Niedziela, 12 maja
Imieniny: Dominika, Pankracego
Czytających: 9159
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pamiątka po skokach narciarskich

Czwartek, 22 kwietnia 2021, 6:01
Autor: WAC
Jelenia Góra: Pamiątka po skokach narciarskich
Fot. MT
Niewiele osób wie, że kilkadziesiąt lat temu w Jeleniej Górze-Cieplicach oraz Sobieszowie z powodzeniem można było uprawiać skoki narciarskie na kilku niewielkich skoczniach. Dziś o tym fakcie przypominają jedynie pozostałości skoczni na północnych stokach wzniesienia Kopki.

Obiekt powstał przed 1924 r. i miał charakter treningowy. Wzniosło go zapewne miejscowe Towarzystwo Sportowe. Jego konstrukcję oparto na naturalnym wzniesieniu, budując dwa kamienno-ziemne progi. Dziś są one, jak również zeskok i najazd, widoczne pomiędzy drzewami, które powoli zarastają ten obiekt. Według przekazów - pierwsze znane zawody rozegrano na tej skoczni w niedzielę 6 stycznia 1924 r., gdy Jelenia Góra, wzorem Karpacza, Szklarskiej Poręby czy Przesieki, postanowiła zorganizować własne „Zimowe Święto Sportowe”. Wśród wielu zawodów rozegrano też i skoki narciarskie. Kilkudziesięciu zawodników, w czterech grupach, rywalizowało na tutejszej „Abruzzen-Sprungschnaze”. Najdłuższy oddany przez nich skok wyniósł 14 metrów.

Do dziś nie zachowały się pozostałości kolejnej skoczni, którą w 1925 roku zbudowało Męskie Towarzystwo Sportowe z Malinnika (Männer Turn Verein Herrischdorf) na stoku Góry Sołtysiej (Scholzenberg). Być może na powstanie tego obiektu miał wpływ mieszkający w okolicy propagator narciarstwa w Karkonoszach, rodowity Norweg inż. Otto Vorweg, zatrudniony w miejscowej fabryce Maszyn Papierniczych Füllnera. On bowiem wytyczył na górze i na miejscowej łące, zwanej Mondscheinwiese – (Łąka Blasku Księżyca), tereny do uprawiania sportów zimowych, w tym narciarskie trasy zjazdowe. Być może inspirował też budowę niewielkiej skoczni na północnym stoku góry. Był to obiekt typowo treningowy, oparty o naturalny stok, z drewnianym progiem.

Bardzo ciekawie położona była skocznia narciarska w Sobieszowie. Wzniosło ją w latach dwudziestych XX w. na północnych stokach góry Chojnik tutejsze Towarzystwo Sportów Zimowych. Jej drewniana konstrukcja, długo nie konserwowana, uległa po wojnie zniszczeniu. W 1959 r. do jej remontu przystąpili młodzi narciarze „Stali” Cieplice, przy pomocy tamtejszej Fabryki Maszyn Papierniczych. Do budowy użyto starych skrzyń drewnianych, a prace nadzorował trener klubowy Stanisław Raźniewski.

Większość ze skoczni w Jeleniej Górze i okolicach (m.in. w Przesiece, w Podgórzu (Arnsberg) koło Kowar) powstała w okresie międzywojennym, a praktycznie  w pierwszej połowie lat dwudziestych, niemal w szczytowej fazie popularności w Karkonoszach skoków narciarskich - mówi kierownik jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu oraz znawca regionu Ivo Łaborewicz. - Różnorodne zawody rozgrywano na nich do końca lat trzydziestych. Choć nie odbywano na nich wielkich imprez mistrzowskich, stanowiły ważny element w dziejach zimowych sportów w Karkonoszach. Ich gęsta sieć, łatwa dostępność oraz małe wymaganie techniczne w stosunku do skoczków sprawiały, że mogły na nich trenować rzesze zapaleńców, z których później wyrastali nieraz prawdziwi mistrzowie. W okresie wojny, ze zrozumiałych względów, wykorzystanie skoczni znacznie się zmniejszyło. Rzadko były wówczas odwiedzane przez sportowców, zaczęto je zaniedbywać. Po roku 1945 tylko niektóre z nich, jedynie na krótko, wróciły do łask. Lecz z końcem lat pięćdziesiątych i one popadły w ruinę.

Twoja reakcja na artykuł?

77
68%
Cieszy
3
3%
Hahaha
3
3%
Nudzi
18
16%
Smuci
6
5%
Złości
7
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (44)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
167
Puzyńska Katarzyna
38%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
31%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Wciąż cieszy mnie jazda na rowerze
 
Jelonka wczoraj
Wieżyczka po zbiornikach wody przy Kasprzaka
 
Piłka nożna
Przedłużamy serię gier bez porażki
 
Piłka nożna
"Łomot" od Dzierżoniowa
 
112
Szalona ucieczka – o krok od tragedii
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group