MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

54. Sezon Artystyczny będzie ucztą dla melomanów

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 14 września 2017, 9:37
Aktualizacja: Sobota, 16 września 2017, 6:58
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Już w najbliższy piątek (15.09) inauguracja 54. Sezonu Artystycznego Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, która będzie znakomitą zapowiedzią tego, co czeka melomanów w nadchodzącym sezonie. Usłyszymy jeleniogórską sopranistkę Annę Patrys oraz wiele innych gwiazd polskiej i światowej sceny muzycznej.

Na inaugurację usłyszymy IX Symfonię d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Anny Patrys (sopran), Urszuli Kryger (mezzosopran), Łukasza Gaja (tenor), Damiana Konieczka (baryton), Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze i Chór Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej „77” im. Norberta Kroczka w Zabrzu. Dyrygentem będzie Jerzy Kosek, a imprezę poprowadzi Joanna Moryc. - Zaczynamy od mocnego uderzenia – najsłynniejszego utworu van Beethovena – podkreślili przedstawiciele filharmonii.

- Jest to mój drugi sezon, który mam zaszczyt i przyjemność prowadzić naszą instytucję, ale jednocześnie pierwszy, za który w pełni artystycznie odpowiadam - powiedział na wstępie Tomasz Janczak, dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej. W nadchodzącym sezonie zaplanowano 72 wydarzenia, z czego 40 to koncerty symfoniczne, a 32 kameralne. - Naszą misją są również audycje dla dzieci i młodzieży w szkołach, których będzie ponad 1100 – dodał dyrektor.

- Udało nam się zaprosić do Jeleniej Góry wielu artystów, których wcześniej tu nie było, m.in. największego żyjącego polskiego dyrygenta – maestro Antoniego Wita, który poprowadzi koncert z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – powiedział Szymon Makowski wymieniając także Wojciecha Rajskiego, czy Daniela Smitha z Australii – światowej sławy dyrygenta młodego pokolenia. W programie nie zabraknie cyklu koncertów Mistrzowie Batuty i Młodzi Wirtuozi Wiolinistyki. Będzie też Alosza Awdiejew, Andrzej Kopeć, poznański zespół Sepia Ensemble. Nie zabraknie też Niedzielnych Poranków Muzycznych, które trwale wpisały się w kalendarz wydarzeń przeznaczonych dla dzieci i rodziców.

W trakcie wakacyjnej przerwy w placówce przeprowadzono wiele pracy konserwatorskich i remontowych. Nowością będzie biletomat (z możliwością płatności kartą), z którego będzie można korzystać w godzinach otwarcia filharmonii. - Na terenie miasta zostaną ustawione trzy tzw. totemy, które będą reklamować nasze koncerty. Od nowa będziemy budować naszą stronę internetową – zapowiada Paweł Pituch, kierownik działu technicznego. Nowy sezon przyniósł także nowe logo Filharmonii, które odnosi się do dużej sali koncertowej im. Stefana Strahla.

Sezon po raz drugi zostanie zwieńczony Karkonoskim Festiwalem Operowym. Tym razem 31 sierpnia 2018 roku na stadionie przy ul. Złotniczej zobaczymy operę Carmen.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Tosia 11 14-09-2017 11:56
Może i Pan Dyrektor się stara, ale niestety wieloletni melomani przywiązani do ambitnego repertuaru z przewagą instrumentalnej muzyki poważnej patrzą z dużym niepokojem na poczynania obecnego kierownictwa. Największym obciachem była decyzja o graniu w hotelu Gołębiewskego. To tak jakby grać do kotleta.
~... 14-09-2017 13:20
Tosiu, pani opinia dotarła już po pierwszym poście. Mnie trochę wytrącił z równowagi koncert pani Werner, po sprawdzeniu w sieci uznałam, że śląskie szlagiery to jednak nie mój klimat...No ale nie trzeba przecież chodzić na wszystko, Beethoven to jednak Beethoven.
~danad 14-09-2017 16:45
Tosia ma rację !!!!!
~ 14-09-2017 21:09
Wiele mówi się o szerzeniu kultury, lecz mało kto wspomina o częściowo wygórowanych cenach biletów. Ulgowych biletów, dla emerytów, studentów, uczniów nie ma. To nie miasto, jak Warszawa, gdzie występują światowej sławy ceniące się gwiazdy. Jestem ciekawa jutrzejszego koncertu. Mam nadzieję, że moja stówka nie pójdzie na marne ;)
~wu 15-09-2017 7:32
stówka? bilety są max po 60 :D
~sajmon 15-09-2017 12:12
Hmmm... Szczerze nie znam się na tego typu muzyce :) Ale skoro Tosia tyle o tym pisze to coś w tym jest :) Przemawia do mnie ten kotlet :)
~Znaffca 16-09-2017 9:14
Miałem przybyć na inaugurację ale w ostatniej chwili się rozmyśliłem a powodem była cena biletu ,

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Emocje filmowe w Lwówku Śląskim

Sala Krzywa w Zamku Książ odzyskuje dawny blask

Finał na lawecie

Powstaje galeria pod chmurką

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2203
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%