MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

13 grudnia roku pamiętnego…

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 13 grudnia 2010, 8:13
Aktualizacja: Wtorek, 14 grudnia 2010, 7:58
Autor: TEJO
Dom Wycieczkowy PTTK. Tu od 13 grudnia 1981 roku kwaterę miały oddziały ZOMO.
Fot. wroclaw.hydral.com
Poranek sprzed 29 lat pozostaje jednym z najbardziej traumatycznych momentów historii współczesnej Polski. Jednak powoli pamięć o wprowadzeniu stanu wojennego i jego ofiarach widzi tamto wydarzenie z dystansem.

Wtedy – podobnie jak dziś – było zimno i śnieżnie. W ogólnym wspomnieniu rysuje się obraz włączanych telewizorów, gdzie – zamiast wyczekiwanego przez dzieci „Teleranka”, pojawił się generał armii Wojciech Jaruzelski, który oznajmił ukonstytuowanie się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzenie stanu wojennego na terenie całego kraju.

Wojskowo-milicyjne patrole za oknem, pojazdy opancerzone wolno sunące zaśnieżonymi ulicami miast. Godzina milicyjna, po której nie można było wychodzić z domu. Specjalne pozwolenia na jazdę samochodem i przemieszczanie się poza granice miasta i województwa. I do tego wszystkiego pustki w sklepach, gdzie obowiązywała reglamentacja towarów.

Zamknięte kina i teatry, brak prasy w kioskach (wydawano tylko Trybunę Ludu i Monitor Dolnośląski). Na chodnikach – koksowniki, przy których grzali się milicjanci i żołnierze pilnujący jednostek zmilitaryzowanych. Aresztowania działaczy opozycji, wyłączone telefony – taki był – w dużym skrócie – obraz tamtego grudnia 1981 roku.

W Jeleniej Górze wprowadzenie stanu wojennego przebiegło stosunkowo łagodnie. 13 grudnia o poranku nie wyłączono nawet telefonów. Pewnie przez niedopatrzenie, bo dopiero wzmianka w Monitorze Dolnośląskim, że telefony działają, spowodowała przerwanie łączy. Tu także łączność w miarę szybko przywrócono a w słuchawce na kilka miesięcy zagościł głos „rozmowa kontrolowana”. Funkcjonariusze ZOMO (ówczesne „oddziały prewencji” milicji), ponieważ nie mieli kogo pacyfikować, urządzali sobie pijackie burdy w Domu Turysty, gdzie mieli bazę (dziś to Hotel Fenix).

Dziś ta wizja rysuje się jako scenariusz filmu fikcji politycznej, a wielu – zwłaszcza tych, którzy stanu wojennego nie pamiętają – uważa tamte wydarzenia za mało realne. Stan wojenny coraz częściej jest jedynie obecny nie w świadomości społecznej, ale – na kartach podręczników jako jeszcze jedno wydarzenie dopełniające tragicznych dziejów Polski.

Z jednej strony wybielany przez tych, którzy uważają, że wprowadzenie stanu wyjątkowego było mniejszym złem chroniącym naród przed zbrojną interwencją Armii Czerwonej i Wojsk Układu Warszawskiego. Z drugiej strony – obalanie mitów, że zagrożenia takiego nie było, a decyzja wojskowych i partyjnego betonu z I sekretarzem KC PZPR gen. armii Wojciechem Jaruzelskim na czele miała jedynie chronić peerelowski układ władzy i przedłużyła agonię socjalizmu o około 10 lat. Otworzyła też szarą i smętną dekadę XX wieku.

Odsuwanie stanu wojennego w hierarchii pamięci o wydarzeniach ważnych na dalszy plan z pewnością dokonuje się w sposób naturalny. Wielu Polaków ma dość historii cierpiętniczej, wielu fascynuje zupełnie coś innego niż traumatyczne chwile w dziejach, dla wielu będzie to niepotrzebne rozdrapywanie ran i temat zastępczy. Czy rzeczywiście tak jest? Stan wojenny to setki ofiar śmiertelnych, to zmuszenie wielu Polaków do opuszczenia kraju. To także wydarzenie, które stanęło u podstaw kryzysu lat 80. XX wieku, a skutki tamtej zapaści odczuwamy do dziś. O tym nie powinno się zapominać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Śmierć na żwirowni

Wypadek na "trójce" w Kaczorowie

Komentarze (86) Dodaj komentarz

hokeypokey 13-12-2010 8:58
Jaruzelski pamiętamy twoje zbrodnie. Czesc poleglym [*]
~m13 13-12-2010 9:02
...zrodziła się wrona z jaja czerwonego... ps. stan tzw. pierwszej solidarnosci był dla większosci polaków/ poza nielicznym betonem partyjnym / czasem który sie juz nie powtórzył czasem zyczliwosci szczęscia i spełnienia jako obywateli..i to chyba najwieksza zbrodnia pana jaruzelskiego et. cons.
~Jano 13-12-2010 9:18
a teraz Komorowski zaprasza z...za Jaruzelskiego jako doradce ,czyżby chciał stan wojenny wprowadzić ,a Graś PO powie że cóż w tym dziwnego ,ano tyle że z...zy nie zaprasza się na salony no i jeszcze jedno jaki to doradca i co on niby ma doradzać ,no chyba że Komorowski to też czerwono gwardzista,Polsko czy my saługujemy na takiego Prezydenta ,a może to kara jakaś.
~olo001 13-12-2010 9:26
Wielki szacun Panie Generale
MALKONTENT 13-12-2010 9:30
szanowny panie Tejo !!cokolwiek robimy róbmy to dobrze ,albo wcale!!! w Domu Turysty nie było oddziałów ZOMO ,ale ROMO a to są dwie różne formacje 1.ZOMO to formacja zawodowa ( początkujący milicjanci) ,którzy musieli się wykazać bo inaczej -noga dupa drzwi !!!!! 2.ROMO to formacja wymyślona na potrzeby stanu wojennego i składała się rezerwistów wojskowych nie mających nic wspólnego z milicją!!!! sumienność zawodowa powinna panem kierować , ale biorąc pod uwagę że nie uczy się pan na własnych błędach wnioskuję że jest pan niereformowalny niestety !!!! kiedyś pisałem żeby pan zechciał przed opublikowaniem swoich artykułów je przeczytać !! okazało się to za trudne jednak dla pana !! pozdrawiam
~ 13-12-2010 10:01
do olo001 9;26 Widzę że czerwona wsza z czerwonej gnidy się wykluła ,wont do Moskwy !
~dziad-ek 13-12-2010 10:09
Panie Tejo nie rozumiem sformułowania \"nie mieli kogo pacyfikować\", proszę przypomnieć sobie totalna dewastację siedziby Solidarności przy Kasprowicza, i podobne akcje w jeleniogórskich zakładach . Pozdro
~fajks 13-12-2010 10:09
Z tymi pijackimi burdami to przesada. Byli to Nasi, tylko pod "knutem rozkazów", za nie wykonanie których,groził wyrok stanu wojennego, czyli kara śmierci. Tak pisano. W Domu Wycieczkowym obowiązywał całkowity zakaz picia alkoholu. Dotyczył on wszystkich. Też romowców.Tak więc MALKONTENT ma rację. Stan wojenny był oczywiście paskudny. Ale cz słuszny. Na to pytanie nie potrafię odpowiedzieć.
~a to SZELMA 13-12-2010 10:18
Mimo wszystko wielkie BRAWA dla p.Redaktora za przypominanie takich dat. "MY MŁODZI" też pamiętamy...Panie Jaruzelski oddaj TELERANEK..
oskarl 13-12-2010 10:21
http://030267.salon24.pl/259073,29-rocznica-stanu-wojennego
~Leszek Z. 13-12-2010 10:23
Byłem w tedy w wojsku - i znam stan wojenny od drugiej strony - od strony zwykłego żołnierza - myśmu go odebrali całkiem inaczej - prawdy są dwie - co mogli powiedzieć żołnierze, którym przedłużomo odbywanie służby wojskowej o rok i zamiast dwa lata służyli trzy - i mówiono im, że to wszystko przez solidarność. Wypisywanie przez małolatów głupich porównań typu - hokeypokey i ~Jano - nic nie da - Proponuję trochę wiecej prawdziwej historii z tamtego okresu - Zapraszam do wspomnień - Zbigniew Leszek
~asior99 13-12-2010 10:37
Setki ofiar jak napisał jeden z internautów to przegięcie - setki zginęło w przewrocie majowym albo w czasie długich weekendów na drogach Było by wiele ofiar gdyby nie wprowadzenie stanu wojennego z powodu anarchii za sprawą wojsk sojuszniczych z pomocą np Czechosłowacja. Trzeba pamiętać ale i patrzeć w przyszłość z nadzieją...
~do 09:30 13-12-2010 10:39
oczywiście gdzieś tam w Twojej wypowiedzi kręci się poprawność, ale nie do końca, lecz o tym wypisywał się nie będę. Lubię jednak zwracać uwagę na oczywistości, które takie osoby jak Ty popełniają całkiem nieświadomie obnażając swoją osobowość bez względu na to, jak bardzo chcieli by sprawiać wrażenie normalnych. Chodzi mianowicie o ilość wykrzykników, których użyłeś w swoim tekście. Wszelkie przykłady psychologiczne i testy jakie pod tym względem wykonano prawią, że osoba, która używa w zdaniu więcej od 3 wykrzykników, to osoba z zaburzeniami emocjonalnymi. Oprócz tego każdy wykrzyknik więcej od pierwszego, to -7 do IQ. Możesz negować ową teorię i oznajmić, że jesteś po prostu oryginałem, co jest naturalną formą obrony. Ja jednak uważam, że więcej w Tobie idioty.
~m13 13-12-2010 10:45
czepianie sie dzis Tejo jest rzeczywiscie tylko malkontenctwem..według wielu Konrad robi swietna robotę i tyle !!! ps. do olo..chwalenie pana jaruzelskiego/jego stopien generala ma sie tak do generala andersa jak król Zygmunt August do cara aleksandra /tez w XIX w wybranego na króla polski legalnie wg. tamtego prawa/ przypomne tez ze wielu gubernatorów z zaborze carskim tez mialo szacun i to wielki pamietaj o tym..
~archetyp 13-12-2010 10:53
"W Jeleniej Górze wprowadzenie stanu wojennego przebiegło stosunkowo łagodnie." - a jakze inaczej mialoby przebiec w czerwonej kotlinie ?
~gostek500 13-12-2010 11:19
Do TEJO- ma Pan rację, gdyz faktycznie tak było informacja rzetelna .~MALKONTENT to chyba nie wie co pisze bo tam było głownie ZOMO,milicjanci z rożnych jednostek oraz grupka cywili powołana do tzw ROMO.A pijaństwo odchodziło a kadra nie zwacała na to uwagi.Tak sie przedstawiała tamta rzeczywistość.Inne sprawy to bardzo dobry i wywazony komentarz~ Leszek Z.
~olo 13-12-2010 11:48
olo001 przesadziłeś czyżbyś był jednym z tych co bawili się w PTTK-u
~ 13-12-2010 12:10
Najsmutniejsze jest, ze owczesni panowie z MSW albo z ZOMO i z MO, ktorzy wtedy mieli cos do powiedzenia, gnebili ludzi takich jak moj ojciec (internowany lekarz, ktory sie tym panom wtedy nie podobal, bo mial kontakty z Solidarnoscia) dzisiaj chodza po Jeleniej Gorze z podniesiona glowa i wiedzie im sie dobrze. Szkoda, ze nie wypada mi tu wywalic nazwiskami, co bym chetnie uczynila.Ale niech tam... oni powinni dzis zamiatac ulice, razem z Jaruzelskim. A powodzi im sie dobrze.I jeszcze wtracaja sie do polityki.
Smart 13-12-2010 13:25
Oj, jak czytam te wasze komentarze to sądzę, że jesteście zaślepieni niewiedzą i ignorancją. Pewnie mieszkacie w blokach wzniesionych za czasów PRL, wykształciliście się za darmo za czasów PRL a teraz z podejściem hipokryty plujecie na system, z którego korzystaliście. W dodatku mierzi mnie, jak ludzie nadużywają słowa komunizm - w Polsce nigdy go nie było - był socjalizm. Jak chcecie komuny to wypad do Chin albo Korei. Co do kredytu - teraz też go zaciągacie by coś zrobić czy kupić inna sprawa to naturalne przemiany ekonomiczne. Na koniec odwalcie się od Generała - gdyby nie stan wojenny rozmawialibyśmy po rosyjsku. Porozmawiajcie z dziadkami, czy rodzicami, którzy może coś wiedzą - przy granicy stały już wojska ZSRR i czekały na rozkaz... nie mówiąc już o jednostkach stacjonujących w kraju... to byłaby dopiero rzeź i zabór w kilka godzin. Pomyślcie najpierw malkontenci!
~Osc 13-12-2010 13:27
No wlasnie. A kim sa dzis owczesni zomowcy ???
~boukun 13-12-2010 13:43
z...z Wojciech Jaruzelski wprowadzając 13 grudnia 1981 roku z inspiracji Geremka stan wojenny utorował drogę do władzy syjonistom, od 21 lat rządzącym niepodzielnie Polską. Nie ma dziwota, że wszyscy z POPiSSLDPSL chawlą obecny system, sprowadzający się do tego, że na majątku narodowym Polaków uwłaszczyły się jednostki wybrane przez Kiszczaka do układu okrągłego stołu. Jaruzelski jest zatem ojcem chrzestnym obecnego systemu. Każdy, kto popiera obecny, złodziejski system, jednoznacznie popiera stan wojenny z 1981 roku. Ostatnio coraz jaśniej klaruje się obraz, że władzę w Polsce od 21 lat sprawują ciągle siły związane z marcem 1968 roku, czyli tzw. komandosi ż...owscy, późniejsi KORowcy i Żydzi z liberalnego skrzydła PZPR, którzy spiskowali razem przy okrągłym stole. Gdyby nie stan wojenny, Polska byłaby dzisiaj krajem wolnym i demokratycznym, rządzonym przez uczciwych, niezależnych Polaków, z którymi przez 8 lat stagnacji ż...okomuna się rozprawiła ostate
~x doSmart 13-12-2010 14:01
Pierdoły piszesz,takie głupoty że wojska sowieckie stały na granicy i czekały na rozkaz ataku możesz opowiadać swoim dzieciakom,a nie ludziom którzy się chociaż trochę interesują najnowszą historią.Ruscy w tamtym czasie mieli większe problemy u siebie i Breżniew stanowczo odmówił Jaruzelskiemu interwencji w Polsce.Wychodzi z ciebie czerwona propaganda którą wpajano ludziom, żeby usprawiedliwić wprowadzenie stanu wojennego.Troszkę trzeba poczytać żeby się wypowiadać na jakiś temat,TOWARZYSZU.
~ 13-12-2010 14:05
Drogi Smarcie. Ujmujesz sie za (niech ci bedzie) socjalizmem? ja powiem ci tak: nie zostalam wyksztalcona za darmo, bo szkoly (musialam) konczyc w Niemczech. Jak juz pisalam, moj ojciec, ktory zapewniam cie, ma glowe na karku i jest czlowiekiem wielkiego serca- byl zmuszany jako lekarz do pracy z komunistami. Poniewaz tego notorycznie odmawial i mial kontakty Solidarnoscia zamkneli go we Wroclawiu na dlugie miesiace. Tam stracil zdrowie- w celi siedzial z 7-dmioma prawdziwymi przstepcami. Byl przy przesluchaniach bity. Nie majac nadziei na lepsze jutro dal dyla za granice. Czesto opowiada nam o tamtych czasach. Nie wiem, po ktorej jestes stronie, ale ja znam inna prawde. Byc moze ta prawdziwa. A panowie, ktorzy dzis nad wyraz dobrze zyja (np. owczesny pulkownik MSW Komendy Policji w Jeleniej Gorze ) zyje dzis jak paczek w masle. A to wlasnie on w czasie przesluchania powiedzial do mojego taty: ty swinio kapitalistyczna. Za kim jestes? czego bronisz????
Maria 13-12-2010 14:10
Jakby nie było i co by się nie działo - nie jest to część historii, z której można być dumnym. Ale takich spraw się nie zapomina, choć nie mówi się o tym na głos.
~kul@ 13-12-2010 14:19
w komentarze panuje haos, co niektorzy wręcz zaklinaja historie a niektorzy wynosza sie nad wszystko nie pamietając ze rozne były losy zarówno po jednej jak drugiej stronie byłu blędy.Smieszy to ze niektorzy nie pamietajac tamtych czasów ,zaklinaja , twierdząc jacy to oni wowczs nie byli , piekni i młodzi ale i byli tacy brzydcy co chcieli wieszać podpalać ,a i byli wśrod nich pijacy a teraz staraja sie nadstawiać piersi do odznaczeń i czerpania gaściami "jak mowia" korzysći.Jeden mowi ze mu sie nalezy stanowisko bo chce mieć BOR samochód i odpowiednia gazę, drugi ze walczył z komuną i dlatego musiał obrabować kasjerke gdyz były t0opieniadze komuny.Więc więcej pokory i zrozumienia tamtego okresu i nieobrazania innych , w pogladach nalezy sie roznic ale gnoić i wypaczać to po chrzesciańsku nie wypada,nieprzystoi!
~a to SZELMA 13-12-2010 14:23
obejrzyjcie sobie np. http://www.youtube.com/watch?v=_exZCp40x9w i ciekawe czy choćby jedna łza się Wam w oku nie zakręci- Polak Polakowi wilkiem był - Ofiarom stanu wojennego...http://www.youtube.com/watch?v=UlkyefZWbo0 Ja dziś na pewno zapalę znicz pod "Domem Turysty"...bo na szczescie Iwana już w JG nie ma :)
Smart 13-12-2010 14:32
Droga Mario. Ten ówczesny pułkownik MSW to faktycznie może być taki jak opisałaś. On był / jest tylko pionkiem, którymi się posługiwano, a tacy jak wiadomo są najgorsi - jakby ze smyczy się zerwali (np. kapo w obozach). Nie mówimy o nim. Nie twierdzę że mówisz nieprawdę. Mówmy o faktycznych odgórnych postanowieniach a tutaj są dwa fronty. Jedni twierdzą że to był propaganda i wojsk nie było a inni twierdzą że stały pod granicą i czekały na rozkazy. Tylko dziwne, że młodzi ludzie i ci starsi wrogowie PRL twierdzą że nie było - to była "ściema" a ci, którzy w tym czasie służyli w wojsku i byli przy granicy wschodniej to widzieli na własne oczy tą "ściemę" - te wojska, które rozmazałyby nasz naród. Wiem, że teraz to są sami cwaniacy - wśród młodych szczególnie - wypowiadają się jakby to oni kreowali ówczesną sytuację - jacy to oni nie są i czego by nie zrobili a krążą tylko wokół jednego tematu a raczej fragmentu, który jest dla nich najwygodniejszy... Teraz to mamy za to ciekawe czas
~sławek 13-12-2010 14:39
Wspomnienie ogłoszenia tragicznego stanu wojennego jest konieczne chociażby z szacunku dla tych, którzy zginęli lub przesiedzieli w wiezieniach i obozach internowania. To bezwzględnie dzięki solidarnościowym przemianom możemy żyć w swoim, a nie sterowanym kraju. Prasa jest wolna, możliwości poznawania świata bez paszporty ogromne, półki pełne do przesady.Inna sprawa - to poruszana kwestia spojrzenia z drugiej strony. Sam część tego okresu spędziłem w koszarach na ul. Świerczewskiego i nie wyglądało to wszystko prosto - kadra - zasadniczo w porządku, propaganda-jak wszędzie agresywna, brak przepustek, ocenzurowane listy itd. Dla tych, którzy służyli w tamtym okresie są to sprawy oczywiste. Cywile na widok munduru reagowali rozmaicie, w dużej mierze w porządku, jawna niechęć należała do rzadkości, szczególnie w J.G, w innych miastach, w których byłem wyglądało to różnie. Pamiętajmy, że część żołnierzy w cywilu należała do "S" i miała do wyboru służbę lub sprawę. Nie są to jednak temat
~ 13-12-2010 14:39
Wszystko wszystkim, ale w bezczelny sposob bronic komuny czy tam socjalizmu (Smart) po prostu nie przystoi. I argumentacja, ze gdyby nie Wojciech dzis bylaby z nas Rosja jest smieszna i patykiem na wodzie pisana. Ja znam inna historie. I wiem co sie dzialo. MO i ZOMO bylo czestym gosciem (nieproszonym) w naszym domu. Moj ojciec byl tym organizacjom sola w oku. Az go przymkneli. ZA NIC. Bede pojutrze u mojego ojca, wezme laptopa i poczytam mu (chore) komentarze Smarta i innych. Mam nadzieje, ze sie nie rozchoruje.
~? 13-12-2010 14:46
Taaaaaaaaaaaaaaaa, jak czytam te "głębokie" przemyślenia co niektórych, to mam pewność w 100%, że w tamtym czasie "łapali" równowagę na nocnikach a teraz mają do powiedzenia tyyyyyyleee (buhahahaha)
Smart 13-12-2010 14:56
Do postu z 14:39. Czyli z twojej wypowiedzi nasuwa się jeden wniosek: przewrotowcy byli solą w oku i do dzisiaj są tak postrzegani. Ci co nie pchali się do polityki to mieli spokój. Dzisiaj mamy taką a nie inną władzę no i sprzeciwić też się nie można. Inne czasy mamy i także "bardzo ciekawe" - masę fanatycznych obrońców krzyża i wszystko negujący, szukający winy wszędzie i u każdego, tylko nie u siebie.
~olo001 13-12-2010 15:05
dla tych co twierdzą że radzieckie wojska by nie weszły mam jedną radę: niech jadą do Świętoszowa jest tam jeden pan który zna historię tej mieściny jeszcze jak stacjonowali tam Rosjanie. i od niego si ę dowiecie ile wojska tam było w 1980/1981r A ILE WCZEŚNIEJ W SPOKOJNIEJSZYCH POLSKICH CZASACH. Ruscy wcale nie musieli do Polski wtedy wchodzić ONI JUŻ TU BYLI
~ 13-12-2010 15:18
Do Smarta i tego drugiego (14:46) -owszem, bylam mala (10-12 lat) jak mojego ojca zabrali na kilka miesiecy w 1982 r. do wroclawskiego wiezienia. Bylam pare miesiecy starsza, jak wychudzony, chory na pluca i bez zebow (wybite) przyjechal do domu. Mialam tyle samo lat, kiedy moja mama byla odbierana na komende na tzw. "przesluchanie". Po nocy. Po kilka godzin. I tak dalej....Potem ucieczka za granice. I czy moj wtedy dzieciecy wiek przekresla mi prawo do relacji na ten temat? do wlasnegpo zdania na temat komuny, Jaruzelskiego, Panow pulkownikow-komendantow z Jeleniej Gory? Idac waszym tokiem myslenia powinno sie zabronic dzisiejszym staruszkom mowic o 2. wojnie swiatowej. Oni byli przeciez wtedy dziecmi....zgodzisz sie z tym?mieli przeciez po pare lat. Moj ojciec nie pchal sie do polityki. Solidarniosc to nie polityka. To byla zwykla walka o normalne zycie.NORMALNE.
~wolność 13-12-2010 15:18
1.Tragiczny stan wojenny pochłonął kilkanaście ofiar. Wolna Polska grzebie setki rocznie. 2.Styropianowcy i internowani na popijawach z UB mają dziś Eldorado, obecni polityczni dno. 3.Dzięki solidarnościowym przemianom możemy żyć w solidarnościowym kraju, resterowanym. 4.Żyjemy w wolnym kraju, bo na usługach USA, a wkrótce stacjonującymi wojskami to wolność. 5.Prasa jest wolna, za wolność słowa płaci się jak w USA, całym majątkiem swoim i całej rodziny. 6.Nie ma cenzury, spróbujcie napisać źle o urzędującej władzy, jest blokada w mediach i PRAWDA. 7.Nie było żadnej rewolucji poza tą, że w try miga rozkradziono i sprzedano wszystko, wymienili się rewolucjoniści z oprawcami (lub na odwrót) stołkami, a człowiek to nic nie znaczy. Tragedia.
~tubi 13-12-2010 15:21
połowy co tu pisze to na swiecie nie było a najwiecej wypowiada sie....
~ 13-12-2010 15:23
do olo: acha. Czyli Jaruzelski uratowal Polske. Jenyyyy ja sie chyba przekrece.To byl zbir. Zatwardzialy komunista. I prawdopodobnie jest nim do dzisiaj, tylko ze juz bez mozliwosci wladzy. A dzisiaj chodzi o lasce do Tesco i kupuje sobie kapitalistyczna czekolade marki Milka, jego corka nosi markowe jeansy (amerykanskie, tfu!) a wnuczek jezdzi pewniie kapitalistycznym autem marki mercedes..i tak dalej.
~ 13-12-2010 15:30
do 15:18. Takich porownan sie nie robi (kto wiecej zabil). Taka wyliczanka jest chora. Pierwsza wojna swiatowa lepsza od drugiej, bo bylo mniej zabitych? Takie myslenie jest nie do przyjecia. A po drugie: to juz calkiem inny temat, co zrobili Polacy z krajem wolnym od komunistow.To nie wina "kapitalizmu" czy "zle pojetej wolnosci", ze w Polsce jest niedobrze. Ja zyje od dziecka w tym "obrzydliwym" komunizmie i uwierz mi- nie narzekam. Znam tez inne kraje-Holandie, Finlandie, mam tym bliska rodzine. Oni tez bynyjmniej nie narzekaja. A zyja bez socjalizmu....cos ci sie poplatalo w tej argumentacji.....to, ze w Polsce jest, jak jest to nie jest niczyja wina. A juz na pewno nie Solidarnosci z roku 1982.
~ 13-12-2010 15:46
mialo byc: "obrzydliwym kapitalizmie", sorry.
~inwigilowany 13-12-2010 15:46
13.12.2010. MAMY TAKĄ WOLNOŚĆ, ŻE JESTEŚMY BARDZIEJ INWIGILOWANI, POSŁUCHIWANI, AŻ WŁOS SIĘ JEŻY.TO CO BYŁO W STANIE WOJENNYM TO PIKUŚ . WYPISUJECIE TAKIE BZDURY Z NIEWIEDZY ŻE TYLKO PĘC MOŻNA CZYTAJĄC TĘ OBŁUDĘ I GŁUPOTĘ. Konfidentów mamy na pęczki ,co sąsiad to kapuś a wszystko po to by mieć na każdego obywatela haka. LEM w swoich powieściach miał obecną wizję, Obecnie każdy jest podejrzany o terroryzm / Patrz wizyta Komorowskiego w USA/. w CZASIE STANU WOJENNEGO BUDOWAŁEM DOM I TYLKO 1 RAZ OTWORZYŁEM BAGAŻNIK SAMOCHODU, Benzyny w karnistrach zapas z wykupywanych kartek. Papieru toaletowego i mydła miałem zapasów na 10 lat. Miałem za co kupować. OPIERNICZYŁEM POLICJANTAI GAWNO MI ZROBIŁ. NATOMIAST KOMISARZ W JELENIEJ GÓRZE W TYDZIEŃ ROZWIĄZAŁ MÓJ PROBLEM. DZISIAJ ZAŁATWIAM POMYŁKĘ URZĘDNICZA 10 LAT. Stan wojenny wspominam jako mój okres rozwoju i bogacenia się. Mieliśmy pracę na półtora etatu oboje z mężem. Kredyt na 3% w banku, Teraz mamy totalna rozpierduchę i pełno śniegu wokoło
WiemLepiej 13-12-2010 15:50
A ja się tak zastanawiam czy i ilu obecnych dzisiaj w polityce naszego miasta wówczas pełniło "zaszczytne" funkcje. Kim byli i co robili.
~ 13-12-2010 15:59
http://www.asme.pl/103940368644965.shtml Prawdziwe oblicze generala Jaruzelskiego; warto poczytac, zanim bedzie bronic sie czasow komuny.Drogi ingwilowany: to nie obalenie komuny powoduje, ze w Polsce jest tak, jak opisujesz. W Szwajcarii, Norwegii, nawet w Niemczech tez nie ma komuny. A nie jest tak, jak opisujesz. A dlaczego tak nie jest-na to pytanie odpowiedz sobie sam. Za komuny nie moglo byc lepiej. To pomylony system. Faktu, ze Polska jest krajem dziwnym nie da sie przypisac "niby-zlej-demokracji". Powody leza gdzie indziej. A na pewno nie w braku komuny.
~ 13-12-2010 16:05
Teraz Wojciech Jaruzelski przez wielu jest uważany za „męża stanu”. Jako stary, schorowany człowiek z trudem przychodzi do sądu, oskarżony o sprawstwo kierownicze wydarzeń grudnia 1970 r. na Wybrzeżu. Nie przeszkadza mu to jednak żyć w chwale zbawcy narodu, pobierać wysoką emeryturę, występować w telewizji, nagrywać filmy. Prawie nikt nie pamięta dziś o prawdziwym obliczu generała....
~ 13-12-2010 16:27
Widze, ze odpowiedzialnosc i za fury sniegu i za wysokoprocentowe pozyczki ponosza dla niektorych ci, co obalili komune. A inni uwazaja, ze jesli ktos byl dzieckiem w czasie Stanu Wojennego w 1983 nie ma prawa sie wypowiadac. Powiedzcie to waszym dziadkom, jesli jeszcze zyja. I zabroncie im opowiadac o wojnie. Byli przeciez byli wtedy jeszcze dziecmi.....nie szukajcie winy na sytuacje obecnej Polski w obaleniu socjalizmu. Ta wina lezy zupelnie gdzie indziej. I nie wywyzszajcie na piedstaly przestepcow; poczytajcie linka (patrz wyzej) o Jaruzelskim. To jest kawal drania.
~Też ciekawy 13-12-2010 16:48
... a zapomina się o tym, że obecny prezydent jelonki M. Zawiła w tych latach przełomu umacniał komunizm poprzez pracę - chyba ciekawą - w Muzeum Walki i Pracy. No bo taka placówka miała za zadanie zachowanie dla potomnych osiągnięć minionego systemu. Zasługi miał chyba duże bo i teraz towarzysze go poparli w wyborach - wiadomo swojak ...
~andi2007 13-12-2010 16:53
Do tych co tak pyskują na Jaruzelskiego- Ciekawy jestem co byście dzisiaj mówili ,jak by Rosjanie pozsyłali na Sybir,albo ubili Waszych rodziców. Na pewno dzisiaj nie miałbyś jeden z drugim demokracji- i prawa pisania po polsku. Otwórzcie oczy sługusy durnego Jarusia.
~ 13-12-2010 17:00
andi...czyli co ty utrzymujesz??? ze Jaruzelski bronil Polske przed Ruskimi? poczytaj prosze link, ktory wyslalam (patrz wyzej). Tam znajdziesz prawdziwe oblicze Jaruzela. A slugusem zadnego Jarusia nie jestem. Ale nie porownuj jablek do sliwek. To Jarus i Wojtus to dwa diably, ale jakze rozne....
~ 13-12-2010 17:04
„W latach siedemdziesiątych Jaruzelski coraz aktywniej włączał się w rozwiązywanie kluczowych spraw dla kierowniczych władz partyjnych. Wiele wysiłku włożył w akcję zmierzającą do zamieszczenia w Konstytucji PRL zapisu o kierowniczej roli PZPR i ustawowego określenia przyjaźni polsko-radzieckiej. (...) Pod koniec 1980 r. nie było już takiej sfery w strukturach państwa, gdzie urzędujący I sekretarz KC, Kania, mógłby samodzielnie decydować, nie licząc się z głosem ministra obrony. Podobnie rzecz się miała z premierem Pińkowskim”. Żadnych wątpliwości nie mogło już być, gdy Jaruzelski sam został premierem. Stan wojenny to na ogół znane fakty. Kowalski - cytując dokumenty - potwierdza, że Jaruzelski zabiegał o pomoc ZSRR, ale mimo próśb jej nie otrzymał. Gdy już uczynił to własnymi rękami, towarzysze radzieccy byli zachwyceni, a ich opinia była dla niego najważniejsza. Przedstawiciele KGB, nie wspominając o BP KPZR i samym Breżniewie, ocenili, że „wprowadzenie stanu wojen
~cerber 13-12-2010 17:05
Małe sprostowanie,nie kilkaset ofiar a14-słownie czternascie.
~ 13-12-2010 17:16
c.d." stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku zostało znakomicie zaplanowane i przeprowadzone. W Centrali (KGB) zapanowała powszechna ulga i nie szczędzono pochwał dla umiejętności Jaruzelskiego, dowództwa polskiej armii i SB”. Czy można mieć jeszcze wątpliwości, w czyim interesie generał wypowiedział wojnę narodowi?"
~bezrobotny 13-12-2010 17:30
zamienię stan obecny na stan wojenny
zrp1 13-12-2010 17:44
Zeby to chodzilo tylko o generala SZMACIAKA vel Jaruzelski.......tutaj chodzi o pelna wladze PO vel PZPR lacznie z dygnitarzami Komoruskim pseudo historykiem......oraz cwaniakiem Tuskiem......zobaczycie w 2012 bedzzie Vat 23% i to nie bedzie koniec.......a stan wojenny????? teraz to tylko tematy zastepcze..........
oskarl 13-12-2010 17:49
http://wirtualnapolonia.files.wordpress.com/2008/08/nie_dla_bydla.jpg
~ 13-12-2010 17:51
...do 17:30- bardzo mi przykro z powodu twojej sytuacji, ale nie mieszaj faktow. Powodem twojej sytuacji nie jest BRAK KOMUNY, tylko kiepska polityka panujaca w Polsce. A to z ustrojem socjalistycznym ma niewiele wspolnego. Za duzo w Polsce mieszania sie Kosciola w sprawy polityki i rozdrabniania sie w jakies dziwne spory (krzyz!!!), z ktorych smieje sie cala Europa.Tesknicie za socjalizmem? Ja widzialam 4 lata temu komuno-socjalizm z prawdziwego zdarzenia na Kubie. Liczylam na mily urlop za niby niewielkie pieniadze a okazalo sie , ze to kraj w ktorym panuje HORROR komunistyczny.Z Chin rezygnuje dobrowolnie. Popaprany ustroj, ktorego nikt nie potrzebuje. Zaprzestancie szukac nieszczescia Polski w obaleniu komuny.Chyba nie tedy droga...
~jn 13-12-2010 17:55
O stanie dobrobytu mieszkańców świadczy ich zachowanie ekonomiczne. W PRl-u końca lat '70 nikt nie musiał oszczędzać na wodzie, na gazie, na prądzie. Woda w wannie się przelewała, kąpał się człowiek codziennie w pełnej wannie, junkers palił się na okrągło, w domach (mieszkaniach w blokach) było stale ciepłe centralne ogrzewanie, bez termostatów i przykręcania i ludziom starczało na lekarstwa, za które płaciło się tylko 30%. A dzisiaj, dzisiaj każdy przykręca termostaty, kupuje drzewo do kominka (i ogrzewa nim tylko jeden pokój, o wybranych godzinach), wodą po kąpieli, którą trzyma cały tydzień w wannie spłukuje kibel, wykręca żarówki w żyrandolach i zostawia tylko jedną, telewizor wyłącza się z gniazdka, żeby zaoszczędzić prąd pobierany na tzw. czuwaniu... Lekarstw ludzie dzisiaj nie wykupują albo biorą na kredyt (najczęściej na zeszyt)... Śmieci podrzuca się na osiedlowych śmietnikach lub pali wszystko w kominku... W PRl-u końca lat '70, w socjaliźmie nie d
~m13 13-12-2010 19:05
nie wiem skad sie biora tacy ludzie jak smart czy olo..argument o blokach czy domach zprlu..mysle ze wiecej mieszka w domach zbudowanych w czasach hitlera i co to za argument..albo bismarka i popatrzcie co zrobil relatywizm mo...lny z lat 1989 kiedy komunistow nie" wieszano"/jak straszono ale choc mozna byloby rozliczyc i odsunac od wladzy/tak jak w czechach / a tak gruba kreska juz zrobila mlodym wode z mózgu..tylko czekac ze zaczna chwalic stalina/chyba wtedy produkowano więcej lokomotyw niz teraz../
~Iza 13-12-2010 19:24
Nie da sie ukryc,taka mielismy historie....ale trzeba patrzec w przyszlosc i ja z rozsadkiem planowac,a nie nakrecac sie tym co bylo.Co niektorzy znaja przeszlosc tylko z rodzinnych przekazow,a zachowuja sie tak jakby conajmniej byli internowani i przesladowani az po dzien dzisiejszy.Troche popatrzcie z przymruzeniem oka na wlasne literki...
~ 13-12-2010 19:37
do 17: 55. Widzisz-to jest to! uderzyles w sedno sprawy- sie oszczedza, to sie i ma. Ja mieszkam w kraju niebiednym, ale powiem ci, ze tu wszyscy oszczedzaja. Wprawdzie nie tak, jak ty to wspomniales,z ta wanna i kiblem, ale w komunie szastalo sie wszystkim na lewo i prawo, a teraz jest placz i zgrzytanie zebow. Pale w kominku, bo drewno jest tansze niz gaz. Swiatlo walczam tylko w tym pomieszczeniu, w ktorym przebwam. Nie napelniam wanny codziennie woda, krotki prysznic wystarczy. Telewizor wylaczam na noc...i tak dalej. Tak robia wszyscy Niemcy. I MAJA.-i nie ma co wyszydzac i wspominac komuny, gdzie grzejniki napierd... na maxa, otwieralo sie okna, bo byla sauna. Tak bylo u mojej cioci na Zabobrzu: brak termostatu, ogrzewanie "centralne". I otwarte okna, bo nie dalo sie wytrzymac. Czy to jest dobre? NIE!!!!Tak nie moze byc. Juz ze wzgledu na srodowisko nalezy postepowac inaczej. Krytyka oszczednosci w nie-komunizmie jest chwytem slabym. Szwajcarzy sa narodem bardzo oszczednym. I M
~123 wypad ty 13-12-2010 19:51
pamiętam jak dziś kiedy miałam komunię a na następny dzień ojciec miał straszne kłopoty w pracy za to że był w kościele. Mimo to nigdy mi nie zabronił wejścia do kościoła a i on sam też chodził !.Brzydzę się tych co do dziś pracują w policji a teraz udają takich pobożnych.Mogłabym tu wymienić kilkadziesiąt nazwisk taaakich sprzedawczyków milicjantów donosicieli na sąsiadów ,a teraz taki miły starszy pan a i nawet Pan Policjant.
~gość 3 13-12-2010 19:53
Hotel Fenix ma to do siebie że przyciągał i przyciąga same szumowiny . Do dziś. Tak mu zostało ;)
~jez 13-12-2010 20:02
Dobrze, że nie wszyscy zapomnieli tej traumy, przed i po wprowadzeniu stanu wojennego.Zwłaszcza ci aktualni krzykacze i totalni krytykanci sw. Cichutko siedzieli w chalupach i liczyli "setki ofiar" operacji.Porządek za- prowadzali przeciez ich synowie, znajomi i tp.Dzisiaj są bohaterami czasu kreowanego przez współczesną propagandę,które j reprezentantem jest Pan Tejo /corocznie z tej okazji/.Posluchać nalezy N. Dawiesa i sa- mego Jaruzelskiego, chocby w liście otwartym do Prezydenta.Intelektu- alnie adwersarze "do pięt mu nie dorastają",pomimo Jego wieku. i
~ 13-12-2010 20:02
Ja tez znam pewnego pana Zenona-pulkownika i komendanta MSW MO z Jeleniej z "tamtych" czasow. Kawal dziadygi. A dzis? jezdzi do Wloch, na Majorke, ma super samochod, uzywa kapitalistycznych produktow...pomieszal sam sobie szyki. A 13 grudnia 1981 pozabijal by wszystkich z Solidarnosci wlasna piescia...tak juz to jest....
~ 13-12-2010 20:16
popatrzcie na firmy ochraniarskie dziadki z tej epoki sa ochraniarzami a robotnicy zbieraja puszki po piwie
~ 13-12-2010 20:22
...dziadki z tamtej epoki maja swietne emerytury. Pan Jaruzelski ma tyle forsy, ze na taka emeryture zwykly robotnik pracuje pare miesiecy. Sprawiedliwosci nie stalo sie zadosc.Zdjeli maski i teraz udaja LUDZI, choc nimi nigdy nie byli i nie beda. Ktos krytykuje, ze mlodzi ludzie debatuja na temat 1981. Nasi dziadkowie tez opowiadaja o wojnie, a mieli po 3-4 lata.
~ 13-12-2010 20:32
"O strukturze i organizacji polskiej policji mówił Janusz Cyr, natomiast wykład „Milicja Obywatelska a »Solidarność«” przygotował Zenon Dziwicki. Ten temat wzbudził wśród uczestników spotkania największe zainteresowanie. Jeszcze raz okazało się, jak szczupła jest wiedza naszych sąsiadów o polskiej historii najnowszej, a zarazem jak wielkie budzi wciąż emocje." Wyszukane dla was. Dzis sa aktywistami i udzielaja prelekcji.....a wtedy? patrz wyzej.....
~ 13-12-2010 20:53
http://seawolf.salon24.pl/
~xxx 13-12-2010 20:54
Traumatyczny nie był poranek lecz czas od północy do poranka. Wyciąganie ludzi, demolka siedziby Solidarności na Kasprowicza, przewózka na Nowowiejską, przesłuchania, trzymanie w sukach na mrozie. Przykład: kipisz na Noskowskiego 6/72. Szacunek dla Pań z pogotowia przy WP i ich akcji ok. 4.00. Kto tego nie przeżył to se pisze takie dyrdymały "o poranku".
~a ja 13-12-2010 21:18
a ja uwazam ze wielka szkoda ze socjalizm sie skonczył. wprowadzenie odrobiny powietrza do gospodarki moim zdaniem by wystarczyło.
~do inwigilow 13-12-2010 21:26
Legitymację całujesz do dziś z sentymentem
~mich 13-12-2010 21:33
Do andi2007.Według Ciebie dzieki stanowi wojennemu mamy demokracje i Wolną Polske?a Od kiedy to komunisci walczyli o wolna Polske? Znasz troszke histori? Onii walczyli ale o Polska Republike Rad.Taka jak zakladali za wojskami Tuchaczewskiego i Budionnego w 1920 r Marchlewski , Dzierzynski i im podobni.Byli to Polscy "patrioci"jak uczono w w PRL.Dla Wandy Wasilewskiej nawet PRL nie byl ta "wymarzona" Polską. A kto stworzyl to komunistyczne klamstwo w ktorym sie raz mowi że ZSRR to "najwiekszy przyjaciel "Polski a innym razem gdyby nie stan wojenny to ten" wielki przyjaciel "gotow nam byl zrobic krwawa jadke. Jak niesuwerenne panstwo moze podejmowac suwerenne decyzje jak oglosil Pan Jaruzelski 13 grudnia.Stan wojenny byl scisle uzgodniony z ZSRR.Gdyby Jaruzelski sobie nie poradzil wlasnymi silami bylo uzgodnione ze poprosi ZSRR o pomoc wojskowa.
~ala 13-12-2010 22:02
Łatwiej jest odwrócić uwagę gawiedzi corocznym festiwalem "dziejowej sprawiedliwości" niż zadbać o współczesną sytuację kraju...
~ 13-12-2010 22:37
do mich: zrodla historyczne mowia, ze jaruzelski poprosil ZSRR o pomoc, a oni odmowili. Wiedzieli bowiem, ze on sam sobie da rade. A gdyby jednak nie dla, czekali w pogotowiu. A miedzy nimi pionki w Jeleniej (=czerwonej) Gorze czyli pan pulkownik Zenon MSW MO komendant i szef tamtego owczesnego dziadostwa. A dzis? wyglasza prelekcje i wyklady o temacie: Milicja a Solidarnosc". (patrz wyzej) Boze, jaka kpina, jaka potwarz......
oskarl 13-12-2010 23:02
http://grzegorz-niedzwiecki.blog.onet.pl/2,ID418297235,index.html
~patr 14-12-2010 0:51
Za lat 21 otworzą się archiwa i będzie o stanie wojennym inaczej się pisało. Ci co dożyją będą wiedzieli dlaczego Jaruzelski milczy.
~koziol 14-12-2010 1:19
SMART-POD MUR I ROZSZCZELAĆ !!!
~grr 14-12-2010 1:59
do ~jn z 17:55, ja nie wiem gdzie ty mieszkales ale na powstancow wielkopolskich (dawniej zmp) byl totalny "wygwizdow" zima i jedynym w miare cieplym pomieszczeniem w naszym mieszkaniu byla lazienka a parapety rodzice wykladali recznikami itp. zeby uszczelnic nieco "szczelne inaczej" okna. do tego dochodzily dosyc czeste braki w zasilaniu pradem (ale nie bylo nic w tv ani komputerow i internetu wiec prad nie byl nikomu potrzebny do niczego). a jak padal deszcze to z niektorych gniazdek w mieszkaniu lala sie woda, takie to bylo szczescie w socjalizmie. ale mimo wszystko ja osobiscie milo wspominam te czasy, moze dlatego ze bylem dzieckiem i nie musialem isc do szkoly ;-)
~xyz 14-12-2010 2:52
dzisiejsi " bochaterowie "jacy wy geniusze stratedzy w 81 w Legnicy i okolicy było ok 300tyś,armiejców, to było pokłosie Jałty i zdrady Aliantów,a dzisiaj nasi nowi znów się pchają w ramiona ameryki,nie narzekajcie wyswobodziliśmy się z panowania braci a wpadliśmy w łapy kleru.
~ 14-12-2010 7:39
do a ja-tak sie niby wszyscy znacie na polityce a nie wiesz, ze nie ma systemu, gdzie panuje "troche" socjalizmu? albo go jest, albo nie ma. To tak jak nie mozna byc "troche w ciazy"....
~socjalista 14-12-2010 7:45
Ty >kozioł< kup SE słownik polszczyzny,czy w szkole nie uczyłeś się Reduty Ordona?
~ 14-12-2010 7:45
Fakt, ze Polska po obaleniu komunizmu wpadla w lapy klerusu zawdziecza ciemnocie tzw. "wplywowych wiernych".To nie wina obalenia komuny. W Czechach, na Wegrzech itp. tez obalono a nie rzadzi nimi kosciol katolicki. Polacy lubia sie najwyrazniej "dac prowadzac": najpierw byly rozbiory, potem Hitler, nastepnie Stalin, Jaruzelski, komuna a teraz pan Rydzyk i cala brac w sutannach. Widocznie "lubieja" zamordyzm.....
~ 14-12-2010 11:58
Rydzyk powiedział w Kanadzie: "Polacy są tak głupi, że to przechodzi ludzkie pojęcie". O. Tadeusz Rydzyk podczas amerykańsko-kanadyjskiego tournée dzielił się opłatkiem z rodziną Radia Maryja i zbierał pieniądze na swoją działalność biznesową. Na jednym z zamkniętych dla mediów spotkań goście pod talerzami mogli znaleźć koperty na ofiarę. O. Rydzyk narzekał też na Polaków i polskie media. - "Macie problemy z porozumieniem się nawet z rodziną w Polsce. Nie wiem, czy byście wytrzymali, ale Ci ludzie chodzący do kościoła nieraz, przystępujący do komunii, tak są głupi, że przechodzi ludzkie pojęcie. " W ZADNYM innym kraju nie byloby mozliwym tak sie dawac obrazac. W Polsce mozliwe. I to NIE JEST WINA OBALENIA KOMUNY.
~socjalista 14-12-2010 12:54
Nie potrzeba daleko szukać taki gość JWP J.Kurski powiedział "ciemny lud to kupi"spocznij,no ludkowie wyjaśnijcie co to jest LIBERALIZM oczywiście w wydaniu naszym krajowym? Ostatmia wiadomość w Irlandii najniższa stawka za god. to ok.7 E czyli 28 zetow a w JG jak dobrze idzie to pięć i kup za to mieszkanie dla żony i dzieci wybuduj domek no niestety wróciła pańszczyzna .Zgoda mam paszport ale za co wyjadę ,kiedyś miałem pekunie ale nie miałem paszportu /miałbym jak bym był TW/
~Bezrobotny 14-12-2010 13:07
Niech żyje Generał Jaruzelski.
~ 14-12-2010 13:51
Bezrobotny- znow chcesz nas przekonac, ze powodem twojego bezrobocia jet obalenie komuny? Tesknisz do Jaruzelskiego? nie martw sie- on za to co zrobil ma moze z 5 tysiecy na reke i smieje sie w kulak z takich jak ty. Wyluzuj. A inni panowie pulkownicy MSW z tamtych czasow tez nie cierpia biedy. Maja emeryturki, ze hej i daja prelekcje ciemnemu ludowi na temat "MO a Solidarnosc".A ciemny lud? Biega do kosciola i bije brawo Rydzykowi, ktory wszem i wobec wykrzykuje na oltarzu na temat ciemnoskorego pielgrzyma, ze...sie nie umyl......Ciemny lud broni krzyza i narzeka, ze obalono komune i dlatego jest teraz zle.Ciemny lud twierdzi, ze za komuny bylo dobrze, bo nie trzeba bylo oszczedzac ani wody, ani produ. Ech, zycie...polskie zycie.
~ 14-12-2010 14:04
„Kochani, jeszcze Murzyn. Boże! Gdzieś ty się nie. Chodź tutaj bracie! On się nie mył wcale, zobaczcie, no!" Rozlegly sie brawa "wiernych"..... A Kościół nie skomentował tych słów, ojca dyrektora. Milczenie w tym przypadku nie jest cnotą. Podobnie jak w incydencie z rozjaśnianiem skóry u afrykańskiego dziecka modlitwą, co miało miejsce wcześniej w „Małym Gościu Niedzielnym". Jednak nikt z ludzi Kościoła w obu tych sprawach głosu nie zabrał. Nikt nie skomentował. Być może też są przekonani, że „Murzyn" się nie mył i dlatego jest taki czarny? Kolejny anty-laur za głupotę, nazywaną przez niektórych rasizmem, przyznany. I WY WINICIE ZA WSZELKIE NISZCZESCIA W POLSCE BRAK KOMUNY????????????????????? glupota lezy gdzie indziej...calkowicie gdzie indziej.
~socjalista 14-12-2010 15:59
Przeżyliśmy pruska ,ruska , przeżyjemy i watykańczyków polecam GW,Dramatyczny list dominikanina: Winy ...
~ahaa 14-12-2010 22:50
Ludzie, zacznijcie myśleć o sobie, Polskie Państwo Wam nic nie da, p[oza obowiązkami płacenia na "kraj"... Zacznijcie działać, a nie tylko narzekacie... :(

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Remont Wojska Polskiego – jaka organizacja ruchu?

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Znowu auto na chodniku

Stalowe rumaki w Karpaczu

Siatki mają chronić karkonoskie murawy

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
742
Tak
20%
Nie
75%
Nie wiem
5%