MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

200 gatunków na wystawie świeżych grzybów

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 19 września 2016, 17:58
Aktualizacja: Wtorek, 20 września 2016, 8:33
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Około 200 gatunków grzybów udało się zgromadzić na 48. edycji Wystawy Świeżych Grzybów, która odbyła się w minioną niedzielę (18.09) w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze. Ze względu na kapryśną pogodę ekspozycja znajdowała się wewnątrz budynku.

W minionym roku udało się zebrać 160 gatunków, a w tym roku mimo suchych ostatnich dni udało się ich zebrać ok. 200. - Grzyby są zbierane na dzień, dwa przed wystawą. Zbieramy w okolicach Jeleniej Góry – w Karkonoszach, Górach Kaczawskich, w Kotlinie Jeleniogórskiej. Czasami jeździmy w Bory Dolnośląskie, ale w tym roku ze względu na suszę nie wybraliśmy się tam – powiedział Czesław Narkiewicz, kustosz Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze.

Bardzo często zwiedzający są zaskoczeni gatunkami, które mogą być jadalne. - Grzybów jest około 3-4 tysięcy gatunków, więc ludzie często spotykają na wystawie niektóre grzyby po raz pierwszy w życiu – stwierdził Czesław Narkiewicz. Na każdej wystawie zdarzają się gatunki, które pojawiają się po raz pierwszy lub nie były notowane od kilku lat. Wśród nich tylko nieliczne są śmiertelnie trujące. - Najgroźniejszy jest muchomor sromotnikowy czy ostatnio muchomor zielonawy – powoduje 99 proc. zatruć śmiertelnych – mówił kustosz muzeum.

Z ciekawostek mykologicznych były m.in. ozorki dębowe, soplówka bukowa, która tworzy owocniki przypominające koralowce, czy purchatnica piaskowa, który występuje na nagim piasku – u nas rośnie tylko w okolicach Wieściszowic koło Kolorowych Jeziorek. W trakcie wystawy można było porozmawiać ze specjalistami od grzybów, wymienić się doświadczeniami.

- Jest to wspaniała wystawa, ogrom pracy, pełen podziw. Na przykład mleczaj śluzowaty u nas nie występuje, pierwszy raz go widzę – mówił pan Dariusz z Beskidu Sądeckiego, który w swojej okolicy również ma wiele lasów i nigdy nie eksperymentuje z grzybami. - Absolutnie tak, tutaj nie ma miejsca na pomyłki. Zbieram tylko i wyłącznie te, co do których mam pewność – podkreślił turysta odwiedzający wystawę w Muzeum Przyrodniczym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nowy program "Moja woda"

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Porównaj ceny z Jelonką.com

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Pan Jożin z bażin 19-09-2016 20:35
Szkoda, nie wiedziałem że jest wystawa. Chętnie bym zobaczył grzybki. Szczególnie teraz gdy skąpi ich przyroda. Podobnie jak informacji nt. "Września Jeleniogórskiego" skąpią włodarze regionu. Wrzesień w tym roku kończy się 18-go? Tak wynika przynajmniej z artykułu NJ "Mnóstwo atrakcji w kalendarzu Września Jeleniogórskiego"
~xyz 20-09-2016 6:06
Wy, redakcjo, jak zwykle napiszecie o czymś co się już odbyło... Nie można przecież napisać że wystawa się odbędzie...bo jeszcze ktoś pójdzie i obejrzy...zawsze jak już jest po...
~Tuiteraz 20-09-2016 7:09
Brawo Panie Przemku teraz zamiast iść n grzyby z atlasem wezmę sobie "tableta". Szkoda tylko, że Pan nie wrzucił całej dwusetki.Super.
~aa 20-09-2016 11:13
Dlaczego nic nie było wiadomo o wystawie?? Zawsze trąbiono o tym już dużo wcześniej, a w tym roku cisza...
~Ja 20-09-2016 14:08
No szkoda, szkoda, że nic nie wiedziałem. Warto by było się w materii grzybów douczyć.
~ 20-09-2016 16:42
Kupię 1k sromotnika dam Myszce w prezemcie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Podgórna zarośnięta

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Tak nie wolno parkować!

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
268
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%