MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

„70 lat temu… w Dwójce”

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 11 maja 2016, 7:48
Aktualizacja: Czwartek, 12 maja 2016, 15:50
Autor: Koło Chrobrówki
Fot. Joanna Bialuk, Agata Szpala, Wiktoria Figiel, Oliwia Rymarowicz, Tomasz Świderski, Aleksander Nowak, Alicja Dolińska, Aleksandra Bielawska
Niecodzienne wydarzenie, dostarczające wielu wzruszeń, wspomnień i ciekawych informacji o dostojnej jubilatce – Dwójce – miało miejsce wczoraj (10.05) w auli szkoły. Dla klas I–III i IV–VI odbyły się wspomnieniowe lekcje historii „70 lat temu w Dwójce…”.

Tym razem uczennice klasy VI a Konstancja i Amelia „wywołały do odpowiedzi” nauczycieli, którzy pracują lub pracowali w Szkole Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze, a sami są jej absolwentami. Do przygotowanej prezentacji multimedialnej, ukazującej na przestrzeni lat szkołę, jej uczniów, dyrektorów, nauczycieli oraz zmiany, jakim ulegała – wspominano, opowiadano jak funkcjonowała placówka. Robert Sadownik, Ewa Nyc, Agnieszka Warszyńska, Agnieszka Wałęska, Jacek Kubicki, Paweł Kondarenko i szczególny gość Jakub Adamczyk – nauczyciel fizyki i ZPT w latach 1960 – 1975 dzielili się swoimi wspomnieniami, opowiadali o funkcjonowaniu szkoły, dawnych kolegach, nauce, zdradzając również, jakie psikusy czynili jako dzieci. Joanna Czerniawska dzieliła się wspomnieniami swojej mamy - Jadwigi Nowosielskiej, która była jedną z pierwszych absolwentek szkoły i później nauczycielką Dwójki. Wszyscy mogli zobaczyć fotografie ilustrujące dawne oblicze szkoły, gdy nie było jeszcze jej nowej części, a sale lekcyjne, czy pokój nauczycielski wyglądały zupełnie inaczej i mieściły się gdzie indziej, niż obecnie.

Szczególne zainteresowanie wzbudziły zdjęcia ukazujące dawnych uczniów i pracowników szkoły. Dla zgromadzonych dzieci była to żywa lekcja historii, ale dla obecnych nauczycieli, zwłaszcza tych starszych stażem, czy uczęszczających niegdyś jako uczniowie to sentymentalna podróż w czasie, który upływa zdecydowanie za szybko.

Gdy na ekranie pojawiały się ciekawostki na temat sztandaru szkoły, jej hymnu – wszyscy zgromadzeni powstali, by go wspólnie odśpiewać. Duże wrażenie na dzieciach zrobiły przedmioty, których dzisiaj raczej się nie używa, jak magnetofon kasetowy, przy którym niegdyś młodzież spędzała miło czas, słuchając ówczesnych przebojów. Dyrektor szkoły Beata Kozyra zaprezentowała dziennik lekcyjny z roku szkolnego 1974/75. Uwagę przyciągnęła także maszyna do pisania, na której niegdyś podczas zajęć praktycznych dzieci uczyły się pisać. W dobie laptopów, smartfonów i tabletów dla wielu niewyobrażalnym było, jak kiedyś funkcjonowali uczniowie, siedząc w ławkach, gdzie znajdowały się kałamarze, pisało się stalówką, a za nadmiar kleksów w zeszytach dostawało się karę.

Pod koniec nietypowej lekcji wszyscy wykonali jubileuszowy przebój „Nasza dwójka” , a Beata Kozyra wręczyła nagrody laureatom szkolnego konkursu na prezentację multimedialną o Szkole Podstawowej nr 2. Wyróżnienie otrzymała Julia Jaworska z kl. VI a, a pierwsze miejsce zdobyły Klara i Elżbieta Dąbrowskie z klasy IV c. Lekcja zakończyła się projekcją filmu o szkole autorstwa nauczycieli Dwójki: Sebastiana Chancewicza, Jacka Kubickiego i Marka Smasia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Podgórzyn chce wyjść z KSWiK

Koderzy ze Ścięgien

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~tp 11-05-2016 9:32
Szkoda tych lat i pięknych wspomnień - chociaż nie zawsze było "dobrze"..to my uczniowie pomagaliśmy przy budowie sali gimnastycznej ,nosząc cegły ..itp. a nawet malując własnoręcznie parkiet ..do dziś pamiętam zapach lakieru...??? Pamiętam też pana Adamczyka i śp. pana Pietkiewicza "Piecię"/tak nazywali go uczniowie/.Kierownika szkoły pana Wójtowicza i śp panią Kużmicz z którą miałam przyjemność rozmawiać w jej 100 rocznicę urodzin. Panie Nowak /było dwie/ i wiele innych nauczycieli ,a szczególnie śp panią Irenkę Sobczak. Ale też miło wspominam panią sekretarkę i panią Marysię kucharkę /była jak mama/.I zawsze z sentymentem odwiedzam szkołę gdy mam tylko okazję. Pozdrawiam .
~goska_J 11-05-2016 10:02
Jestem Absolwentką tej szkoły super ją wspominam szczególnie Panią Rzemińską byłą moją Wychowawczynią , prowadziłam również w tej szkole drużynę zuchową Uśmiechnięte Słoneczka Pozdrawiam moje zuchy które na pewno mają już swoje dzieci . Były to wspaniałe czasy :)
~de-de 11-05-2016 10:04
Uczyłem się tam w latach 54-61.mają wychowawczynią była Pani Basińska.i pamiętam jak kopałem rowy pod fundament przyszłej hali gimnastycznej.
~gośka 11-05-2016 10:31
Tez jestem absolwentka tej szkoły. To były cudowne lata i wolne chwile spędzane na boisku szkolnym. Mój dziadek Leopold Wojtowicz (nie Wójtowicz ) był jej kierownikiem przez 42 lata.
~Absolwent 11-05-2016 21:51
Fajne były czasy, gdy faktycznie "dwójka" to było coś... Prawdziwe osobowości, zarówno jako nauczyciele, jak i dyrektorzy, którzy naprawdę tworzyli markę "dwójki". Takich dyrektorów jak Franciszek Kosch, czy Elżbieta Rzemińska tej szkole potrzeba. Choć ten pierwszy katował nas na ciągłych próbach chóru i obozach śpiewaczych, kto był to pamięta... A druga z kolei zbytnim przywiązaniem do rozbiorów zdań... Ale to byli ludzie z prawdziwą a nie sztuczną, nadmuchaną ideą... Jakoś dziwnie nie widać ich na tych zdjęciach... Jakieś kompleksy?? Nie ważne... Pozdrawiam wszystkich absolwentów...
~goska_J 12-05-2016 8:40
Właśnie zdjęcia nie pokazują dyrektorów, uczniów i nauczycieli z dawnych lat a również nie widać ich wśród osób na sali a to przykre :(
~tp 12-05-2016 10:03
Przepraszam za pomyłkę w nazwisku p.Wojtowicza ,ale to już przeszło 50 lat i pamięć ...dobra ale krótka .Za to pamiętam bardziej imiona jego dzieci ,które w tym czasie były też uczniami ...Romę i Leszka ..... a może moja pamięć znowu zawodzi ...takie jest życie jedni do końca sprawni .. ale wspomnienia są miłe ..Nauczycielem z dawnych lat jest pan Adamczyk , a inni może już odeszli ,a może nie zostali zaproszeni. Ale przecież są zdjęcia z tamtych lat więc warto się pokusić nawet o wystawę tych pamiątek ...może uda się zebrać całe byłe grono nauczycieli..? ale to też zależy od obecnej kadry nauczycielskiej i p.dyrektor ...może w przyszłym roku ????
~Teresa Cz. 4-07-2019 18:18
do: ~tp (10:03)
Chodziłam do "ogólniaka" (Żeromskiego) z Romą Wojtowicz. Była moją przyjaciółką. Czy można się z nią skontaktować ? Twiter : teresa342
~bla 15-05-2016 21:17
Zanim się coś skomentuje należy doczytać, jeśli ktoś zapoznał się z plakatem informacyjnym o obchodach jubileuszu, to wie że będzie 25 maja (środa) godz. 14. 00 – Królewska biesiada - – wystawa pamiątek, wspomnień czar, więc będą zdjęcia, rozmaite pamiątki, kto z dawnych uczniów i nauczycieli będzie się czuł na siłach to przyjdzie, po coś te plakaty są w mediach, zaproszenia na pewno też rozesłano ....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Radosna edukacja w przedszkolach

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Będą piękne widoki ze Zbójeckich Skał

Pszczeli projekt KPN

Ciepło bardziej eko

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
822
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%