MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

13 lat więzienia dla zabójcy z Karpacza

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 28 kwietnia 2010, 7:52
Aktualizacja: Czwartek, 29 kwietnia 2010, 7:51
Autor: Angela
Fot. Angela
Michał Z., który z 2 na 3 stycznia 2009 roku w Karpaczu zadał kilka śmiertelnych ciosów nożem Adrianowi Cz. ma wyjść z celi za trzynaście lat. Mateusz K. został skazany na osiem miesięcy na trzy lata w zawieszeniu. Wyrok Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze nie jest prawomocny, a strony już zapowiedziały apelacje.

Na ogłoszeniu wyroku doprowadzony został Michał K. Oskarżonego wspierała w sądzie licznie przybyła rodzina oraz znajomi. Po ogłoszeniu wyroku, na sali rozległ się płacz. Odpowiadający z wolnej stopy Mateusz K, który uczestniczył w pobiciu Adriana Cz. na sali się nie pojawił.

– Wymierzona kara jest w środkowej granicy zagrożenia za popełniony czyn. Jako okoliczności łagodzące sąd miał na względzie, fakt, że Michał Z. nie był nigdy karany, posiadał też bardzo dobre opinie zarówno z miejsca zamieszkania, jak i z uczelni. Dotychczas był postrzegany bardzo pozytywnie, a sami świadkowie wypowiadali się na jego korzyść i bardzo dobrze o nim mówili – mówił sędzia Tomasz Skowron.

Zdaniem sądu za ostrzejszym potraktowaniem Michała Z. przemawiają okoliczności przedmiotowe zdarzenia. Doszło bowiem do zwykłej bójki barowej, w której w pierwszym momencie jej przebiegu nie było żadnego zagrożenia dla życia i zdrowia osób biorących w niej udział. – Gdyby nie czynne włączenie się do tego zdarzenia Michała Z. i użycie przez niego noża, to jak wspomniał biegły, wszystkie inne obrażenia poza ranami kłutymi, były niegroźne dla życia – usłyszeliśmy.

– Oceniając okoliczności tego zdarzenia nie możemy stracić z pola widzenia skutku, najcięższego z możliwych, śmierci Adiana Cz, młodego człowieka stojącego u progu swojego dorosłego życia – mówił sędzia.
Sąd podkreślił też, że wymierzona kara ma stanowić przestrogę dla innych decydujących się do udziału w bójkach.

Na poczet kary sąd zaliczył Michałowi Z. okres dotychczasowego aresztowania. Dodatkowo skazany ma wpłacić na konto Ireneusza Cz., ojca zamordowanego, 50 tys. zł, kwoty, którą rodzina zamordowanego wydała na pochówek syna i jako zadośćuczynienie za utratę ich zdrowia: mężczyzna po tym zdarzeniu przeszedł zawał, a jego żona trafiła do szpitala.

Sąd przy wymierzeniu kary odrzucił też argumenty podawane przez obrońców skazanego, że do śmierci poszkodowanego mógł się przyczynić fakt, że podczas operacji po zdarzeniu zaszyto w ciele Adriana Cz. chustę chirurgiczną.
– Nie budzące wątpliwości jest orzecznictwo sądów powszechnych, że związku przyczynowego pomiędzy czynem oskarżonego a skutkiem w postaci śmierci pokrzywdzonego nie przerywa włączenie się do łańcucha okoliczności od sprawcy niezależnych, jeżeli działanie oskarżonego było jednym z warunków, bez których skutek w postaci śmierci by nie nastąpił. Jeśli więc nawet biegły sądowy by się nawet mylił co do tego, że zaszycie chusty chirurgicznej nie przyczyniło się do śmierci poszkodowanego, Michał Z. ponosi pełną odpowiedzialność za skutek czyli śmierć poszkodowanego – mówił sędzia.

Mateuszowi K. , który uczestniczył w pobiciu sąd wymierzył karę ośmiu miesięcy w zawieszeniu na trzy lata. – Oskarżony nie wiedział, że Michał Z. ma nóż, jak twierdzi w swoich wyjaśnieniach nie zauważył momentu kiedy ten nóż został przez oskarżonego sprawcę użyty. Stąd też nie można przypisać odpowiedzialności Mateuszowi K. za skutek jaki wynikł. Jego bezpośrednim zamiarem było tylko pobicie pokrzywdzonego i za to sąd uznał oskarżonego Mateusza K. winnym – mówi sędzia referent.

Sędzia podkreślał też, że Mateusz K. poza prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwym nie był wcześniej karany i posiadał bardzo dobrą opinię w miejscu zamieszkania i pracy.

Po ogłoszeniu wyroku i jego uzasadnieniu ojciec zamordowanego ocierał łzy. Mówił, że złoży apelację i będzie walczył o sprawiedliwość.
– Nie jestem zadowolony z wyroku i zrobię wszystko by obaj sprawcy otrzymali najsurowsze kary, jakie są tylko możliwe. Jeden i drugi sprawca moim zdaniem powinien otrzymać 25 lat. Będę za wszelką cenę robił wszystko, żeby kara była adekwatna do popełnionej zbrodni – mówił ojciec zamordowanego.

Z wyrokiem nie zgadzali się też obrońcy Michała Z., adwokat Ewa Szymecka i adwokat Grzegorz Janisławski.
- Oczywiście złożymy apelację, wyrok poszedł w zupełnie innym kierunku niż wskazywały na to dowody, które przedstawiliśmy sądowi. Dowodów, na podstawie których można byłoby wydać taki wyrok, nie było – mówili obrońcy Michała Z.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nagroda IDOL 2019 dla Radia KSON

Głosowanie w JBO  

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~Specnaz 28-04-2010 8:34
I co to jest 13 lat?, śmieszny ten wymiar sprawiedliwości, dożywocie, albo kara śmierci dla frajera...
~n i c o 28-04-2010 8:38
Kara śmierci - oko za oko, ząb za ząb. Szkoda tylko jednych i drugich rodziców. Oni najbardziej teraz cierpią za swoje dzieci.
~krzysiekM 28-04-2010 8:51
Za wprowadzenie w obieg fałszywych banknotów,wyrok wynosi do 25 lat pozbawienia wolności.
~Rudebwoy 28-04-2010 8:57
Ot sprawiedliwość ;] Najlepiej skazywać małolatów za trawkę.. heh żenujące
~G 28-04-2010 9:05
Ciekawe ile by dostał za zamordowanie sławnego polityka na zabawie noworocznej np.prezydenta miasta?W obu przypadkach chodzi o ludzką smierć i sponiewieranie godności ludzkiego życia.
~AdamW 28-04-2010 9:21
Ile są warte opinie wyrażone na zamówienie, za odpowiednią opłatą.
~ 28-04-2010 9:59
...."zaszyto chuste chirurgiczna"........matko jedyna
~teesa 28-04-2010 10:08
"...wszystkie inne obrażenia poza ranami kutymi..." - mam pytanie: co to są rany kute? To takie zrobione młotem na kowadle, czy jakieś inne? Jak się je robi? Jak widzę ortografię i gramatykę reporterów "Jelonki", to mam chęć zrobić sobie jakąś ranę kłutą - ale może kuta byłaby lepsza????????? ;)
~,,, 28-04-2010 11:31
Ludzie czy wy sobie zdajecie sprawę z tego że właśnie został skazany NIEWINNY człowiek u progu swego dorosłego życia. TO niewiarygodne że Sądowi wystarczyło że ten g...uj powiedział żeby bronić swojej skóry, że mu się "kolega zwierzył". To jest apsurdalnie niesprawiedliwe. Wierzę głęboko że Sąd Apelacyjny będzie SPRAWIEDLIWY.
~ 28-04-2010 12:20
Kara wydaje się nieadekwatna do czynu. Co z tego, że oskarżony miał dobrą opinię wśród znajomych, skoro okazał się mordercą?
Szczypek 28-04-2010 12:52
'rany kute'? to chyba młotem kowalskim ;)
~Orga 28-04-2010 13:12
Jakby ten chlopak przezył to tez pewnie tez ładnie by beknął za napad z kastetem w reku..kierowca TIRa..kontra student akademi, fajny madry i inteligentny chlopak, dlaczego nie podciagnac tego pod obrone konieczna? moim zdanie kastet taka sama bron jak nóż.. Szkoda mi michala bo wierze w jego niewinnosć..a mateusz to wykorzystał broniac wlasny tyłek..i pograzyl kolege.. Mam nadzieje ze apelacja bedzie na korzysc michala a nie mateusza...Tak strasznie mu współczuje:( Po co ten TIRowiec zaczynał cała ta bujke..brrr!!
~Kat 28-04-2010 14:02
!!!KARA ŚMIERCI!!!
~farmazon? 28-04-2010 15:48
Widzicie Państwo idealny przykład polskiego systemu sądowniczego... Poza tym, ze zginął człowiek i że wymierzona kara w ten sposób jest przestrogą dla tych co wychodzą po zmierzchu z domu i mogą być w nieodpowiednim miejscu i nieodpowiednim czasie, to cała reszta to istna paranoja, bzdura... Widać przecież jak idioci są zjednoczeni - pac.an Mateusz dostał pewnie na dołku kilka razy w tyłek, biedny przestraszył się i poszedł na układ prokuratury, która pewnie mu zaproponowała, że dostanie wyrok w zawiasach i podpisał się pod oskarżeniem Michała Z. i tak naprawdę pewnie wtedy wyrok już był przesądzony. Przecież żaden z tych głazów (bo to nie ludzie) ławy sędziego się nie przejmuje tym, że mogą zniszczyć życie młodego niewinnego człowieka. Jasne, sprawa cholernie smutna, zginął człowiek, ale czy to powód aby poszedł siedzieć chłopak, który miał głupiego i słabego psychicznie kolegę, który tylko i wyłącznie chronił własny tyłek? Patrze na sprawę obiektywnie i wydaje mi się że to jakiś cholerny obłęd... "Ale proszę zrozumieć też sąd" - po 1 jeśli to osoba 3 to już go nie znajdą, po 2 presja mediów, a po 3 no jak jest "winny" to po co ciągnąc śledztwo, "-chłopaki, wpakujmy tego Michała i przejdźmy do następnej sprawy, a no i na wakacje jedziemy po tej rozprawie- powiedział sędzia" pewnie niektórzy czytając ten idiotyczny wyrok wybuchają ironicznym śmiechem, inny są ogłupieni przez zdanie reporterów i uważają, że to za mało, a dla innych to jest tragedia i życie w smutku... Czytałem każdy artykuł, byłem na większości rozpraw, ale nigdzie nie dopatrzyłem się żadnego dowodu, że zrobił to Michał wierze, że tego nie zrobił. Podejść do drugiego człowieka i go zabić z zimną krwią może ktoś kto ma skrzywioną psyche, pochodzi z patologicznej rodziny, ale nie ktoś, kto ma kochającą rodzinę i normalnych przyjaciół, to jest nierealne. Nigdy nie wierzyłem w te sądy i sprawiedliwość przez nie mierzoną... co za naród... co za kraj... co za tępi ludzie... a zabójca chodzi i się śmieje....
~jugo 28-04-2010 16:04
obydwaj działali z premedytacją. Dlaczego nie zgłosił się na Policję kiedy go szukano. Dlaczego uciekali z Karpacza. To nie był nóż do krojenia kotleta. Ten morderca nosił nóż przy sobie i czekał na okazję użycia go. Nie można bronić mordercy i zasłaniać się dobrą opinią bo to jest bzdura. Ja współczuję rodzicom, ale niestety nie przyłozyliście się do wychowania syna i to jest częściowo Wasza wina. Pozdrawiam.
~gosc22 28-04-2010 16:09
bardzo dobrze gnojowi!!!! niech siedzi frajer 25 lat a nie 13lat!!!!! porażka!!!! i tak go wypuszcza po 6latach!!!;/
~tommi 28-04-2010 16:15
ten synek to -znanego daelera mercedes benz w polsce i znanego rajdowca!!!!!!!!!!!!!!!!
~xxx 28-04-2010 16:18
dla takiego gnoja tylko jedna kara jest sprawiedliwa-kara śmierci
~farmazon? 28-04-2010 16:50
do tommi wcale nie rajdowca i wcale nie dealera mercedesa. a Ty tommi to kogo synkiem jestes, ze tak duzo wiesz??
~farmazon? 28-04-2010 16:58
do tommi wcale nie rajdowca i wcale nie dealera mercedesa. a Ty tommi to kogo synkiem jestes, ze tak duzo wiesz??
~farmazon? 28-04-2010 17:35
do tommi wcale nie rajdowca i wcale nie dealera mercedesa. a Ty tommi to kogo synkiem jestes, ze tak duzo wiesz??
~tommi 28-04-2010 18:11
do farmazon-nie obchodzi cie kim jestem taka jest prawda Zasada mowi wszystko-mam znajomych i ci to wystarczy!!!
~do tommi 28-04-2010 20:50
g...o wiesz i g...o piszesz!
~~bonia ~ 28-04-2010 21:10
Nie mogę zrozumieć jednego -skoro ktoś kto posiada nieskazitelna opinie w rodzinie ,w otoczeniu ,w społeczeństwie jest taki cacy to skąd u takiej osoby bierze się ostre narzędzie ,które w zwykłej bojce zostaje użyte i potem są skutki takie jak ten przypadek, To jest ciekawe prawda ?
~ 28-04-2010 21:37
do zobaczenia w 2023 r.
~................... 28-04-2010 23:55
Nareszcie!! znalazł się trzeci podejrzany, rozumiem, że Sąd Apelacyjny musi bliżej przyjrzeć się Michałowi K. żenada !!!!!!!!!!!!!!!!! Jacy dziennikarze taka gazeta!!!!!!!!Ciekawe skąd biorą takich idiotów bo na pewno nie po studiach!!!!!!! Jak widać słowa są wypowiadane przez ludzi czasem do tego niestworzonych.....tylko szkoda, że inni tak wierzą w te słowa bo dla mnie liczą się czyny, a wypowiadać słowa potrafi nawet dwuletnie dziecko czasem nie znając ich znaczenia oraz konsekwencji.
~why 29-04-2010 0:07
a tak na marginesie to jest jakaś zgroza co się dzieje w sądach! Dla porównania mój znajomy dostał za podrobienie zaświadczenia o zarobkach (zawyżenie kwoty o 200 zł ) 3 lata na 8 miesięcy a przecież nikogo nie zabił ! Paranoja !
~hm.. 29-04-2010 12:51
jaki trzeci podejrzany???? A co sie stało z Tomaszem C o którym pisały media? Barman zeznal ze w kotlowni był Tomasz C który lubil miec przy sobie saszetke w której lubil miec nóż...i nie potrafi okreslicz czy w czasie bujki tomasz C wyszedł czy siedział..
~... 28-05-2010 11:48
jestescie smieszni..jedziecie po czlowieku do konca nie znajac sytuacji..ciekawe jakby wam sie to przytrafilo czy tez podtrzymywlibyscie swoja opinie...(albo gdyby kogos z waszej rodziny zaatakowal nacpany i pijany typ i wasz brat czy siostra tez by go zabili) wtedy byscie pluli na wszystko i wszystkich..szkoda slow.. przyjmijcie do tej sprawy postawe nautralna a nie jakies chore opinie i zale..
~pio 17-07-2010 16:50
-do nico- dzieci cierpia najbardziej!!!!!!!! w glowie sie nie miesci 12h na dobe kamieniolomow przemysli sprawe pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Droga będzie jak nowa

Kto do Senatu?

Deszczowy dogtrekking

Dyski do remontu

Stop marginalizacji średnich miast

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
626
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%