MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 6 lipca
im. Dominiki, Łucji

30. wycieczka Rajdu na Raty 2015 – do Bukowca

Wiadomości: Region
Środa, 9 września 2015, 8:18
Aktualizacja: 8:22
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Krzysztof Tęcza
Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze zaprosił w niedzielę (6.09) turystów na kolejną wycieczkę pieszą. Tym razem zaplanowano spacer po Kotlinie Jeleniogórskiej. Na chętnych czekał w Wojanowie Wiktor Gumprecht.

Nie bacząc na zapowiadane opady deszczu, poprowadził wszystkich do gotyckiego kościółka p.w. Wniebowzięcia NMP. Na co dzień przybywający tu turyści mogą tylko podziwiać samą architekturę tej wzmiankowanej w 1318 r. świątyni oraz znajdujący się przy nim zespół renesansowych płyt nagrobnych. To jednak wystarczy by poczuć powiew historii. Warto tutaj stanąć na chwilę, by odczytać nazwiska upamiętnionych osób.

Nieco dalej, za Bobrem, znajduje się bardzo ciekawe założenie architektoniczne. Niestety obecnie jego stan nie jest najlepszy. Ciekawa jest historia tego pałacu. Miał on tak wielu właścicieli, że można się pogubić. Dlatego podam tylko, że w okresie po II wojnie światowej obiekt ten zajmowała Armia Czerwona, potem był tu ośrodek dla uchodźców politycznych z Grecji, ośrodek kolonijny, PGR, SKR, Inspektorat OC z Jeleniej Góry, Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Przyjaźni, Odbudowy i Utrzymania Wartości Historycznych, Zabytków, Kultury i Tradycji Śląska. Ale to nie wszyscy. Niestety ostatni właściciel przecenił swoje możliwości finansowe i obiekt wciąż niszczeje. Wszystko jednak zaczęło się dawno temu, gdy pozwolono na zdjęcie dachówek chroniących pałac przed deszczem.

Potem grupa ruszyła do Karpnik, gdzie niedawno zakończono remont zamku. Obecnie jest to przede wszystkim obiekt hotelarski, ale można skorzystać z restauracji czy wejść na dziedziniec. Niedługo rozpocznie się tutaj drugi etap prac budowlanych, w którym założono zbudowanie SPA, tak by w pełni wykorzystać możliwości jakie daje wykonany odwiert do wód geotermalnych. Obecnie służą one do ogrzewania zamku.

Dalsza trasa prowadziła do Bukowca, gdzie hrabia Friedrich von Reden założył park uważany za jeden z najpiękniejszych w tej części Europy. Obecnie teren ten znajduje się pod opieką Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów. Dzięki inicjatywie tej fundacji w ostatnich latach odremontowano wiele obiektów wchodzących w skład dawnego założenia parkowego czy budynków gospodarczych.

Najważniejszy jednak obiekt w Bukowcu, czyli pałac Redenów, wraz z przyległym 2,5 hektarowym parkiem jest własnością Związku Gmin Karkonoskich, który ma tutaj swoją siedzibę. Dzięki Regionalnej Pracowni Krajoznawczej działającej przy Związku umożliwiono zorganizowanie niespodzianki dla uczestników wycieczki. Otóż zorganizowano tu jubileusz 40-lecia jednego z uczestników Rajdu na Raty. Dodajmy - jednego z bardziej aktywnych. Wystarczy wspomnieć choćby o właśnie zakończonej jego wyprawie w Alpy. Jarek Kapczyński, bo o nim mowa, jak na skromną osobę przystało, udał zaskoczenie i z wdziękiem przyjmował gratulacje i życzenia.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Spotkali się z Beatą Kempą

PKS Kamienna Góra wznawia połączenia

Pomnik przyrody w Bolkowie

IMGW: burze, deszcz i silny wiatr (aktualizacja)

Poszły konie na Śnieżkę

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1542
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%