MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

11 Listopada sprawdzianem z patriotyzmu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 10 listopada 2007, 10:00
Aktualizacja: Niedziela, 11 listopada 2007, 9:36
Autor: Daria/ tejo
Fot. carioca
Przemówienia, przemarsze i msze święte za Ojczyznę. Ale i po raz pierwszy w historii Dnia Niepodległości – zamknięte na kłódkę hipermarkety. To czeka mieszkańców miasta w niedzielę. Czy rzeczywiście jesteśmy patriotami – zastanawiają się gazety w sondażach. Według nich chętnie wieszamy flagę narodową, ale już mniej chętnie wywiązujemy się z podatkowych obowiązków.

11 listopada to najważniejsze święto odrodzonej Polski ustanowione na pamiątkę odzyskania niepodległości w 1918 roku. Ale do bardzo świątecznej atmosfery w mieście daleko. Flagi wprawdzie wiszą, ale nie wszędzie. Tam, gdzie łopoczą, widać też niestaranność. Na skrzyżowaniu al. Wojska Polskiego z Sudecką, gdzie jest urząd miejski z gabinetem zastępcy prezydenta odpowiedzialnym, między innymi, za edukację młodych jeleniogórzan, powiewa niedbale kilka flag. Przed samym gmachem nie ma żadnej. Nie wszyscy jeleniogórzanie flagi wywiesili, choć powinni, z racji tej patriotycznej okazji.

Już w sobotę z okazji święta narodowego akademie organizowane są w szkołach, między innymi w ZSO nr 1 im. Stefana Żeromskiego, który odpracowuje jeden z wolnych wcześniej dni.
W nadchodzącą niedzielę o godz. 11. 30 obchody Święta Niepodległości rozpoczną się na placu Ratuszowym. Będą przemówienia samorządowców i musztra Orkiestry Dętej Filharmonii Dolnośląskiej. Później – msza św. w intencji Ojczyzny w kościele garnizonowym.

Sobotnio–niedzielna Polska Gazeta Wrocławska zastanawia się, co jest dla nas wyznacznikiem patriotyzmu. Dla wielu rodaków to tylko wywieszenie flagi państwowej w święto i pójście na wybory. Ale płacenie podatków i spełnienie obowiązku służby wojskowej już niekoniecznie.

Obecnie pokaz polskiego patriotyzmu dają szczególnie polscy kibice wszelkich sportów, szczególnie siatkówki i skoków narciarskich. Często z ekranów telewizorów spoglądają pomalowane na biło–czerwono uśmiechnięte twarze naszych rodaków. Polscy kibicie są znani na całym świecie ze swojego wyjątkowego eksponowania swojej narodowości. Ale czy są naprawdę patriotami?

Sonda

Czy Polacy są patriotami?

Oddanych
głosów
9
Tek
33%
Nie
44%
Nie mam zdania
22%

Ogłoszenia

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Rok Anioła?

Medale dla zasłużonych

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Sir 10-11-2007 10:33
No wlasnie, co jest tak na prawde patriotyzmem? (Calkiem Udanie sformuowany felieton w kontekscie tego pytania) Czy nadete przemowienia, wiece, apele, itp. itd to wyraz patriotyzmu? W czasie Unii Europejskiej, otwartych granic i masowej emigracji co jest dowodem patriotyzmu? To ze powiesze flage, pomaluje sobie buzie na cos co tylko dobrze zorientowanym przypomina kolory flagi, to ze bede mecze w TV ogladal? Mysle ze pewien dowod patriotyzmu dali ostatnio mlodzi (w duzej mierze) Polacy rozrzuceni po calej Europie, biorac aktywnie udzial w wyborach, stojac czesto w kilkugodzinnych kolejkach do lokali wyborczych nie rezygnowali i chcieli w ten sposob wypowiedziec sie na temat Polski. Ale co z tymi ktorzy maja szczescie nie emigorac?
kazimierzp 10-11-2007 12:23
Kiedys słuchałem piosenki! Rosyjskiej, ale to akurat nie najważniejsze. Piosenka była o tym: "kiedy zaczyna się ojczyzna?" (kagda naczinajetsja rodina?). Poeta który pisał słowa te zastanawiał się, czy nie w momencie kiedy matka uczy nas języka ojczystego, kiedy dostajemy do ręki ołówek i możemy rysować domy, ludzi, krajobraz...? Kiedy możemy razem porozmawiać takim samym językiem o sprawach które nas dotyczą! Jak powinnismy świetować taki dzień, dzień odzyskania po wieloletnim niebycie naszej państwowości! Ja uważam, ze najlepiej gdyby to było w czasie wspólnej zabawy, wspólnej dyskusji. Jak powinien objawiać się patriotyzm?! Nie w słowach o Ojczyźnie, Polakach, martyrologii, tragediach narodowych! Ale w codziennej żmudnej pracy na rzecz dobra wspólnego na rzecz Rzeczypospolitej! Czyli na rzecz nas wszystkich!
~Ob. Szaraczek 10-11-2007 12:41
Patriotyzm jest jak głosujesz na PiS, nie na zdrajców, masonów, dziennikarzy, wykształciuchów, Niemców i Żydów. Wiadomo!
~pytanie 10-11-2007 15:32
A czy jak kupię chleb 11-go w hipermarkecie, to zgrzeszę?
~Iza 10-11-2007 19:35
Bo my kochamy ten kraj, ale nienawidzimy państwa, a i ze stosunkiem do rodaków bywa różnie, co widac w jednym z postów powyżej. Święta też mamy martyrologiczne zamiast pozytywnych. Szkoda na przykład, że ta cała para, co idzie aktualnie w obchody katyńskie, nie idzie w obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja. Jej tekstu nie znają ani dorośli, ani młodzież, a szkoda. Puste hasło z niej zostało. Jak można kochać państwo, co nie miało żadnych osiągnięć przez tysiąc lat??? Bo na to wychodzi w oficjalnej wersji historii nauczanej w szkołach. Same klęski ...
kazimierzp 10-11-2007 23:30
Jest teraz późno i kiedy Naczelny Redaktor puści te słowa na forum będzie już "Święto Odrodzenia Narodowego". Nazwa oddająca prawdę historyczną, ale czy zachęcająca do udziału w uroczystosciach, czy młodych To porwie!?! Kiedyś za dzień "Odrodzenia" propaganda komunistyczna uznawała inną datę, to kabareciarze mówili wtedy, że "od rodzenia" są kobiety. Patriotyzm! Właśnie za moimi plecami ktos w telewizorze śpiewa: "ty to masz szczęście, żyć w tym momencie, żyć Ci przyszło w kraju na Wisłą!..." Mamy naprawdę szczęście! Wokół nas żyją ludzie którzy mówią takim samym językiem jak my, żyjemy w kraju który nie stoi już jako "przedmurze", nikt mu nie zagraża (za wyjątkiem nas samych!). Możemy odwiedzać, bywać, pracować w całej Europie. Możemy cieszyć się sobą i tym co nasza, polska kultura nam dała. Ale czy to robimy? Czy potrafimy bawić się przy polskich tańcach, nie gorszych od greckiej sirtaki (zwanej popularnie Zorbą), czeskich i słowackich polek, węgierskich czardaszów! Niemcy bawią się przy swoich heimat melodie! Czy nasze mazury, oberki, kujawiaki są brzydsze, gorsze? Kiedyś puściliśmy z żoną naszym synom (jak byli dużo młodsi) właśnie oberki, kujawiaki. Jak oni fajnie się przy tym bawili. Wiem, że kiedyś na studiach mój synek na jakąś imprezę wziął te płytę z polskimi tańcami i reszta towarzystwa przy tym podobno szampansko się bawiła! Nauczmy się cieszyć "spuścizną" naszych przodków, przekazujmy to kolejnym pokoleniom - to bedzie przejaw patriotyzmu! To wcale nie jest nudne!!! Kazimierz Piotrowski PS: wszyscy absolwenci AWF muszą zaliczyć na studiach tańce polskie, ale czy to potem na etatach w szkołach przekazują swoim uczniom?
~gość 10-11-2007 23:57
kupiłbym chętnie flagę ale nie wiem gdzie sprzedają ??
~Polka 11-11-2007 0:50
A ja nie zastanawiam sie nad samym słowem "patriotyzm". Ja po prostu lubię być i mieszkać u siebie, w Polsce. Byłam w USA, w wielu krajach europejskich.Lubię podróże, poznawać inne kraje, ale na stałe liczy się tylko Polska.
~gg 11-11-2007 23:50
Szkoda ze niektórym cos sie myli i w takie świeto zamiast wywieszac flage Polski wywieszaja flage UE tak jak zrobila to pewna osoba z ul. Transportowej w Jeleniej Górze
MaxMad 12-11-2007 8:14
do Ob. Szaraczek: To o czym Piszesz, to jest wlasnie bledne pojmowanie patriotyzmu. Patriotym jest powolnym budowaniem Polski z dnia na dzien, a nie zaglosowaniem na kogos. do TEJO: Dlaczego moj poprzedni komentarz nie poszedl? Byl dokladnie taki jak ten! <br><br> <i> od TEJO - były kłopoty techniczne, część komentarzy - niestety - przepadła, przepraszamy </i>
~Mimi 15-11-2007 23:06
Jak dla mnie taki patriotyzm to pic na wodę fotomontaż. Wywiesi taki flagę, pójdzie na pochód i już wielki Polak. Żenujące.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Groźne zderzenie przy zjeździe do Piechowic

Tak nie parkujemy

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

70 drzewek na jubileusz

Ćwierć wieku Teatru Maska

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
349
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%