MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 13 sierpnia
im. Diany, Heleny

40 lat sztuki włókna w Kowarach na wystawie w Łodzi

Wiadomości: Kraj/Region
Środa, 16 kwietnia 2014, 8:07
Aktualizacja: 8:11
Autor: Manu
Fot. UM Kowary
„XL lat Sztuki Włókna w Kowarach i na Dolnym Śląsku 1974–2014” – to tytuł jubileuszowej wystawy, którą można zwiedzać do 22 czerwca w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Ekspozycja związana jest z 40–leciem sztuki włókna w Kowarach i prezentuje twórczość artystów, uczestniczących w Sympozjum Sztuki Włókna w ostatnim dziesięcioleciu XXI wieku.

Wystawa jest spójna, mimo wielości użytych technik oraz różnorodności sposobów obrazowania. Ukazuje ważne wartości dla uczestników spotkań twórczych, które miały miejsce swego czasu w Kowarach.

Autorami prac wykonanych klasycznymi technikami tkackimi są: Barbara Basiewicz, Małgorzata Buczek-Śledzińska, Bożena Burgielska, Maria Teresa Chojnacka, Dagmara Chotnicka-Świat, Krystyna Dyrda-Kortyka, Agnieszka Godszling, Maria Jełowicka, Anna Jesinowicz-Nguyen, Monika Lindner, Joanna Lohn-Zając, Jadwiga Leśkiewicz-Zgieb, Joanna Owidzka, Ewa Elżbieta Piss, Zenovia Shulha, Marta Toka, Bartosz Burgielski, Vołodymyr Klimov, Zygmunt Łukasiewicz oraz Audin Uğrulu.

Na wystawie zbiorowej znalazły się także prace dziewiarskie, dziergane, folowane i splatane węzłami makramy. Przygotowali je: Barbara Nachajska-Brożek, Ewa Maria Poradowska-Werszler, Teresa Szuszkiewicz-Spryszak i Servet Senem Uǧrulu.

Z kolei prace wykonane ręcznie, zaliczone do tzw. grupy art-upcyklingu, prezentują: Maria Białowolska Aleksandra Bibrowicz-Sikorska, Sofija Burak, Eva Damborska, Ewa Łukiewska, Honorata Rębisz-Werszler oraz Rafał Werszler.

Autorkami malarstwa i grafiki na tkaninie wykonanej techniką komputerową oraz sitodrukiem i batikiem są: Krystyna Jatkiewicz, Paulina Juszkiewicz-Klimova, Jolanta Wdowczyk oraz Sofija Zaychenko.

Natomiast na krosnach żakardowych zostały zrealizowane tkaniny Danuty Jaworskiej-Thomas, tkane ręcznie bez użycia czółenka, oraz projekty Hannsa Herpicha i Doroty Taranek, będące rezultatem zastosowania współczesnych komputerowych rozwiązań.

Ogłoszenia

Czytaj również

Parking na... przejściu

Śmierć na żwirowni

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~xm 16-04-2014 9:44
Taa po Kowarskim włóknie tylko muzea i rozpiżdżona Dywanówka została
~altus 16-04-2014 21:21
"40 lat sztuki włókna w Kowarach??????" - jestem ciekaw kto i jakie pieniążki zadysponował na zorganizowanie tej wystawy???? ...w Łodzi pomyślą że tutaj to jakieś zagłębie dziewiarskie ...halo Łódź, tu Kowary i Mysłakowice, przemysł włókienniczy u nas już nie istnieje, w Jelonce z resztą też nie po cudownym okresie prezesury Zofii Czernow ...ale nic to, Zofia za nieporadne prezesowanie została skierowana w posły i tak ktoś kto nie ma pojęcia o zarządzaniu przedsiębiorstwem kilkuset osobowym poszedł zarządzać wielomilionowym krajem ...jak to rozumieć????
~-ja 17-04-2014 11:02
Brawo. Wielkie gratulacje dla Ewy Poradowskiej-Werszler za wytrwałość, rzetelność i pracowitość.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Więcej bobrów na jeleniogórskim Zabobrzu

Czytelniczka: drogo i brudno

Renowacja malowideł

Park Norweski – Park Kultury z Przystanią Twórczą

Skok w blok na Noskowskiego

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
696
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
6%