MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

70 lat minęło... w murach „Ekonoma”

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 21 września 2015, 10:13
Aktualizacja: Wtorek, 22 września 2015, 7:36
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Uroczyste obchody 70–lecia Zespołu Szkół Ekonomiczno–Turystycznych, który pod różnymi nazwami wykształcił w Jeleniej Górze ponad 19 tysięcy absolwentów, odbywały się w dn. 18–20 września br. W jednym miejscu spotkali się byli oraz aktualni dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie, którym towarzyszyli przedstawiciele władz miasta oraz parlamentarzyści. Był czas na refleksje, zadumę, ale i zabawę.

Pierwszym punktem spotkania po latach była msza św. w Bazylice Mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego, gdzie odbyło się pasowanie pierwszoklasistów. Następnie przyszedł czas na uroczystą akademię i otwarcie Zjazdu Absolwentów w Filharmonii Dolnośląskiej. Szkoła oficjalnie przyjęła imię Unii Europejskiej, która zastąpiła Oskara Langego. Z tej okazji wyświetlono życzenia dla szkoły od Jerzego Buzka – byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Swoją przygodę z placówką znajdującą się przy ul. Piłsudskiego w Jeleniej Górze miał m.in. obecny prezydent miasta Marcin Zawiła, który spędził tu dwa lata na studium policealnym w kierunku technika hotelarstwa. - To, że dzisiaj daję radę w nawiązywaniu kontaktów z obcokrajowcami to zasługa wielu bardzo wymagających nauczycieli – wtedy złościłem się czasami, ale dzisiaj jestem im bardzo wdzięczny – powiedział włodarz miasta, który dzięki nauce w popularnym „Ekonomie” wie m.in. z której strony przy talerzu ułożyć nóż, widelec, łyżkę oraz jak wygląda urządzenie do otwierania ostryg.

Podczas wystąpień, na scenie Filharmonii nie brakowało chwil wzruszenia, które w pełni oddają przywiązanie do szkoły, która nie jest jedynie budynkiem, w którym pobiera się naukę. Przygotowania do uroczystości rozpoczęły się już przed rokiem, a efekty były godne podniosłej chwili jaką jest jubileusz 70-lecia. Czego można życzyć szkole? - Żeby się dalej rozwijała. Aby nasi uczniowie doceniali to, co dla nich robimy – powiedziała dyrektor Joanna Marczewska licząc po cichu, że absolwenci uznają, że szkoła zdała ten egzamin.

- To uroczystość, która pozwala spojrzeć wstecz, a jednocześnie roztaczać plany na przyszłość – powiedział naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Paweł Domagała. W wydarzeniach brali także udział przedstawiciele zaprzyjaźnionych szkół z Czech i Niemiec. Niezwykle ciepło przyjęty i skwitowany owacją na stojąco został też płk Edward Jakubowski, który poczuciem humoru zachwycił wszystkie pokolenia absolwentów „Ekonoma”.

Po części oficjalnej w Filharmonii Dolnośląskiej zaproszeni goście udali się do placówki przy ul. Piłsudskiego, gdzie dyrektor Joanna Marczewska wraz z przedstawicielami Miasta przecięła wstęgę. Był czas na poczęstunek i okolicznościowy tort, a następnie absolwenci udali się do swoich dawnych klas, gdzie wzruszeniom nie było końca. W holu szkoły przygotowano Księgę Pamiątkową, gdzie każdy mógł wpisać życzenia, był też czas na zabawę i Bal Absolwentów do samego rana. W niedzielne południe symbolicznie zakończono obchody 70-lecia Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Finał konkursu Uczę się bezpiecznie żyć

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~ 21-09-2015 10:33
Pewnie jako uczen Zawila na pauzach smigal na fajke w podworku obok parkingu na Sudeckiej.
~ 21-09-2015 10:42
Najlepszą tradycją w Ekonomie są fajne laski :)
~ 21-09-2015 10:45
Nie wiem w jakim celu byla tam" Elita" PO, SLD, PIS, Czarna mafia , Urzad miasta? Ich opasle facjaty zawiodly w kazdym calu jako wladza, Mysle ze zepsuly swietnosc tej wspanialej rocznicy. Czym jest okres dzialania p Czernow -Kilimandzaro, p Szmajdzinskiej, urzedu miasta do chlubnej 70 tej rocznicy tej placowki edukacyjnej. Ale ci ludzie w ramach kielbasy wyborczej nawet podany w szalecie publicznym obiad dali by rade publicznie skonsumowac, bo reklama i darmocha.
~osa 21-09-2015 11:17
I żyje jeszcze najstarszy chyba wiekiem z seniorów- nauczycieli - mgr Kazimierz Chyła, zwany przez uczniów swego czasu " Śpiącym Królewiczem".
~galla 21-09-2015 11:34
a gdzie zdjecia wszystkich wszystkich wykladowcow od pocztku istnienia szkoly - czyzby nie miescili sie w ramach pamieci
~anakonda 21-09-2015 16:20
W księdze wpisów (zdj.57) jest błąd. Powinno być napisane 18-20 września, a nie wrzesień. Trochę siara przy takiej uroczystości...
~7402022 21-09-2015 17:32
konczylam ekonoma w 1996 roku i z sentymentem powracam do wspanialych licealnych czasow,gdzie wlasnie w tej szkole zawiazaly sie wspaniale przyjaznie ,to bylywspaniale czasy...pozdrawiam moich wspanialych nauczycieli min.p.Mielnik,ktora uczyla mnie historii i zawsze bardzo ja lubilam
~Ludzie, szanujmy się! 21-09-2015 21:14
Elita była tam, ponieważ otrzymała zaproszenia - nikt nie maszerował tam z chęci propagowania swojej "opasłej facjaty" - jak to zostało określone. Następnym razem zapraszamy Pana/Panią w celach uświetnienia swoją osobą tej wzniosłej chwili. Polecam również zapoznać się dokładniej z prawem - w internecie Pańska/Pani wypowiedź nigdy nie jest anonimowa. Pozdrawiam.
~Tuiteraz 21-09-2015 23:11
Gratulacje! Ale jak to jest,że nasze posłanki są teraz takie aktywne,a później nic.Mam nadzieję,że już ich mieszkańcy nie wybiorą.Chociaż przy tym systemie wyborów pewno już są z listy.A jakby to było wspaniale, gdyby były JOW-y.
~Arlene 22-09-2015 9:03
Pasowanie pierwszoklasistów w kościele? Poważnie??? Co za czasy...
~koneser licealistek 14-10-2015 16:39
Powinno być więcej zdjęć lasek, na nie tylko zdjęcie nr 11 i ew. 12. Już mi się niedobrze robi od oglądania "twarzy" naszych celebrytów...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nowa rektor w KPSW

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Czyżby Andrzej Duda?

Przedszkole po remoncie

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
750
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%