MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

65 lat szkoły w Wojcieszycach. Małe jest piękne

Wiadomości: WOJCIESZYCE
Środa, 16 marca 2011, 9:19
Aktualizacja: 9:20
Autor: RED
Szkoła Podstawowa imienia Jana Pawła II w Wojcieszycach to mała wiejska placówka, gdyż liczy tylko 82 uczniów (łącznie z oddziałem przedszkolnym). Jak w soczewce odbijają się w niej wszystkie problemy polskiej oświaty, związane głównie z brakiem środków finansowych.

O placówce napisała do nas pani Katarzyna Geremek, dyrektor podstawówki. Szkoła, choć jest niewielka, stara się jak może, aby zapewnić uczniom jak najlepsze możliwości kształcenia i rozwoju. – Uzyskaliśmy wsparcie z EFS. Realizacja projektu „My też jesteśmy przyszłością świata” przewidziana jest na dwa lata. Każdy uczeń może rozwijać swoje uzdolnienia w kołach zainteresowań: europejskim -„Razem w Europie”, polonistycznym -„Umiem się zaprezentować”, matematycznym -„Nie tylko dla orłów”, informatycznym -„Z komputerem na ty”, językowym -„Mały poliglota”, plastyczno-technicznym „Akademia kreatywności” i sportowym (nauka pływania a zimą biegania na nartach) – wylicza Katarzyna Geremek.

Aby wspomagać rozwój ucznia prowadzone są zajęcia terapii pedagogicznej, socjoterapii oraz indywidualne spotkania z logopedą. Uatrakcyjnieniu nauki służą też liczne wyjazdy studyjne i wycieczki, podczas których zajęcia odbywają się w muzeach i bibliotekach. W lipcu uczniowie pojadą na naukową wycieczkę do Warszawy, gdzie zwiedzą najważniejsze zabytki stolicy oraz inne atrakcje, taki jak Centrum Nauki „Kopernik”. Dla większości z nich będzie to pierwszy wyjazd do stolicy Polski.

Przez ostatnie pół roku, także ze środków unijnych (projekt „Wojcieszyce – tu też warto żyć!”), w szkole prowadzone były zajęcia dla dzieci 3, 4 –letnich (we wsi nie ma przedszkola) oraz edukacja teatralno-dziennikarska, regionalna i artystyczna. Dla rodziców i mieszkańców wsi zorganizowano szkolenie dotyczące równości płci i przełamywania krzywdzących stereotypów oraz warsztat na temat wartości edukacji.

Zwieńczeniem tych działań będzie jubileusz 65-lecia szkoły i wydanie monografii szkoły. Już 18 marca 2011 roku (w piątek) odbędą się uroczystości związane z tą rocznicą. Okolicznościową mszę świętą w miejscowym kościele (godz. 10) odprawi ksiądz biskup Stefan Cichy, ordynariusz legnicki. Przewidziano też zakopanie kapsuły czasu oraz wspólne przejście (około 200 osób) do hotelu Jan. Tam w godz. 12.00-14.00 odbędzie się uroczysta akademia z udziałem wielu gości m.in. z Ukrainy, Niemiec, władz powiatowych i gminnych, byłych dyrektorów i nauczycieli oraz absolwentów szkoły.

Ogłoszenia

Czytaj również

KD: powrót pociągów międzynarodowych

Jest absolutorium, czy będzie referendum?

Wkrótce nabór do ZSTiL  

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~ 16-03-2011 11:01
Brawo Pani Kasiu, nie ma jak odpowiednia osoba na odpowiednim stanowisku no i oczywiście ciężka praca. Serdecznie pozdrawiam Panią Kasię - Jeżowianka
~q 16-03-2011 13:06
Super Gratulacje !!! . Mimo tych sukcesów "Wojcieszycom" bliżej jest do Jeleniej Góry niż do Starej K.
~krysztczaszk 16-03-2011 15:26
To dobrze,że w tych trudnych kryzysowych czasach szkoła wogule istnieje.Najlepsze życzenia dla pedagogów,i podziękowania za ich trud.
~Felek 16-03-2011 16:23
Katarzyno jestem z Ciebie dumna.
~realista 2 16-03-2011 16:42
Bez przesady!!!!! Pani Kasia robi sobie promocję, bo 82 uczniów w szkole to troche mało, aby szkołe utrzymać. Czy są jeszcze w Polsce takie szkoły? Chyba już nie.
~- 16-03-2011 18:52
A w Piechowicach jej na dyrektora nie chcieli- woleli stagnację w gimnazjum
~ciepliczaninzorlej 16-03-2011 19:00
Pozdrowienia dla Pani K.Geremek. Wspaniały czlowiek na właściwym miejscu. Życzę powodzenia i dalszych sukcesów.
16-03-2011 20:21
Własnie! \"realisto 2\" Nie ma już prawie takich szkół, a jednak ta jedna w Wojcieszycach jest! To o czymś świadczy, można utrzymać taką szkołę, w której atmosfera jest bardzo dobra, ponieważ lepiej uczy się mniejszą ilość uczniów.Pani KAsia robi co w jej mocy, zdobywa różne dotacje dla szkoły i projekty dzięki którym jest jeszcze lepiej! Oby tak dalej i Wszystkiego Najlepszego z okazji tak ważnego wydarzenia! Pozdrawiam!
jgajewski 16-03-2011 21:09
Szanowna Pani Katarzyno! Jako Radny kolejnej kadencji RM Jeleniej Góry, pragnę złożyć Pani serdeczne gratulacje i życzenia dalszych sukcesów w tej odpowiedzialnej i trudnej pracy oświatowej. Istnienie tak małej placówki w dzisiejszych czasach jest wydarzeniem niezwykłym. Wymagającym nie tylko siły charakteru, ale też pokonania samorządowej biurokracji i powszechnej komercjalizacji wszystkiego i wszystkich. Wiem coś o tym, gdyż przed laty walkę o istnienie takiej małej szkoły w Jagniątkowie przegrałem. Wiem jednak, że szkoły te mają przyszłość oraz niezaprzeczalne wartości intelektualne i kulturowe. Pozbawione są tego,co jest wielkim problemem w zintegrowanych molochach, czyli patologii ! Serdecznie pozdrawiam i ew. postaram się przybyć na Waszą uroczystą akademię w Hotelu Jan . Józef Gajewski ...
~ 18-03-2011 11:37
Z całym szacunkiem, ale Pani Kasia startowała na dyrektora Szkoły Podstawowej i tam Jej nie chcieli

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Maturalny maraton  

Spotkania z Beatą Kempą

Matury pod szczególnym rygorem sanitarnym  

Plaża nad Bobrem otwarta

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
948
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%