MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

400 lat Pijarów – wyjątkowa wystawa

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 17 września 2017, 10:33
Aktualizacja: Poniedziałek, 18 września 2017, 6:34
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze odbył się wernisaż wyjątkowej wystawy, która ukazuje dorobek kulturowy i zasługi w edukacji Zakonu Pijarów. Wśród eksponatów jest wiele bezcennych pozycji, które warto zobaczyć.

„Głosić, przemieniać, wychowywać” to hasło przewodnie wystawy zorganizowanej z okazji 400 lat istnienia Pijarów i 250 lat od kanonizacji Kalasancjusza. Wystawa zawiera kilka wyjątkowych dzieł sztuki, obiektów kultu religijnego i pamiątek związanych z powstaniem pijarskiego Collegium Nobilium w Warszawie. Można zobaczyć m.in. obraz „św. Józef Kalasancjusz w ekstazie” z 1962 r. autorstwa Wlastimila Hofmana, pochodzący z prywatnej kolekcji.

Wystawa zawiera kilka obrazów pochodzących z XVII i XVIII wieku, które wybrane zostały z Kolekcji Zakonu Pijarów, z Galerii portretów prowincjałów Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów gromadzonych od 1664r. Najbardziej znane są osiemnastowieczne portrety Stanisława Konarskiego oraz siedemnastowieczny portret króla Władysława IV. Bardzo rzadko można na wystawach w muzeach i galeriach zobaczyć autentyczne obiekty religijnego kultu, a takim jest fragment sutanny Józefa Kalasancjusza, relikwia II stopnia będąca własnością Domu Prowincjalnego w Krakowie. Jednym z ważniejszych obiektów tej wystawy jest osiemnastowieczna tablica, która znajdowała się nad głównym wejściem do warszawskiego Collegium Nobilium z łacińską sentencją autorstwa Stanisława Konarskiego. Tablica jest jednym z niewielu zachowanych fragmentów zburzonego podczas II wojny światowej - założonego przez Stanisława Konarskiego - Collegium Nobilium w Warszawie. Cennymi eksponatami są też dwie zabytkowe książki: Opisanie polskich żelaza fabryk z 1782 r., wydanie z drukarni XX. Sch. Pijarum w Warszawie oraz podręcznik do fizyki wydany w Drukarni Księży Pijarów w Warszawie w 1801 r.

Podczas wernisażu kustosz wystawy podkreślał rolę i wyjątkowość Pijarów. - Staliśmy u początków edukacji w Polsce – podkreślił o. Eugeniusz Grzywacz, dyrektor Centrum Wiary i Kultury w Hebdowie. - Wcześniej istniały szkółki przyparafialne, ale one były lepsze lub gorsze, natomiast kiedy pojawił się druk i księgi były bardziej dostępne, to w XVI w. musiały powstać szkoły, które nie były tylko zarezerwowane dla bogatych, ale i dla biednych. To był sposób wyrwania się z biedy, bo kto umiał pisać i czytać, znał rachunki – zawsze mógł znaleźć pracę związaną z administracją – mówił E. Grzywacz podkreślając, że św. Józef Kalasancjusz był pierwszą osobą na świecie, która stwierdziła, że bezpłatne szkolnictwo należy się wszystkim.

- Pijarzy przybyli do Polski za czasów św. Józefa Kalasancjusza. W ciągu ponad 350 lat funkcjonowania szkół pijarskich na terenie Rzeczypospolitej mieliśmy 74 Kolegia i Domu Zakonne – mówił o. Eugeniusz Grzywacz, który zaznaczył też rolę troski nad dziećmi i młodzieżą wśród Pijarów. - Zakon Pijarów składa czwarty ślub troski o wychowanie dzieci i młodzieży – to cel i istota w życiu każdego Pijara – podkreślił.

Miejsce, w którym wystawiono część zbiorów Pijarów nie jest przypadkowe. W części klasztoru pocysterskiego – obok Muzeum Przyrodniczego funkcjonuje także Zakon Pijarów. - Przyszliśmy tutaj po II wojnie światowej. Nie mogliśmy prowadzić szkół, więc zajęliśmy się duszpasterstwem – dodał o. Grzywacz, który żałuje, że Pijarzy nie mogą nadal prowadzić szkoły w Jeleniej Górze, ale prowadzą edukację w Bolesławcu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Politycy komentują wynik wyborów

Chcą edukować o regionie  

Zaczytaj się z Jelonką.com

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~zenek222 17-09-2017 12:25
to bardzo dziwne ze nie moga prowadzic szkoly w jeleniej gorze. Moze wina lezy po stronie tych zakonnikow ktorzy w jeleniej sa i raczej w wiekszosci do prowadzeni szkoly by sie nie nadawali?
~ 17-09-2017 12:27
piękna idea i wystawa, pozdrowienia dla "Młodych Duchem" ;)
~heretyk 17-09-2017 14:06
zenek marzy ci się średniowiecze? Pijar n iemiecki nie jest taki sam jak polski wasz,.
~vb 17-09-2017 21:51
Zdjęcie nr 14. pokazuje praktycznie całą wystawę, ale eksponaty tam przedstawione to prawdziwe "perełki". Zachęcam, bo warto zobaczyć, zresztą jak całe muzeum przyrodnicze.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

"Piękna i bestia" w sobotni wieczór

Spacer z muzyką Chopina

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
715
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%