MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

250 kilometrów na godzinę po torach

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Sobota, 24 listopada 2007, 7:47
Aktualizacja: Niedziela, 25 listopada 2007, 7:30
Autor: TEJO
Train a Grande Vitesse (TGV) podbija Francję już od dawna. W Polsce to na razie marzenie nie do spełnienia.
Fot. Archiwum
Z taką prędkością będą sunąć pociągi za cztery lata. Oczywiście nie wszędzie i jak na razie tylko w planach kolejarzy. Niektóre linie nie mają szansy na rozwój i modernizację. Prezydent Jeleniej Góry postawi na… lotnictwo.

– Do Poznania dojedziemy w godzinę, a z dróg znikną przejazdy kolejowe. Kolejarze zapowiadają przebudowę wszystkich torów na tej trasie.Dzięki tym zmianom z Wrocławia do stolicy Wielkopolski mamy jechać zaledwie godzinę. Dziś pociągom pospiesznym pokonanie tej trasy zajmuje prawie dwie i pół godziny – donosi Polska Gazeta Wrocławska.
Prace pochłoną 260 mln euro. 85 procent pieniędzy ma przekazać Unia Europejska.

To światełko w tunelu dla mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. Dla jeleniogórzan raczej się nie zapali. Jedyną realną zmianą na lepsze, jeśli chodzi o przyspieszenie na torowiskach w Jeleniogórskiem jest przebudowa linii Zgorzelec – Opole. Docelowo pociągi będą tu sunęły nawet 160 km na godzinę. Przez nadgraniczne miasto dojedziemy do Frankfurtu nad Menem, a stamtąd – do większości miast Europy.

Kłopotem będzie tylko zmiana lokomotywy w Węglińcu z elektrowozu na spalinową. Linia po niemieckiej stronie nie jest bowiem zelektryfikowana.

Jednak – jeśli chodzi o linię Jelenia Góra – Wrocław, w planach kolejarzy nie ma o niej wzmianki. Jej modernizacja będzie kosztowała fortunę i koleje na razie przekładają remonty na bliżej niesprecyzowaną przyszłość.

Prezydent miasta Marek Obrębalski chce postawić na lotnictwo. – To największa szansa na ułatwienie komunikacji z turystycznym regionem jeleniogórskim – argumentuje dodając, że na kolei panuje zbytni marazm, aby można było liczyć na realne przyspieszenie.

Za to procedury, które mają ułatwić powstanie utwardzonego pasa startowego oraz terminalu lotniczego, będą przyspieszone już po 1 stycznia 2008.

Sonda

Czy lotnisko w Jeleniej Górze jest potrzebne?

Oddanych
głosów
86
Tak
69%
Nie
27%
Nie mam zdania
5%

Ogłoszenia

Czytaj również

Wybory coraz bliżej. PiS apeluje

Konferencja PiS: Wybory i lokalne połączenia

200 pieczątek w 24 godziny

Komentarze (21) Dodaj komentarz

joten52 24-11-2007 9:14
Proponuję sterowce. Hel mamy (wysokohelowe złoża gazu k.Odolanowa), z worków foliowych których ci u nas dostatek zrobić powłokę, o innych surowcach nie wspomnę, wystarczy jechać do Siedlęcina na wysypisko. Ekologicznie więc i z polotem. Unia powinna sypać Eurami jak Rydzykowi na odwierty po mineralkę (pozazdrościł Jankowskiemu). No i czas przelotu. W linii prostej mamy do Wrocławia 85 km, czyli nieco ponad godzina lotu. No i lotnisk nie trzeba, kawałek pachołka do zacumowania, i kilka stogów siana do ewakuacji pasażerów. No i po co nam więc 250 km po torach?
~richthofen 24-11-2007 9:20
Pan Obrębalski powinien chyba wsiąść w pierwszy samolot i odlecieć Z J.G. na zawsze. Kto przy zdrowych zmysłach promuje takie pomysły? Dzisiaj lotniska tanich linii lotniczych powstają mniej więcej w takiej odległości od wielkich miast w jakiej znajduje się J.G. od Wrocławia. Do centrum dojeżdża się autobusem lub pociągiem. Kto zdecyduje się na turystyczny przelot tanią linią i np. 2 tygodniowy pobyt w Karkonoszach, jeżeli będzie mógł wziąść np. tylko 10 kg bagażu? Te pieniądze lepiej zainwestować w porządne drogi, dostępne dla wszystkich a nie tylko dla biznesowych kolegów pana O. z PO, których stać na podróże samolotami.
~Ania 24-11-2007 11:08
Tak a jesli nawet za t3 4 lata bedziemy mieli mozliwosc jechana takim pociagiem Jelenia Góra- Poznań to bilety pewnie beda drogie...:/
~Chochlik 24-11-2007 11:17
Prosze o poprawę: "Kolejarza zapowiadają przebudowę" na "Kolejarze"
~jaskoemigrant 24-11-2007 11:47
za rozsadna cene wole leciec kukuruznikiem z Jelonki do Wrocka niz krecic po tych drogach. I zaloze sie ze znajdzie sie takich wiecej w tej okolicy. Obrebalski mysli swiatowo i ma dobrych doradcow. Wystarcza polaczenia malymi samolocikami do Wrocka, Zgorzelca i moze Berlina. Stamtad pojade wszystkim wszedzie. Brawo Obrebalski!!! teraz pozostaje miec nadzieje na pogode dla tych samolocikow. Wolki dorozkarskie zdejmijcie klapy, swiat tam na zewnatrz predzej zobaczycie!
~radny 24-11-2007 12:38
Panie Obrebalski, pan chyba rozum stracil!. Kto bedzie latal z JG do WR? Studenci, mlodziez, turysci? Zejdz pan na zimie i wez sie pan do roboty, a nie gadaj takich glupot. Lotnsiko jest dla bogaczy i niektorych nielicznych turystow z Niemiec. Dla przecietnego Jeleniogorzanina najwazniejszy jest szybki dojazd kolej do Wroclawia. Powinnien pan lobbowac i starac sie o remont torowiska JG-WR a nie marzyc i opowiadac bajki o lotniskach.
~Tomy M. 24-11-2007 14:28
W Jeleniej Górze nigdy nie będzie lotniska. Tutaj nikt nie inwestuje, śniegu nie ma i już nie będzie ... Miasto miało 100 tys mieszkańców a teraz jest ledwo 50 tys. a i to naciągane dane. To miasto umiera, gdy wyjdzie na jaw skażenie promieniotwórcze tych terenów (woda skażona radonem) to ceny nieruchomości polecą na łeb i szyję.
~Mr T 24-11-2007 14:46
Samolot !!! Chyba tylko dla snobów. Moze jednak warto pomyslec o tej koleji, zadbac i walczyc o nie na swoim terenie i wymusic od innych tego. Wiadomo czemu nie szybciej pociagiem do Wrocławia, naprawic odcinek Wałbrzycha, bo na niektorych odcinkach jest ograniczenie do 10 km, a pociagiem to nie mozna przeleciec tego 20km/h tylko jak jest 10 to 10. Niby paredziesiat metrow zwolnienia, ale wychamoj tu pociagiem, przejedz calym skladem po ograniczeniu i znowu przyspiesz. Zadbac o szybka kolej dogadac sie z pkp i bedzie szybciej jak droga, a i do Wałbrzycha lepszy dojazd
~antybolszewik 24-11-2007 17:40
Hej, czerwona kotlino a kto zawsze wybiera swoich? Dotyczy to też tych samych POstkomuchów w Warszawie i Wrocławiu!
rymcycymcy 24-11-2007 17:57
Bardzo dobrze, że będziemy mogli polecieć do Wrocka. ZOO, aquapark, zakupy ...szybko i bezpiecznie. Na pewno będę często korzystał z tej linii lotniczej. Zaoszczędzę przynajmniej na eksploatacji mojego BMW 640 BX. A z wypowiedzi Jelonkowiczów bardzo mi się spodobało słowo "wychamoj". Uważam, że właśnie w tym kierunku powinien ewoluować j. polski :)
patek 24-11-2007 19:36
To smutne ze jednego dnia czyta sie o nowych polaczeniach i oczekiwaniach na poprawe sytuacji (p. artykul ze srody albo czwartku), a drugiego o tym, ze prezydent miasta zupelnie nie wierzy w realny rozwoj. Polaczenie lotnicze Oxford - Cambridge ma ok. 120 km w linii prostej, jest jednym z najkrotszych w Europie. Jest bardzo drogie i uzywane przez zabieganych biznesmenow, ktorzy licza kazda minute. Zadna linia lotnicza nie wtopi pieniedzy w polaczenie Wro-Jg. Co z dojazdem na lotnisko? We Wroclawiu w porze korkow zajmuje czasem godzine lub wiecej, w Jeleniej prowadzi po podrzednej uliczce. Potrzebujemy polaczenia dla tysiecy naszych studentow, setek licealistow oraz rownie duzej grupy pracownikow podrozujacych codziennie. Panie prezydencie, prosze PRZEPROSIC za to co Pan powiedzial i poprosic kogos o wyjasnienie podstaw dzialania transportu masowego.
~obserwator 24-11-2007 19:46
Pomysł przedni samolot rakieta a może należałoby powalczyć o szybką kolej 4 godziny do Wrocka + godzina do Poznania istny ekspres
~Znawca :) 24-11-2007 20:18
A może łodzie podwodne albo inne gondole to zawsze ekonomiczniej ludzie czego to już nie wymyślą w tej J.G lotnisko ,szybki pociąg TGV do J.G który to mknie z Wrocławia do J.G tylko 4 godziny zadyma spoko oby tak dalej Powodzenia dla P.K.P. jesli się utrzyma w tym bałaganie jaki ma u siebie. :)
~jgbiker 24-11-2007 23:03
<i> regulamin złamany post skasowany </i>
MaxMad 24-11-2007 23:32
Takie rzeczy to tylko w erze... Nawet jesli bedzie sie leciec pol godzinki do wrocka, to nie wiem, czy ktos sprawdal ile czasu zajmuje dostanie sie z lotniska do centrum? Lepiej budowac drogi, aby kazdy w kazdej chwili mogl wjechac i wyjechac. Kolej to niestety "ostatnie podrygi konajacej ostrygi"... i nic tego nie zmieni!
~jimi 24-11-2007 23:39
czy ten pan obrębalski ma kłopoty z nadmiarem wrażeń ,czy z mozgiem?Dla niego jazda limuzyną do Wrocławia z kierowcą,czy przelot Antonowem to pestka.Człowieku czy wiesz ile tu w Jelonce ludzie średnio zarabiają?,czy wiesz ile dróg jest do zreperowania (nawet nie to roboty)np Kozia,człowieku zejdż z obłoków i stąpaj trzeźwo po naszej ziemi ,tej ziemi-prezydencie.
~grr 25-11-2007 0:16
tak, pewnie jakis lokalny lobbysta, np. z jelfy, alias sanitas, lobbuje coby mogl sobie postawic prywatnego jet-a (VLJ) "pod bokiem", do tego moze z 15 nowobogackich, ktorych bedzie stac na takie latanie (do warszafki?). zastanawia mnie skad sie biora takie pomysly? i gdzie to lotnisko mialoby niby powstac bo na pewno nie na miejscu aeroklubowego! tam jest po prostu za malo miejsca na jakies rozsadne lotnisko zeswiatlami podejsci itp. wiec zamiast tworzyc takie bajeczne historie naprawde warto by bylo pomyslec o LINII KOLEJOWEJ, coby klimatyzowane pociagi do wrocka jezdzily max 1,5h, i zeby byly z dwa polaczenia miedzynarodowe, np. do frankfurtu nad menem i do berlina. droge do wrocka tez moznaby wyprostowac, juz bardziej realnie brzmi zbudowanie wiaduktow zeby zlikwidowac kilka zakretow (np. przed bolkowem) niz budowa lotniska... ale nie ma co sie podniecac, drodzy panstwo, i tak NIKT NIE da na to lotnisko pieniedzy :-)
~exxon 25-11-2007 7:54
szybka kolej by sie przydała,a lotnisko moim zdaniem nie bardzo.Ile osób wejdzie do takiego małego samolociku? 50! a w pociąg 250.Względy ekonomiczne przemawiają za koleją,kredyty by sie szybko spłaciły.
~Oj obrębalski 25-11-2007 8:36
Niby doktor, niby akademik, a ...ś ty, że szkoda słów. Marazm to jest w urzędzie u pana Obrębalskiego. Mniej brylowanie, mniej pustosłowia, a więcej robity panie obrębalski. Miałeś być liderem Kotlony Jeleniogórskiej, zjednoczyć gminy, zrobić to, czego starosta nie potrafi.nie chce zrobić od lat. A stajesz się taki sam jak on.
~jeleniogórzanin 25-11-2007 14:42
Do rymcycymcy. Po co nam jechać do Wrocławia, przecież w głowie dr Obrębalskiego aqua parki mamy w Jelenie Górze. Jest przecież obiekt w Sobieszowie, na ul. Lubańskiej no i Rakownica - pozostaje tylko odpoczywać, gości zagranicznych zapraszać i chwalić się gospodarzu dr Obrębalski. Wstyd za mi za takiego łachmytę!!!
henijo 25-11-2007 14:55
Gdybyśmy tak w pół godz mieli dojechać do Wrocławia,to sam bym poszedł kilka podkładów kolejowych położyć!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Masz pomysł na rozwój Twojej okolicy? Napisz wniosek w ramach JBO 2020  

Dwie konferencje KPN–u przed nami  

Mali przedsiębiorcy

Rajd zdewastował las?

Zagłosuj na Radio KSON w Konkursie „Idol 2019”

Sonda

Wg. rządu najlepiej zarabiający mają finasować 500+ dla osób niepełnosprawnych. Czy to jest słuszne?

Oddanych
głosów
227
Tak
35%
Nie
59%
Nie mam zdania
7%