MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 13 sierpnia
im. Diany, Heleny

28 szczytów w 135 godzin

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 7 lipca 2013, 6:53
Aktualizacja: Poniedziałek, 8 lipca 2013, 6:19
Autor: mestra
Fot. Archiwum uczestników
Grupa zapaleńców i miłośników gór ze Skarżyska Kamiennej, w ciągu sześciu dni zdobyła 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich naszego kraju, próbując pobić rekord najszybszego wejścia i pokonując jednocześnie własne słabości. Swoją trasę zakończyli w Sudetach Zachodnich, zdobywając Śnieżkę w Karkonoszach, Skalnik w Rudawach Janowickich, Skopiec w Górach Kaczawskich i Wysoką Kopę w Górach Izerskich.

Projekt „Szczytami gór… Najwyżej, najszybciej z ziemi i powietrza” połączył miłośników turystyki pieszej, motoparalotniarzy i krótkofalowców, którzy wpadli na trochę szalony, a jednocześnie bardzo intrygujący pomysł polegający na pobiciu rekordu najszybszego przejścia Najwyższych Szczytów Gór Polski. Aby zostać zdobywcą NSGP trzeba wejść na nie siłą własnych mięśni ponad 30 tysięcy metrów n.p.m. Obecnie nieoficjalnie rekord wynosi 125 godzin i 49 minut. Grupie ze Skarżyska Kamiennej udało się osiągnąć wynik 135 godzin i 35 minut.

Uczestnicy projektu podzieleni byli na trzy zespoły: „zdobywców”, którzy bez przerwy w dzień i w nocy niezależnie od pogody zdobywali najwyższe szczyty wszystkich pasm górskich Polski, „orły” – wsparcie z powietrza w postaci kadry doświadczonych pilotów, motoparalotniarzy oraz zespół miłośników krótkofalarstwa ”Radiowiec”.

Pierwszą grupę tworzyli Robert Stachyra, pomysłodawca i organizator projektu, alpinista i podróżnik, jego 16-letni syn Bartosz oraz Mateusz Ferenc, student i miłośnik gór. Druga grupa to Krzysztof Szczygieł, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku Kamiennej, Alina Jędrys, pilot, dziennikarz i fotograf oraz Piotr Krupa z Rzeszowa, pilot, członek Mikrolotowej Kadry Narodowej Aeroklubu Polskiego, aktualny złoty medalista Mistrzostw Polski. Zespół radiowców i pomoc techniczną tworzyli Jarek Zięba i Michał Murawski.

– Nie ograniczaliśmy się jedynie do pokonania tego rekordu, mielimy jeszcze kilka innych celów do zrealizowania w czasie tego projektu, m.in. promowanie rodzinnego wędrowania, pokonanie własnych słabości i realizacja mobilnego pleneru aero-foto, dzięki przelotowi po wszystkich pasmach – mówi Krzysztof Szczygieł.

Celem projektu było również ukazanie piękna naszego kraju. Wszystkie miejsca, podejścia, walkę z czasem i zdobyte szczyty rejestrowała kadra ludzi utrwalając materiał fotograficzny i filmowy z lądu i powietrza.

– Projekt ten wymagał od nas wiele wysiłku fizycznego i organizacyjnego. Zdobywcy działali pomimo kaprysów pogodowych, szli dzień i noc, śpiąc jedynie w aucie podczas drogi do kolejnego miejsca. Z kolei grupa „orłów” zależna była od warunków pogodowych – wyjaśnia Robert Stachyra.

Uczestnicy zgodnie podkreślają, że po zakończeniu projektu przede wszystkim są bogatsi w nowe doświadczenia i cudowne przeżycia, a pomimo zmęczenia już myślą o kolejnych wyprawach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Pamięci poległych

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Spotkanie z przeszłością

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 7-07-2013 10:21
DOLNOŚLĄZAK. Zaimponowaliście mi. Korona gór polskich - to 28 szczytów. Czy zdobywaliście konkretnie koronę gór polskich? W Sudetach Zachodnich w składzie korony są 3 szczyty. Wyczyn pozytywnie zakręconych ze Skarżyska - to promocja miejsc szczególnych.
~ 7-07-2013 11:05
wow!!! wielki szacun!!! prosimy o więcej takich pozytywnie zakręconych ludzi!
~... 7-07-2013 16:17
...brawo..!!!..
~Rico 7-07-2013 17:44
gratulacje dla pozytywnie zakręconych i dziękujemy za odwiedziny.Teraz pozostanie do zdobycia tego samego ale w zimowych warunkach,powodzonka
~o ho ho 7-07-2013 20:13
To się ceni to się lubi BRAWO !!!
darek64p 8-07-2013 20:01
Normalni,zdrowi na umyśle,skromni ludzie (miałem przyjemność poznać), z ogromną pasją i chęcią do zrobienia czegoś nie dla kasy.Jeszcze raz szczerze gratuluję i życzę sukcesu przy kolejnych pomysłach których jestem pewien będzie jeszcze wiele.Dla chętnych cały projekt SZCZYTAMI GÓR dzień po dniu na www.robertstachyra.eu
~Miki 19-07-2013 13:03
Też dołączam się do gratulacji! Bepośrednią relację publikowano również na www.mojeswietokrzyskie.pl pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mieszkańcy chcą miododajnego skweru

Odpust na Śnieżce

Parking na... przejściu

Śmierć na żwirowni

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
694
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
5%