-2011 22:02
Z. Czernow jak widać woli odsłaniać tablice po kościołach a nie miała czasu na spotkanie z pracownikami Aniluxu mam nadzieję że mieszkańcy "docenią" jej pracę i nie zagłosuja na tą osobę w wyborach do parlamentu
~ra 17-09-2011 22:13
Każdy dzień pokazuje, jak wielka stratą była śmierć Naszego Prezydenta, największego z polskich prezydentów. I pokazuje, jakie żałosne szmondactwo przejęło po nim władzę...
~ra 17-09-2011 22:18
Czy wy POstUBeckie POmioty potraficie napisac coś z sensem oprócz tych głupich, onetowych wstawek? Masz prawo miec swoje zdanie, ale nie zaprzeczaj podstawoej logice! Myslisz że wszystko można ośmieszych, wykpić?!z wszystkiego można zadwrić?! Na prawdę w POstbolszewickim języku nie ma takch słów jak "logika", "przyzwoitość"?! Czy ty wiesz jeden z drugim idioto jakie bagno robisz ze swojego domu?! Czy zdajecie sobie sprawę razem co czynicie juz nie tylko z prawem ale z wszystkim tym co czyni dane państwa cywilizowane lub nie?! Człowiek, jesli chce zachować się przyzwoicie, tematy niewygodne, niejasne POMIJA!!Nie kpi, nie kłamie, PO PROSTU MILCZY!Tylko oszust i świnia z grymasem na mordzie wypisuje kolejne dyrdymały, zachowuje sie jak menel wypisujący gdzies na scianie kolejny paszkwil pod
~ra 17-09-2011 22:23
Czy juz nie wystarczająco zeświniliscie ten kraj?!Co się jeszcze musi zdarzyc aby b...ki wszelkiej masci przynajmniej zamilki?! ja nie rozumiem tej armii pożytecznych idiotów którzy wypisuja idiotyzmy Którzy wpisuja się w tą POstUBecka machine kłamstwa!
~opraffca 17-09-2011 22:58
ra, jak nie świnisz to zjeżdżaj stąd!;)
~Jel.. 17-09-2011 23:17
no tak jak zwykle w podziemiu działają sybiracy.Dlaczego tych najstarszych nie zaproszono na uroczystości? jak zwykle o swoich zapomnieli tylko o składce nie zapominają.Szkoda bo Ci najstarsi ciężko tam pracowali ,siedzieli w więzieniu bo nie chcieli podpisać obywatelstwa,no cóż oni są teraz mało ważni.....
~ 17-09-2011 23:38
do ra:Ty chyba człowieku jesteś chory na łeb, biedny mały człowieczku
~@ 17-09-2011 23:46
Nie jestem za mocny w tym temacie, ale: z Niemcami podpisalismy traktat pokojowy, a z Rosją? Czy wobec tego nadal pozostajemy z Rosją w stanie wojny?
~córaSybiraka 18-09-2011 0:05
Ci co zginęli w Katyniu i na Sybirze chyba w grobach przewracają się, że Ich pamięć szkaluje się i umniejsza określeniami typu "Sybiracy, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej". Jest to "naciąganie" historii i pamięci tych prawdziwych Sybiraków.
~KLM 18-09-2011 8:19
Na Jelenią Górę też napadł 17 września ZSRR ???
~ 18-09-2011 8:27
a kiedy skończy się szopka z pseudo pułkownikiem Bokiejem. Wg.informacji rządu miało być ograniczone do minimum ordynariaty wojskowe ,w J.Górze wojska nie ma już kilka lat ,a duch pułkownika na koszt społeczeństwa także świeckiego ciągle żyje.Jeżeli kościół chce dalej utrzymywać taką szopkę to niech go weżmie na swoje utrzymanie .
~do KLM 18-09-2011 9:49
Jeżeli czepiac się szczegółów to Niemcy 1 września też nie napadli :)
~z plebsu 18-09-2011 9:57
Podzielona Polska między młotem sowieckim i kowadłem niemieckim. Czegóż chcieć więcej? A w kościele garstka ludzi...
~??? 18-09-2011 10:00
Wymiana zdań i toczenie piany przez komentatora ra (mam nadzieję,że nic się człowiekowi nie stało) świadczy o tym,że uroczystość była nietrafiona kompletnie.Podzieliła zamiast łączyć.Zestawianie wybuchu wojny ze zwykłym wypadkiem lotniczym-ginęło w takowych już więcej osób,jest nadużyciem.
~paradise 18-09-2011 13:09
Rosjanie wbili Polsce nóż w plecy! Polacy bronili się przed napascią Niemców, a na wschodzie napadli na nas Rosjanie. O tym trzeba pamiętać!!! I czerpać naukę z historii!
~Red Like 18-09-2011 13:37
Nie tylko Niemcy i Rosjanie napadli na polskę w 1939. Była jeszcze trzecia armia chodź nieliczna...Słowacy!
~NIE ROZUMIĘ 18-09-2011 13:50
BYŁO TAK DAWNO, PO CO TO ROZPAMĘITYWAĆ ?? co do tego ma pis po i takie czuby jak ~ra, komu to potrzebne? ile jeszcze będziemy to rozgrzebywać, a partie będą przypisywać sobie zasługi za nie wiadomo co?? na świecie przecież ich nie było..
~her flik 18-09-2011 14:39
z ruskich lubię tylko ruskie pierogi ...
~Trzy grosze 18-09-2011 15:11
...http://www.bibula.com/?p=32308 ...z pamietnika Ewy... dalsze czesci http://pamietnik-ewy.blogspot.com/2011/02/co-to-za-armia.html
~hehehehe 18-09-2011 17:03
Dlaczego polski żołnierz zastrzelił najpierw żołnierza niemieckiego a potem rosyjskiego? -Najpierw obowiązki, potem przyjemności
~hhh 18-09-2011 20:48
a ta nasza ojczyzna tak o nas dba ,ze by nie zapierdzielac za jakies marne 1200zł trzeba z niej wyjechac!!!!Nie o taką Polske walczyli i gineli nasi owczesni rodacy!!!Wczesniej grabili nas Niemcy i Sovieci teraz jeden polak drugiego,nie potrafimy budowac wspólnego szczescia i dobrobytu wolimy cos takiego niszczyc w zarodku. Jak swiat swiatem Ruski i Niemiec nie bedzie Polakowi bratem a Polak Polakowi zawsze wilkiem - dlatego tak tu jest jak jest
~s. 18-09-2011 21:50
Naród bez pamięci o historii to kundel.
rymcycymcy 18-09-2011 22:36
21:50 | ~s. | chyba nie uważałeś na biologii kolego ! :) Kundel to psie dziecko psiej mamy, która nie miała rasowych uprzedzeń ! :)
Piipi Jelonkowa 18-09-2011 23:53
.. do - [~S] .." każde palestyńskie dziecko wie,co Brytyjczycy robili w Iranie na przykład w 1958 roku,a sami brytyjczycy już nie pamiętają ! .. bo zwycięzcy nic nie pamiętają.. przegrani pamiętają wszystko"
~walus4Gratul 20-09-2011 12:31
EMBESS piszesz bzdury .Część Zaolzia w 1920 roku skubnęli PEPIKI w tym czasie Wojsko Polskie walczyło z bolszewikami.Chcąc coś pisać trzeba mówić rzeczy prawdziwe.Te wiadomości posiadasz chyba z szkoły z czasów PRL.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Maraton zumby w Siedlęcinie

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
933
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%