MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

35. MFTU: Uliczni artyści zachwycają

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 23 lipca 2017, 10:32
Aktualizacja: Poniedziałek, 24 lipca 2017, 7:18
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Tłumy jeleniogórzan i turystów z Polski i zagranicy uczestniczą w święcie teatru ulicznego, który od piątku (21.07) odbywa się w Jeleniej Górze. Drugiego dnia festiwalu widzowie mieli okazję zapoznać się ze sztuką artystów polskich, brytyjskich, włoskich oraz czeskich – jak na międzynarodową imprezę przystało.

Na początek było coś dla dzieci i dorosłych, bowiem Teatr Falkoshow wciągnął do udziału osoby z publiczności, które stworzyły wyjątkową orkiestrę w programie pod tytułem „hej-ho, hej-ha orkiestra gra!”. Następnie Associazione Eccentrici Dadarò z Włoch w spektaklu pod tytułem „Operativi” przedstawiło „największy pomnik ofiar wojny”, który obfitował w sceny „batalistyczne” i żartobliwe. Z kolei Bash Street z Wielkiej Brytanii pokazał „Cliffhanger“, czyli teatr niemy pełen zabawnych scen. Pod koniec spektaklu zaczął padać deszcz, ale planowana przerwa do godz. 21.00 wpisała się idealnie na czas opadów, po czym rozpoczęły się wieczorne widowiska pełne ognia.

Theatre Kvelb Atelier z Czech zaprezentował „Vzplanutí“ (aBLAZE), czyli niezwykłe ogniste formy, które oglądały tłumy widzów. Finałem drugiego dnia MFTU był teatr religijny w wykonaniu polskiego Teatru A, który działa nieprzerwanie od 1996 roku w Gliwicach, ma aktualnie w swoim repertuarze blisko trzydzieści premier oraz wiele innych przedsięwzięć artystycznych. Jak mówią twórcy spektaklu pt. „Exultet”, Teatr A stara się łączyć popularny język teatru muzycznego z doświadczeniami awangardy teatralnej, sięga do polskiej tradycji, łączy autorskie teksty z tekstami biblijnymi i staropolskimi, czerpie obficie z dorobku literackiego innych kultur, inspiruje się europejskim folklorem.

Spektakl "EXULTET" o kolejna próba twórczej adaptacji języka spektakli ulicznych. Ogień i woda są głównymi tematami obrzędowego widowiska, rozgrywającego się na pograniczu teatru i ekstatycznego misterium. Spektakularne piękno tych pierwotnych żywiołów – to estetyczny obszar, w jakim rozgrywać się widowisko "Exultet". Aktorzy Teatru "A" chcą zaprosić widzów do przeżycia wyjątkowego zdarzenia teatralnego, odwołującego się do najbardziej pierwotnych doświadczeń człowieka. Widowisko jest podróżą do świata dawno zapomnianego – pamięć o nim trwa jednak w najgłębszych pokładach podświadomości – powiedzieli artyści Teatru A.

Ostatniego dnia 35. MFTU zobaczymy:
23 lipca (niedziela):
Godz. 16:00 – TEATR SNÓW – Polska „Remus”
Godz. 17:00 – GROTEST MARU – Niemcy „Parada Narrnia”
Godz. 18:00 – TEATR FALKOSHOW – Polska „FALKOSHOW.Iluzja Marionetki”
Godz. 19:00 – GROTEST MARU – Niemcy „Phalanx Bamboo”
Godz. 21:45 – ONDADURTO TEATRO – Włochy „Feliniana”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Toksyczna rodzina współczesna (recenzja)

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Silesia Sonans – start  

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~deedee 23-07-2017 11:15
Niestety mnie nie zachwycają :( W zeszłym roku było lepiej. A przerwy są za długie (2 godziny przerwy!)
~mkamiński 23-07-2017 13:15
Fajne w tym festiwalu jest to, że poznajemy różne języki teatru ulicznego, oparte na innej technice, operujące w innym obszarze emocji i wyrażające opowieść za każdym razem w odrębny sposób, odsłaniając bogactwo i różnorodność zjawiska teatru ulicznego. Poza tym teatry uliczne naprawdę nas zmieniają i gdzie jak gdzie, ale w Jeleniej Górze wszyscy mamy w pamięci dziesiątki spektakli z poprzednich lat i umiemy cieszyć się tym, co dobre i nie dajemy się zwieść byle czemu. Dla artystów Jelenia Góra to publiczność doświadczona i wymagająca. Z soboty, jak dla mnie - urocze w prostocie Falkoshow, ciekawa konwencja Bash Street ze świetną panią taper, pomysłowe płonące maszyny Kvelbu i chyba jednak rozczarowujący swą oczywistością Teatr A z widowiskiem parareligijnym. Pozdrawiam, Miłosz Kamiński
~Joey 23-07-2017 13:30
Jelenia Góra - apel, do Prezydenta, Rady Miasta. Zlikwidowano wszystko co się dało - wszystkie festiwale, imprezy, koncerty, święta ulic. Wrzesień Jeleniogórski jest tylko z nazwy - oprócz staroci nic się nie dzieje. Wiosna Cieplicka - to nie to co kiedyś. Został nam tylko Teatr Uliczny. Czy Wy naprawdę chcecie, aby on umarł śmiercią naturalną? Naprawdę, przy kilkuset milionowym budżecie nie możecie dać na teatry choćby miliona? Aby ten teatr żył i wyglądał pięknie? Rok w rok musicie ściubić? Na wszystko? Jelenia Góra kulturalnie umiera! Zróbcie w końcu cos!
~do mkamińskiego 23-07-2017 13:46
Bardzo pochlebne słowa i częściowo się z nimi zgadzam. A teatr A to po prostu słaby teatr, niestety...
~x 23-07-2017 13:51
Kij z tymi niszowymi teatrami,zróbcie ludziom porządne koncerty.Co prawda niebawem będzie Maleńczuk ale to nic w porównaniu z koncertami w innych miastach podobnej wiekości.
~Joey 23-07-2017 14:56
Nawet w Mirsku lepsze koncerty niż w Jeleniej.. tu się nie dzieje kompletnie nic, a teatr uliczny osobiście mnie nie przyciąga..
~tyio 23-07-2017 22:13
Ostatni, sobotni spektakl niestety nie powalał, bardzo monotonny i nudny.
~jg 23-07-2017 23:19
Nuda niestety liczylam na więcej,przecież budżet większy niż w zeszłym roku a w żadnym spisób nie przełożyło się to na jakość spektakli. Organizator czyli teatr norwida nie popisał się przy wyborze artystów. I też się pytam dlaczego w innych miastach można cos fajnego zorganizować a w jeleniej już nie.
~Taaak??? 23-07-2017 23:24
Teatr pod sądem z Szetino w roli głównej wow hehehe No i ilu was tam jest 200 koryciarzy , jak na Jelenią to trochę MAŁO!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Warsztaty z Grondowym

Zaśpiewał chór brożecki

Senator zachęca do głosowania na maszty

Internetowa premiera spektaklu „Pustostan”  

Po dwóch stronach sceny

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
349
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%