MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 8 lipca
im. Elżbiety, Eugeniusza

233 nielegalnie pracujących cudzoziemców

Wiadomości: Region
Wtorek, 7 sierpnia 2018, 12:45
Aktualizacja: Środa, 8 sierpnia 2018, 9:48
Autor: SG
Fot. SG
237 zweryfikowanych dokumentów uprawniających cudzoziemców do wykonywania pracy na terytorium naszego kraju i ujawnienie 233 przypadków powierzenia nielegalnej pracy – to efekt kontroli przeprowadzonej w jednej z dolnośląskich agencji pracy tymczasowej przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Jeleniej Górze.

Funkcjonariusze z Placówki SG w Jeleniej Górze zakończyli w jednej z dolnośląskich agencji pracy tymczasowej kontrolę legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców, prowadzenia przez nich działalności gospodarczej i powierzenia wykonywania im pracy.

- Kontrolowana agencja świadczyła usługi w zakresie pracy tymczasowej, a więc zatrudniała i kierowała cudzoziemców do wykonywania pracy tymczasowej. Kontrola trwała ponad 3 miesiące. Funkcjonariusze SG szczegółowo sprawdzili całą dokumentację związaną z powierzeniem pracy 237 cudzoziemcom. Kontrola wykazała, że 233 cudzoziemców ( 226 obywateli Ukrainy, 6 obywateli Gruzji oraz 1 obywatel Rosji) pracowało bez zezwoleń na pracę i bez wymaganych umów cywilnoprawnych - informuje kpt. SG Rafał Potocki, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

W związku z naruszeniem przepisów Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wobec cudzoziemców zostaną wszczęte czynności wyjaśniające. Natomiast wobec pracodawcy zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie. Grozi mu kara grzywny do 30 000 zł.

Rzecznik Prasowy

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Biuro Rzeczy Znalezionych w Bolesławcu

Wyrok dla sędziego

Stadion nie dla kibiców – jak długo?

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~??? 7-08-2018 13:04
brawo SG. Bo zatrudniaja na czarno i nie płacą składek i to dla pracodawcy taniocha. Jak ja szukam pracy to proponują grosze i mówią, że wolą Ukrainców, bo są tańsi w utrzymaniu
~ 7-08-2018 14:01
Za taki stan można podziękować m.in. obecnie rządzącym, którzy umożliwili niemal nieograniczony napływ do Polski w dwa i pół roku kilku milionów pracowników. z zagranicy.Samych tylko Ukraińców jest już podobno w Polsce około 2,5 miliona i jeszcze niedługo Azjaci mają zacząć przyjeżdżać?W dodatku taka masa pracowników z zagranicy spowodowała wyhamowanie wzrostu płac.A Polacy dalej muszą emigrować za granicę szczególnie młodzi, bo coraz częściej da się słyszeć, że pracodawca woli zatrudnić tańszego obcokrajowca niż Polaka?!Nie jestem przeciwny prawnikom z zagranicy, ale jakieś ograniczenia raczej powinny być, a widać, że niestety ktoś chyba stracił umiar i przestał nad tym panować?!No chyba, że o to chodzi, żeby sprowadzić do Polski 5 milionów obcokrajowców, a 5 milionów Polaków wyemigrowało z kraju na stałe?
~Bambo 7-08-2018 17:42
do: ~ (14:01)
Jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim pogodził! Wolałbyś mieć tu wierzących w jakiegoś Alladyna czy Allacha, czy Machometa lub innych z bajek z 1000 i jednej nocy? Rozumiem przy twoich argumentach w takiej sytuacji jelonka stała by się miastem z atrakcjami, takimi jak w UE. Jest jednak takie polskie powiedzenie. "Niech na całym świecie wojna byle nasza wies cicha i spokojna"!
~ 7-08-2018 18:21
do: ~Bambo (17:42)
Jasne, że nie wszystkim można dogodzić, ale władze polskie nie ważne z jakiej opcji politycznej powinny przede wszystkim troszczyć się o własnych obywateli.Stwarzać warunki do godnego życia i zarobkowania po to by Polacy nie byli zmuszeni do emigracji zarobkowej, a ci co wyjechali mogli wrócić jeśli zechcą i nie musieli martwić się o warunki bytowe.A sprowadzanie bez umiaru zbyt wielu tanich pracowników nie ważne zza jakiej granicy do niczego dobrego nie doprowadzi.Właśnie, na zachodzie maja problem, bo zabrakło tam politykom i tzw. elitom wyobraźni i umiaru.Jeszcze raz napiszę, nie mam nic przeciwko zagranicznym pracownikom, ale umiar, umiar i jeszcze raz umiar jest ważny, żeby nie przedobrzyć.Myślisz, że jak za kilka lat będziemy mieli powiedzmy 5. milionową mniejszość innego kraju w Polsce to nie będziemy mieli problemu?
~Bambo 7-08-2018 18:39
do: ~ (18:21)
W Polsce już są mniejszości. Od wielu lat. Choćby Tatarzy. Kwestia ekonomii to jedna rzecz. Kwestie socjologiczne to inna sprawa. Migracja ludzi zawsze była jest i będzie. Myślę właśnie, że w obecnej sytuacji politycznej Grupa wyszechradzka prowadzi właściwą politykę. To jedna grupa etniczna. Ukraińcy. Pamiętasz czasy gdy Polacy wyjeżdżali na zachód? Były to różne względy. Od politycznych do taniego cwaniactwa. To że na Ukrainie jest wojna bo jedni czy inni politycy są tacy jacy są nie zmienia to faktu chęci pomocy im. To że są tu nie legalnie bo jakiś agencyjka złamała prawo to poniesie za to karę. Obecnie w Polsce jest rynek pracownika. Nie pracodawcy jak było przez ponad 8 lat rządów innej partii politycznej. Tanich pracodawców chcących nielegalnie działać uważam że trzeba tepic. Tak jak np. W Niemczech. I tu masz pogodzenie ekonomii i socjolog i przy tzw. iterwencjonozmie państwa.
~ 7-08-2018 19:17
do: ~Bambo (18:39)
Jak dla mnie, niech sprowadzają pracowników z zagranicy, tylko jeden warunek, jak Polacy przestana na masową skalę emigrować, a dalej emigrują z Polski dziesiątkami tysięcy, zwłaszcza młodzi ludzie.Tylko w tym roku kolejnych trzech moich znajomych, których i tak mam już chyba więcej za granicą jak tutaj w Polsce, wyjechało, a następny myśli o wyjeździe jeszcze przed końcem lata.I nie byli osobami bezrobotnymi, pracowali, ale jak jeden z nich jak poszedł prosić o podwyżkę to usłyszał, że żadnej podwyżki nie dostanie, a jak się zwolni to w jego miejsce zatrudniony będzie pracownik tańszy z zagranicy.No i zwolnił się wyjechał i zariba teraz ponad 3 razy tyle co w Polsce, a robi właściwie to samo.
~Bambo 7-08-2018 22:31
do: ~ (19:17)
Pracowałem w Niemczech. Dokładnie tak nie jest jak piszesz. Zarabiać tam na zachodzie 3 x tyle co w Polsce z całym szacunkiem to jakiś cienias. Ja w Niemczech zarabialem 5 000 Euro miesięcznie i zapewnione miałem darmowe mieszkanie + rozlakowe i coś tam jeszcze. No i wróciłem do Polski. Zarabiam oczywiście mniej. Nikt jednak nie mówi mi że jestem auslanderem. Poza tym w Niemczech się pracuje. Nie tak jak w Polsce. Mam wielu znajomych którzy wyjechali i po 3 miesiącach do pół roku wrócili. Narzekali głównie na ciężką pracę. Robili to samo co w Polsce. Ktoś kto wyjechał przed 2000 rokiem ma ugruntowaną sytuację tam. Z tych moich znajomych chcą mimo to weź wracać. Jeśli ktoś z twoich znajomych chce wyjechać niech jedzie. Oby się tam dorobił. Acha co najmniej dwa języki krajów UE prefekt. Sorry nie myślę o polskim.
~ 7-08-2018 22:50
do: ~Bambo (22:31)
5 tyś. euro miesięcznie i o nic się nie martwiłeś wszystko darmo?Ciekawe, no, no to nawet dla tzw. przeciętnego Niemca całkiem pokaźny zarobek.To ile miałeś, 30 euro na godzinę?I poświęciłeś się i wróciłeś?
~ 7-08-2018 23:33
do: ~Bambo (22:31)
5 tyś. euro brutto czy netto?W Niemczech średnia pensja to około 3,7 tys. euro brutto miesięcznie.W Polsce średnia to około 5 tys. zł brutto miesięcznie.Nawet jeśli zarabiałeś 5 tys. euro brutto to i tak sporo powyżej niemieckiej średniej.Jakbyś w Polsce miał zarobki proporcjonalnie oczywiście tak sporo powyżej naszej średniej to być zarabiał jakieś 7 tys. zł brutto.A jeśli 5 tys. euro netto zarabiałeś to już w ogóle, nawet nie jeden rodowity Niemiec mógłby Ci pozazdrościć takiej pensji.I co, zarabiałeś w przeliczeniu ponad 20 tys. zł miesięcznie i wróciłeś, zrezygnowałeś z takiej pracy?
~Bambo 8-08-2018 6:02
do: ~ (22:50)
Jedynie o jedzenie, bo kucharzem jestem słabym. W Niemczech nie ma brutto - netto. Tak na tzw. rękę na umowę o pracę, bez pośredników itd. No więc po pierwsze język od pierwszego kontaktu jesteś zdany na siebie. Twoja wiedza i doświadczenie w myśleniu po niemiecku. Punktualność. Fach w rękach który jest w cenie na zachodzie. Tak i ja wróciłem. Są w życiu ważniejsze wartości niż kasa.
~sd 7-08-2018 14:02
Może w końcu ktoś się weźmie za tych nielegalnie pracujących Ukraińców,Przez nich stawki są takie jakie są.
~Miś 7-08-2018 14:05
I tak dalej. Może w końcu pracodawcy docenią pracownika i nie będzie wykorzystywania i mizernych płac.Powinno być więcej takich kontroli i wyższe kary za omijanie prawa.
rymcycymcy 7-08-2018 16:03
Nie wyobrażam sobie jak w dzisiejszych czasach ...gdy na rynku pracy brakuje już nawet ostatnich gamoni do najprostszych czynności ! ...czuje się facet, którego nie chcą zatrudnić !!! :) :) :)
~em 7-08-2018 16:52
Złodziejskie "państwo" i jeszcze bardziej złodziejskie koszty pracy. Dlatego pracujemy za dziadowskie stawki. Cholerna piramida podatkowo-składkowa. Przy korycie musi być obficie.
~Prus 7-08-2018 17:01
Jak Polacy pracują za granicą na czarno i za najniższe stawki to wtedy jest w porządku,prawda? Mam zawsze wszystko wolno,innym nie.
~ 7-08-2018 17:21
do: ~Prus (17:01)
To nie lata 90.Nikt z Polaków w Unii na nielegalu nie pracuje poza jakimś drobnym promilem.
~Spacer0wicz 7-08-2018 20:58
Drodzy Państwo przecież Ci Ukraińcy wykonują najprostszą pracę nienwymagajaca języka za małe pieniądze ponieważ od tego 500+ w dupach się poprzewracało i najprostsze czynności w pracy już są bardzo hanbiace dla naszych rodaków. Poza tym umowy na czarno biorą się z powodu takiego, że gdy macie zapłacić pracownikowi "najniższą krajową" To zarówno pracownik jak i wy musicie dołożyć z własnej kieszeni co daje wydatek rzędu 2700 zł przez pracodawcę za pracownika na "najnizszej" i od zmiany tego trzeba by zacząć. Następną sprawą jest taka, że do pracy na najnizysz szczeblach gdzie o większych zarobkach nie ma co mówić zwykle przychodzą ludzie bez doświadczenia lub wyksztalcenia albo co ostatnio jest modne Panie z 3 dzieci z których ust możecie usłyszeć, że "pier***ą" taka pracę bo więcej mają siedząc w domu. Zwróćcie uwagę czemu pracodawcy zatrudniają cudzoziemców i dla czego na czarno zanim zaczniecie się wypowiadać. Pozdrawiam
~ 7-08-2018 23:14
do: ~Spacer0wicz (20:58)
Taa, a może by tak zacząć od zmiany mentalności przynajmniej niektórych pracodawców?Pamiętam jak w latach 90. i na początku dwutysięcznych w czasie dużego dwucyfrowego bezrobocia częstym tekstem było-nie podoba się to droga wolna, dziesięciu czeka na twoje miejsce.A teraz coraz częściej daje się słyszeć-chcesz podwyżki, nie będzie,a jak się nie podoba to się zwolnij, Ukraińca zatrudnię zamiast ciebie.A co cię 500+ tak uwiera jak drzazga w 4literach?Przynajmniej w końcu zwykli ludzie coś mają, a nie tylko jak wcześniej "znajomi królika".
~Spacer0wicz 8-08-2018 15:43
do: ~ (23:14)
Nie wszyscy pracodawcy tacy są ale w dużej mierze masz rację. Tak 500+ boli mnie cholernie mocno, uważam to za bardzo nie sprawiedliwe powinno obniżać się podatki, vat oraz zmniejszyć składki każdemu A nie dawać tylko jednym. Te pieniądze z 500+ mogą podnieść jakość życia wszystkim A nie dzielić Polskę na A i B...
~18 sqandal 8-08-2018 8:40
….…. < szrot > z zagranicy sprowadzają a młodzi wykształczeni Polacy emigrują za granice co to za interes ? Tu u nas musimy stworzyć warunki do dobrej pracy i płacy żeby młodzi zostali , tu jest ICH miejsce > KROPKA !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trwa przeprowadzka LGD do Kowar

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Karkonosze ulubione

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1919
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%