MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

60 lat OHP w Polsce

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 14 czerwca 2018, 10:22
Aktualizacja: Piątek, 15 czerwca 2018, 13:34
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Biblioteka i Centrum Informacji Naukowej im. Juliusza Słowackiego w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze gościła wczoraj (13.06) osoby zaproszone na obchody jubileuszu 60–lecia Ochotniczych Hufców Pracy w Polsce. Były wspomnienia, życzenia i urodzinowy tort.

Dokładnie 13 czerwca 1958 roku do życia powołano Ochotniczy Hufiec Pracy. Na naszym terenie powstał wówczas Hufiec Nr 2 na dla Zgorzelca i Bogatyni, gdzie powstawała kopalnia odkrywkowa i elektrownia. Jak mówił komendant jeleniogórskiego Hufca, szkołę podstawową OHP kończyło wówczas 1200 osób. W Jeleniej Górze funkcjonował oddział zamiejscowy, podlegający pod Wrocław - aż do zmian administracyjnych kraju.

- OHP cały czas się zmieniał. W 1975 roku, gdy powstały województwa - staliśmy się jednostką samodzielną. Mieliśmy wówczas pod swoją pieczą 1138 osób m.in. z Jeleniej Góry, Zgorzelca, Bogatyni, Nowogrodźcu - wymieniał Włodzimierz Cikorski, Komendant Hufca Pracy w Jeleniej Górze, który pracuje w OHP od 1977 roku. - Cały czas pomagamy młodzieży, która nie ma ukończonej szkoły podstawowej, były też gimnazja dla dorosłych, trafiali do 2-letnich szkół zawodowych dla dorosłych. Przede wszystkim pomagamy uzupełnić wykształcenie i przy okazji zdobyć kwalifikacje zawodowe - dodał W. Cikorski.

Zdarzają się też osoby, które po OHP kończą liceum dla dorosłych, a następnie studia, co zaznaczyła kanclerz KPSW wspominając niektórych absolwentów jeleniogórskiej uczelni.

- To firma z tradycjami dla młodzieży, która nie tylko uczy się, ale też pracuje. Pomagamy im w zdobywaniu szlifów, proponujemy pracę, aby mogli znaleźć swoje miejsce w życiu - podkreśliła Olga Jabłonko, dyrektorka Centrum Edukacji i Pracy OHP w Jeleniej Górze.

Przez 60 lat rynek pracy przeszedł różne metamorfozy, jednak OHP ciągle ma misję do spełnienia, czyli wychowanie i praca dla młodzieży. Z okazji jubileuszu przygotowano wernisaż fotografii, który można oglądać w budynku uczelnianej biblioteki. Po części oficjalnej przyszedł czas na urodzinowy tort i rozmowy kuluarowe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa akcja bezpłatnego przejazdu do Krzeszowa

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 14-06-2018 12:29
Zielony stolik, dwa manekiny, ale po co wszyscy stoją wokół?
~Dikanda 14-06-2018 21:14
do: ~ (12:29)
czekają na tort ,też bym zjadła kawałek makowego tortu mojej mamy,delicje
~nożycoręki 14-06-2018 13:56
Musimy się przyzwyczajać znowu do Ochotniczych Hufców Pracy. Dobra zmiana nadciąga. Nowe wraca. Socjalizm jak kiedyś.
~Dikanda 14-06-2018 21:19
do: ~nożycoręki (13:56)
Nazwa archaiczna, i w ogóle muzeum,ale jak spełniają jakaś funkcję to wszystkiego najlepszego,dużo szczęścia, bo wśród szczęśliwych ludzi lepiej się żyje.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Znowu auto na chodniku

Remont Wojska Polskiego – jaka organizacja ruchu?

Święto Pieroga odwołane

Festyn na lotnisku – zapraszają!

Stalowe rumaki w Karpaczu

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
774
Tak
21%
Nie
74%
Nie wiem
5%