MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

120 mln na kanalizację miasta

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ region
Środa, 28 października 2009, 9:55
Aktualizacja: 9:58
Autor: Angela
Fot. Angela
Ocena krajowa wniosku złożonego przez spółkę Wodnik na kanalizację miasta Jeleniej Góry opiewający na kwotę 120 mln złotych, zakończyła się sukcesem. Obecnie wniosek trafi do Brukseli, jednak dalsza jego weryfikacja jest tylko formalnością. Skanalizowanie Jeleniej Góry będzie realizowane do 2015 roku, a pierwsze łopaty zostaną wbite już w przyszłym roku.

Pierwsze prace nad przygotowywaniem wniosku o dofinansowanie w ramach programu operacyjnego infrastruktura i środowisko w konkursie nr 5 rozpoczęły się w 2007 roku. W 2008 roku dokumenty przekazano do konkursu. Dzisiaj już wiadomo, że pieniądze, o które starał się Wodnik zostaną mu przyznane. Podpisanie umowy nastąpi w marcu przyszłego roku, a tuż po nim ruszą prace.

- Możemy powiedzieć, że te pieniądze już zostały nam przyznane – mówi Wojciech Jastrzębski, prezes spółki Wodnik. Na nas jeszcze spoczywa obowiązek dopasowanie dokumentów do wymogów z Brukseli, będą jeszcze jakieś uzupełnienia, ale to jest już tylko „dopieszczanie”. Do zakresu prac, spraw formalno – prawnych, ekonomiczno – finansowych jesteśmy w stu procentach przygotowani.

Zadanie opiewa na 120 mln złotych, z czego dofinansowanie z unii wyniesie 61 800 tys. zł, 17 mln zł będzie pochodziło z budżetu miasta i pozostała kwota ze środków Wodnika. W ramach prac wykonane zostanie 50 km kanalizacji, 22 km wodociągów i modernizacja oczyszczalni ścieków.

- Po zrealizowaniu tego zadania Jelenia Góra z wyjątkiem Jagniątkowa i Goduszyna w stu procentach będzie skanalizowana – mówi Wojciech Jastrzębski.
Skanalizowanie całego miasta potrwa do 2015 roku, do kiedy Polska zobowiązała sie posiadać formę odprowadzania
ścieków zapewnione w aglomeracjach ściekowych powyżej 15 tysięcy mieszkańców, do których należy Jelenia Góra.

To pozwoli na podwyższenie standardu życia mieszkańców, ale i na uniknięcie kar, jakie Jelenia Góra musiałaby zapłacić, gdyby ta inwestycja nie została zrealizowana.
Skanalizujemy Sobieszów, gdzie tej kanalizacji nie ma. Będą to ulice Chałubińskiego, Bronka Czecha i inne, w sumie około 12 km kolektorów sanitarnych. Inwestycje pojawią się również w Cieplicach w rejonie ulicy Zjednoczenia Narodowego. Kanalizacja pojawi się też na ulicach Karola Miarki i Osiedlu Pomorskim. Następnie zajmiemy się rejonem Osiedla Robotniczego, gdzie są bulwary nad Młynówką i może tam powstać bardzo ładny kawałek miasta. Kanalizację przeprowadzimy też w rejonie ulicy Rodzinnej, doprowadzimy z tej strony kolektor do oczyszczalni ścieków i zmodernizujemy samą oczyszczalnię ścieków. Tam gdzie będziemy kanalizować miasto, zrobimy przy okazji wodociągi.
Wodnik z rozpoczęciem inwestycji nie czekał do podpisania umowy. W tym roku przy finansowaniu miasta i własnych środków wydał na prace projektowe prawie 600 tysięcy złotych. W najbliższym czasie ogłoszony zostanie m.in. przetarg na wyłonienie inżyniera kontraktu, który zajmie się całą organizacją budowy.

- W tym roku zlecimy też dalsze projektowanie m.in. Sobieszowa czy ulicy Zjednoczenia Narodowego, będziemy już przygotowywać place budów i szukać wykonawców na te zadania, które będą rozpoczynane w pierwszej kolejności – mówi prezes Wodnika.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Mobilizacja przed II turą

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~Tomy M. 28-10-2009 10:26
Teraz zryją Karkonoską doszczętnie... w końcu po to ją wyremontowali.Oj napasą się firmy "z polecenia pana ... " oj napasą.
~Hehe 28-10-2009 10:28
A Co z Jezowem Sudeckim wojt zaspal ? ktos cos wie
~grib 28-10-2009 10:32
Chciałbym, aby Jeżów Sudecki został przyłączony do Jeleniej Góry - przynajmniej byłaby ka...lizacja... wójt nie poradzi sobie z tym problemem... szkoday tylko, że w jak zwykle nie pomyślano o potrzebach ka...lizacyjnych prze remontami ulic - i tak choćby ul. Zjednoczenia Narodowego, Karola Miarki niedawno remontowane znowu zostaną rozkopane...
~ 28-10-2009 10:37
JAK TO MODERNIZACJA OCZYSZCZALNI ?LEDWO WYBUDOWANA A JUŻ MODERNIZACJA ? MOŻE TO TEMAT DLA PROKURATORA ? JEŻELI W TEN SPOSÓB SĄ WYDAWANE PIENIĄDZE TO WODA BĘDZIE CORAZ DROŻSZA. A WODNIK MA TO GDZIEŚ !
~ulyssenardin 28-10-2009 11:22
ja myślałem, że Jelenia już jest ska...lizowana.........
Cień 28-10-2009 11:26
Już widzę jak prują świeżo położony asfalt.
~do Cień 28-10-2009 12:17
a ja już widzę jak ładnie połatają
~bleble 28-10-2009 12:52
Niech za te pieniadze wodnik lepiej poprawi zfuszerowana ka...lizacje w grabarowie i na wiejskiej,bo smierdzi z niej jak c...nce z tobołka.
~cieplik 28-10-2009 12:57
Kiedy będzie ka...lizowany GODUSZYN?
~olo 28-10-2009 12:57
Nie podniecajcie się tak, jak przyjdzie, co, do czego to finał będzie taki jak z obwodnicą południowa - pieniądze na projekt i wniosek wydali, dotację dostali a w ramach oszczędności umowy na wykonanie nie podpisali. Urzędnikom nie chodzi o to żeby złapać zajączka, ale żeby gonić go:-)
~Tomy M. 28-10-2009 13:29
Nie rozumiecie o co chodzi. W tym mieście nie chodzi o to aby coś WYREMONTOWAĆ ... kasa jest gdy się REMONTUJE. Pan ze zdjęcie powyżej niech się tak głupkowato nie uśmiecha ... TAK,TAK! mapa bazowa tego projektu jest stara i nieaktualna.
~Obserwator jeleniogórski 28-10-2009 15:04
"Zadanie opiewa na 120 mln złotych, z czego dofinansowanie z unii wyniesie 61 800 tys. zł, 17 mln zł będzie pochodziło z budżetu miasta i pozostała kwota ze środków Wodnika". Liczę: 120 mln - (61,8 mln + 17 mln) = 41,2 mln " ze srodków Wodnika" czyli z opłat mieszkańców za wodę i ścieki - nieźle. Cieszcie się ludziska,po realizacji projektu cena wody i ścieków w Jeleniej Górze podrożeje o jakieś 30%.
~tomek20 28-10-2009 15:18
\"Zadanie opiewa na 120 mln złotych, z czego dofinansowanie z unii wyniesie 61 800 tys. zł\" no GRUUUBE dofinansowanie nie ma co aż 5% ...
~ 28-10-2009 16:00
tomek20 .... 5% ?? a nie czasem 51,5%? Ktoś tu zapomniał jak się liczy udział procentowy!
~toja 28-10-2009 17:07
Ale kanał... ;)
~m 28-10-2009 17:19
a Wojcieszyce ? Nie wszystkie budynki załapały się na ka...lizację !
~Życzliwy 28-10-2009 18:14
Przegląd unijnych projektów (z dziennika jeleniogórskiego prześmiewcy i krytyka): Przygotowanie unijnego wniosku jest miłe, proste i przyjemne, a przy tym można nieco zarobić (czyt. wziąć parę euro do kieszeni). Przecież każdy chce mieć dom w Las Vegas, Las Palmas, a przynajmniej może starczy na Hotel Las!! Przecież wiadomo że UE daje więcej, tylko ci Prezydenci, Prezesi, czy inni Dyrektorzy muszą kasę przytulić do się no i z bliźnim z rodziny się podzielić. Cóż z tego że Prezydent Marek Wielki zgłosić kilka projektów z Priorytetu „Edukacja” (Zespół Szkół Specjalnych Kruszwicka, były Mechanik) czy też „Turystyka” (Rewitalizacja Parku Zdrojowego, Zespół Pocysterski) czy parę innych mniej medialnych, skoro pewnie i tak jest to zasługa kolesi z PO z Wrocka, którzy zrobili grzeczność Jelonce PO linii partyjnej, którzy POmogli, POpchali, POzorowali trud i wysiłek włodarzy naszego Miasta w osiągnięciu unijnych dotacji, a następnie przyklepali te nieszczęsne wnioski… by żyło się lepiej … Wszystkim!! Te parę milionów złotych z RPO i tak przecież Jeleniej Góry nie zbawi!! Zrobimy wszystko za swoje. Poza tym po co nam Obwodnica Południowa: źle zaprojektowana, fatalnie przygotowany wniosek, a...liza finansowa tragicznie przestrzelona!! Przecież nikt nie chce jakiś tam ochłapów, które zostają po projektach z górnej wrocławskiej półki, marnych 46 czy 49 milionów PLN, przecież ta Unia, te Hiszpany, Żabojady czy inne Helmuty powinny sfinansować nam nie tylko Obwodnicę Południową, ale od razu Północną i to 100% inwestycji, bo w końcu to oni tu będą przyjeżdżać, a my i tak wolimy nasze … Polskie Drogi!! Po co ten WODNIK będzie robił tą ka...lizację, skoro mi jej nie chcemy, bo przecież super jest śmierdząca Wrzosówka, Kamienna, a Młynówka jest mlekiem i miodem… pachnąca!! Po co więc ten trud i wysiłek, skoro i tak oszukają ten ciemny lud a połowę kasy wezmą i tak dla siebie!! WSZYSTKICH TYCH KTÓRYM BLISKA JEST TA FILOZOFIA I RETORYKA ODSYŁAM DO LEKARZA SPECJALISTY PO SILNIEJSZE LEKI PSYCHOTROPOWE, ALBO NA ELEKTROWSTRZĄSY, MOŻE GŁUPOTA TROCHE ZE ŁBA WYLECI!! WSPIERAM i DOPINGUJE wszystkich, którzy podejmują trud i wysiłek w celu otrzymania unijnych pieniędzy, a tym którzy robią to skutecznie – GRATULUJE!!
~jelinek 28-10-2009 20:58
Będzie jak zawsze.
~karioka 28-10-2009 21:36
a co z Nadbrzeżną? 10 min do centrum, a nie ma ka...lizacji, normalnie wieś
~Ciepliczak 28-10-2009 22:30
Ale będzie , żniwo - tylko do wydawania pieniedzy nie dopuście p.Prezesa , bo wytrzepie wszystko i w polowie programu skończą sie pieniadze .On jest doskonaly w wydawaniu , gorzej w wypracowaniu zyskow i pieniędzy czego nigdy nie doswiadczyl -O plajtach firm w ktorych dzialal nie wspomne .
~ 29-10-2009 8:30
W Jeżowie wójt tylko myśli jak tu się załapać na następna kadencję
~jancio wodnik 29-10-2009 18:51
Tak naprawdę to za ka...lizację my zaopłacimy.Czekają nas kolsalne podwyzki za opłaty wody i ścieków.Nieudolnośs w zarzadząniu Spółką Wodnik JEST PORAŻAJĄCA I GODNA NAPIETOWANIA.
~ryś 29-10-2009 23:57
Ile razy Jelenia Góra będzie modernizowała oczyszczalnię ścieków przy ul.Lwóweckiej. Ile osób na tych modernizacjach wybudowało sobie domy lub zmieniło samochody?. Wpierw remontowało się dach i wymieniało okna w laboratorium oraz wykonało drogi manoewrowe na oczyszczalni aby za rok podczas modernizacji wszystko zburzyć. Proponuję zainteresować CBA wieloletnimi modernizacjami oczyszczalni w Jeleniej Górze. A dla mieszkańców jak śmierdziało w centrum miasta tak śmierdzi pomimo tych pseudo modernizacji. Chyba Pani V-prezes coś o tym wie, bo przecież podpisywała dokumenty odbiorowe . A ciekawe jak tam stan majątkowy Pani Vice-Prezes ?. Drodzy mieszkańcy -uważajcie bo to grozi nam kolejnymi podwyzkami ceny za wodę i ścieki.
~niko 29-10-2009 23:59
Tą mapę to trzeba jeszcze umieć czytać Panie Prezesie. Oszałamiający usmiech nie wystarzy do zdjecia !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Podgórna jest nadal zarośnięta

Nowe boksy na stadionie

„Zielony” przystanek

Akcja krwiodawstawa w areszcie śledczym

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2224
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%