MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

40–lecie działalności artystycznej Józefa Pałki

Wiadomości: Świat
Wtorek, 21 października 2014, 7:53
Aktualizacja: 7:56
Autor: Manu
Fot. BM
Światowej sławy instruktor tańca rodem z Czernicy Józef Pałka, założyciel Joseph's Dance Studio, którego wychowankowie–tancerze przywożą medale z liczących się amerykańskich imprez i ubarwiają również wiele imprez polonijnych w Stanach Zjednoczonych, w tym roku obchodzi 40 lat pracy zawodowej z młodzieżą. Z tego okresu 18 lat to praca w Czernicy, gdzie zaczynał swoją przygodę z tańcem, jako zawodnik, a później został trenerem.

Józef Pałka swój dorobek podsumował w gronie przyjaciół oraz zaproszonych gości podczas Benefisu Artystycznego, który odbył się w minioną sobotę (18.10.) w Cracovia Manor w Wallington, w stanie New Jersey.

Pierwsze zetkniecie z tańcem miało miejsce w 1964 r. w Czernicy, w gminie Jeżów Sudecki, na scenie wiejskiej świetlicy, gdzie Józef Pałka zatańczył po raz pierwszy trojaka. Do tego występu przygotowała go wychowawczyni z podstawówki Romana Hawrylewicz. 15 października 1974 r. zgłosił się na kurs tańca do Konrada Małka w klubie tańca towarzyskiego “Kwadrat” w Jeleniej Górze. Tutaj przez siedem lat tańczył w klasie D, a jego trenerem był Konrad Małek. Wówczas jeździł na obozy taneczne, a także bywał na szkoleniach w Krakowie u Mariana Wieczystego.

Po ukończeniu jeleniogórskiego “Mechanika”, rozpoczął studia na poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Niedługo potem już jako instruktor zaczął prowadzić kursy tańca. W 1985 r. w Czernicy założył pierwszy w Polsce wiejski klub tańca towarzyskiego “Czertan”, gdzie prowadził zakrojoną na szeroką skalę działalność społeczną, wybudował dwa boiska i przystosował salę wiejską do turniejów tanecznych.

Chęć wielkiej przygody i poznania innego świata skłonił w 1992 r. Józefa Pałkę do wyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Początki pobytu w USA niewątpliwie były bardzo trudne. Nowe środowisko, bariera językowa, tęsknota za ojczyzną, rodziną i klubami tanecznymi. Już po miesiącu prowadził koncerty. Dorabiał także w marketingu oraz na budowach. Początkowo uczył tańca przy szkole, wkrótce w Polsko-Amerykańskiej Szkole Tańca, zanim założył własne Joseph's Dance Studio. Od tego momentu w jego życiu pojawił się ponownie cel. W jego osiągnięciu pomogła mi córka Marta, tancerka klubu “Czertan”.

Największym osiągnięciem Józefa Pałki był udział Anny Kaczmarskiej i Patryka Płoszaja w finałach programu “America Got Talent” (2010), a następnie ich trzykrotne mistrzostwo świata w Paryżu oraz zwycięstwo w olimpiadzie tanecznej w Blackpool. Było także 175 medali na Mistrzostwach Ameryki-National Dance Sport Championship. Obecnie obok pasji, którą stał się taniec towarzyski, jest również praca zawodowa. Józef Pałka pełni funkcję wicedyrektora firmy czyszczącej dywany Carpet Cleaning Service.

Ogłoszenia

Czytaj również

10 tenorów – oszałamiające show  

W rocznicę urodzin Henryka Tomaszewskiego spotkanie w ODK

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~aneri 21-10-2014 13:28
pamiętam go jako zwariowanego na punkcie swojego zespołu "Czertan"godzinami o nim opowiadał,czasami nas zanudzał , ale to jest pasja, gratulacje z osiągniętych dokonań , życzę dalszych sukcesów
~Jaś R 22-10-2014 8:15
Gratuluję i serdecznie pozdrawiam.Życzę dalszych sukcesów. Kolega z ZSZ.
~Henryk M. 22-10-2014 9:49
Józek - GRATULUJĘ sukcesów i pozdrawia Cię kolega z początków Twojej "przygody" z tańcem.
~7 3-02-2015 20:37
Satuczku ,gratulacje,szukaj mnie na fejsie ,pozdrawiam RODZINĘ,dużo zdrowia i dalszych sukcesów !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Renia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Komiks polski na SoBD w Paryżu z BWA!

O jeleniogórskim rynku

Magiczny wieczór z Cleo i Pectus

Wzorniki szklarskie po konserwacji

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
785
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%