MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

11 lat Koła Towarzystwa im. Św. Brata Alberta

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 19 czerwca 2011, 3:54
Aktualizacja: 3:56
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Obchody 11–lecia utworzenia Koła Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Jeleniej Górze rozpoczęły się w miniony weekend wernisażem wystawy fotograficznej „Niewykluczeni, odcienie szarości”. Uroczystości związane z jubileuszem potrwają do niedzieli. W programie zaplanowano m.in. prelekcje, pokazy filmów, spotkania i spektakl.

Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta istnieje w Polsce od 1981 roku. Jest niezależnym stowarzyszeniem dobroczynnym, które realizuje cele w duchu swojego patrona. Będąc jedną z największych i najstarszych Organizacji Pożytku Publicznego w Polsce udziela pomocy osobom skrajnie ubogim, a przede wszystkim bezdomnym. Walczy z wykluczeniem społecznym i stereotypowym postrzeganiem osób korzystających z pomocy towarzystwa, które założyło schroniska dla mężczyzn, kobiet i matek z dziećmi, a także noclegownie, hospicja, domy pogodnej starości oraz jadłodajnie.

- Wystawa jest ogólnopolska i odwiedziła już szereg miast w naszym kraju. Przedstawieni na niej są nasi podopieczni, z różnych ośrodków z całej Polski. Akurat z Jeleniej Góry jest pan Jan, który zajmuje się obecnie modelarstwem. 17 czerwca, w dzień Św. Alberta, 10 lat temu uruchomione zostało schronisko w Jeleniej Górze, z inicjatywy harcerzy i Księdza Mariusza Majewskiego, którzy zapytali mnie niegdyś co myślę o takim pomyśle. Oczywiście podjęliśmy inicjatywę, akurat złożyło się tak, że władze miasta likwidowały jeden z obiektów przedszkolnych. Po gruntownym remoncie zostało uruchomione schronisko przy ulicy Grunwaldzkiej - wspomina Bogusław Gałka, prezes Koła Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta.

- Kiedyś przyczyną bezdomności były problemy z prawem, z nałogami, natomiast w tej chwili spora grupa bezdomnych znalazła się bez dachu nad głową z powodu braku pracy– dodał.

Pan Jan, który jako jedyny z Jeleniej Góry znalazł się na fotografiach z wystawy, zajmuje się obecnie modelarstwem i korzysta z pomocy Domu Dla Osób Starszych, gdzie trafił prosto ze szpitala. Na zdjęciu znalazła się także stacja kolejowa ze Złotoryi, miasteczka z jego dzieciństwa, którą pan Jan własnoręcznie odtworzył z pamięci.

- Pochodzę z Nowego Sącza, za którym bardzo tęsknie, ponieważ tam mieszkają bardzo porządni ludzie, nawet mleko smakuje inaczej i da się jeszcze słyszeć słowa modlitwy „Zdrowaś Mario, łaski pełna”. Uczyłem się w Legnicy, Opolu, Wrocławiu i Złotoryi. Skończyłem wydział Automatyki i Sterowania i pracowałem w zawodzie. Do Jeleniej Góry przybyłem dopiero trzy lata temu, ale miałem wcześniej kontakt z tym miastem ponieważ tu podlegałem pod Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Niegdyś jeleniogórska energetyka była na najwyższym poziomie w całej Polsce, gdyż została tu przerzucona cała kadra z lwowskiej energetyki – powiedział pan Jan.

- Teraz interesuje się modelarstwem, kleję głównie okręty i zabytki architektoniczne. Swój pierwszy okręt wystrugałem z kory, a żagiel zrobiłem z kawałka papieru. Swoje modele kleję, ze wszystkiego co mam pod ręką, np. z tutek od papierosów. Największy statek wykonany przeze mnie miał długość 164 cm, a szerokość 32 cm i miał podnoszoną lufę. Dużą przyjemność mi sprawia, kiedy mogę taką rzecz wykonaną własnoręcznie ofiarować drugiej osobie – dodał.

W minioną sobotę, w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn odbyły się spotkania integracyjne, walne zgromadzenie, msza święta, wystawiony został też monodram „Czułem się dobrze tylko w górnych sytuacjach” Mirosława Samsela, na podstawie opowiadania „Upadek” Alberta Camusa. Dzisiaj (w niedzielę) w Książnicy Karkonoskiej odbędą się: prelekcja na temat działalności towarzystwa oraz pokaz filmów Dariusza Dobrowolskiego o bezdomności.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ćwierć wieku Teatru Maska

Wracają dopłaty do wody i ścieków

Niebezpiecznie na Krośnieńskiej

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 19-06-2011 8:27
A prelekcja i pokaz filmów odbywać się będą jutro (20 czerwca – poniedziałek), nie dzisiaj.
~ 19-06-2011 17:36
dzisiaj pensjonariuszami schroniska św. Brata Alberta są byli współwłaściciele domków jednorodzinnych, których obecnymi właścicielami sa prokuratorzy...
~tum 20-06-2011 15:05
Którzy ?
~Bezdomny 16-05-2016 19:15
To to wszystko ściema, Albert to tylko przykrywką na wyciągnięcie pięniędzy z Unii i z opieki społecznej a o ludzi wcale się nie dba.Wiem bo spędziłem tam trzy lata to się Napatrzyłem nie siejcie propoagandy.Bądcie niezależną prasą.Bo aby poznać prawdę to trzeba spytać się tych bezdomnych których oni krzywdzą.Najczęściej przebywają pod Tesco.ZAPRASZAM.Tam usłyszycie prawdę,a nie tą ścieme.Tam ludzie do dzisiaj jedzą chudą zupę trzy razy dziennie.A dlaczego, bo pan prezes i kierownictwo nabijają sobie Kabze trzeba być nie źle ślepym aby tego nie widzieć.bo wystarczy popatrzeć na inne schroniska tam wystarcza im NIE. NIE.Tym bardziej powinno im starczeć bo mają najwyższą stawkę.z całej polski,wynosi ona 25 zł od osoby.Ine schroniska mają po około 17zł.To co się dzieje z tymi Pieniędzmi o?o

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kiedy zniknie ten wykop?

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Senator zachęca do głosowania na maszty

Jarmark Staroci był skromniejszy tym razem...

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
354
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%