MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

2014 – Nowe oblicze jeleniogórskiego Norwida

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 12 lutego 2014, 7:24
Aktualizacja: 8:14
Autor: Teatr im.C. K. Norwida
Teatr im. Cypriana Kamila Norwida wkroczył w 2014 rok nie tylko z listą noworocznych postanowień, lecz przede wszystkim realizacją licznych oczekiwań teatromanów. Oto, co zaplanowaliśmy, by odmienić i wzbogacić teatralne oblicze Jeleniej Góry.

Pierwsza premiera, która odbędzie się już w marcu to „Samobójca” w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego. Komediodramat Nikołaja Erdmana opracowany dramaturgicznie przez Danę Łukasińską zapoczątkuje serię produkcji, które będą realizowane przez znane postaci polskiego teatru. Będzie to między innymi „Alicja w Krainie Czarów” w nowym opracowaniu Maliny Prześlugi i reżyserii Pawła Aignera oraz – po raz pierwszy na naszej scenie – spektakl dla najnajów (maluchów od sześciu miesięcy do trzeciego roku życia) w reżyserii kochanej przez wszystkie dzieci Alicji Morawskiej-Rubczak.

Prócz repertuarowych inscenizacji zapraszamy również na cykliczne aktorskie czytania dramatów, gdzie chcemy zapoznawać się przede wszystkim z najnowszą, najświeższą polską dramaturgią, z dramatem który nie zetknął się jeszcze z deskami sceny.

Kontynuujemy również działania okołoteatralne. Są to zajęcia edukacyjne dla „średniaków” w ramach przedsięwzięcia TEATsYKI. Dla nieco starszych, lecz nadal młodych adeptów sztuki aktorskiej prowadzimy Młodzieżową Scenę Dramatyczną.

Ponadto czekają nas kolejne działania poświęcone naszemu patronowi w ramach projektu „Norwidowisko”. W tym roku mija czterdziesta rocznica nadania naszemu teatrowi imienia Cypriana Kamila Norwida, co zainspirowało nas do całorocznego cyklu wydarzeń przybliżających jego twórczość. Koncert, wykład, wystawa, a także czytania dramatów Norwida to jedynie kilka z nich. Całość zostanie zwieńczona grudniową premierą „Pierścienia wielkiej damy”.

Podczas wakacji nie odpoczywamy, lecz zapraszamy już nie tylko do samego budynku teatru, lecz również na ulice Jeleniej Góry. 32. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych (10 – 13 lipca) powróci w nowej zaskakującej formie, a miasto podobnie jak przed laty zatętni energią ulicznych artystów. W ramach imprezy ogłosiliśmy prawdopodobnie pierwszy na świecie Konkurs na SCENARIUSZ SZTUKI W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ, której zwycięski tekst dostanie szansę realizacji na ulicach (lub w innej przestrzeni) Jeleniej Góry.
Nowy sezon 2014/2015 zainaugurujemy podczas 44. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych spektaklem „Koniec świata w Deer's Hill City” Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty. Western w Jeleniej Górze? I na to jesteśmy gotowi!

Poczynając od bieżącego sezonu, organizowane są także spektakle dla osób niesłyszących, tłumaczone na język migowy. Trwają także intensywne spotkania w ramach JOŚ, czyli ponadregionalnej współpracy z teatrami w Libercu i Zittau/Goerlitz (które już w tym roku powinny zaowocować, między innymi, trzyjęzyczną sztuką), a w ramach naszej Sceny Impresaryjnej będziemy mogli zobaczyć wiele przedstawień teatralnych z całego kraju. W tym roku chcemy rozpisać konkurs na nowe logo oraz pomnik naszego patrona. Planujemy także znaczące odświeżenie wnętrz naszego budynku.

To tylko najważniejsze wydarzenia, jakie będą miały miejsce w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze w 2014 roku. Mamy nadzieję, że dzięki nim życie kulturalne Jeleniej Góry, oraz całego regionu nabierze rumieńców!

Zatem do zobaczenia w Jeleniej Górze! Koniecznie u Norwida!

Ogłoszenia

Czytaj również

Zaczytaj się z Jelonką.com

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Będzie nowa biblioteka w Wojkowie

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 12-02-2014 16:39
:)
~ilia 12-02-2014 19:52
Czy te spektakle będą wolne od wulgaryzmów i odniesień gejowskich?Bardzo chętnie poszłabym do teatru,kiedyś oglądałam wszystkie spektakle,ale ostatnio nie chodzę,bo przekleństw nasłucham się na ulicach a o gejach i lesbijkach w telewizji.Czy będą jeszcze kiedys normalne sztuki a Teatr światynia sztuki i kultury.Z ca łego serca tego życzę całemu zespołowi Teatru.
~teatromanka 12-02-2014 20:23
Niestety, z przeglądu programu widać, że nieciekawy szykuje się nam rok w teatrze. Gdzie te czasy, gdy nasz teatr oferował naprawdę wysoki poziom, a jego przedstawienia znane były w całej Polsce? Teraz jest to tandetna komercja albo nieudolne silenie się na ambitną sztukę, która wychodzi bardziej jak parodia sztuki. Mało zdolni aktorzy, reżyserzy po kiepskich szkołach i efekt jak widać. Smutne, ale tak jak jeszcze niedawno często chodziłam do naszego teatru, tak teraz nie za bardzo widzę sens wydawania kilkudziesięciu złotych na bilet.
~teatromanko 12-02-2014 21:37
Jeśli jeszcze niedawno chodziłaś do teatru, to chyba tych samych mało zdolnych aktorów podziwiałaś....a i szkoły reżyserskie w Polsce niezmiennie te same.... Ale teatromani to wiedzą... Prawda? ;)
~do wyżej 13-02-2014 1:55
Potrafisz ty czytać ze zrozumieniem? Przecież teatromanka wyraźnie napisała, że dawniej był wyższy poziom (aktorów i przedstawień). Szkoły wyższe (w tym reżyserskie) też obniżają coraz bardziej loty, co powszechnie wiadomo. I efekt mamy - aktorów, którzy nadają się co najwyżej do reklam w telewizji. Widać sam jesteś absolwentem takiej szkoły gotowania na gazie i po maturze giertychowskiej, co widać po poziomie twojego komentarza.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Sala Krzywa w Zamku Książ odzyskuje dawny blask

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Kino samochodowe w Kamiennej Górze

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
302
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%